Aktualności




Opowiadania Gralaka



Do 11 lutego można wesprzeć wydanie pierwszego tomu debiutanckiej książki Antoniego Gralaka pt. „Pomiędzy”, które ukaże się w marcu br. nakładem wydawnictwa TARARARA.

zrzutka.pl/vzra6z

„Pomiędzy” to autobiograficzne opowiadania wybitnego artysty muzyka Antoniego Ziuta Gralaka o swoim dorastaniu, dojrzewaniu, młodości, o rockandrollowym życiu, o przaśnej rzeczywistości PRL-u, o początkach rodzącego się nowego jazzu. Zakulisowe gawędy opisujące rzeczywistość polskiej awangardy muzycznej lat sześćdziesiątych; siedemdziesiątych; osiemdziesiątych. Opowieści Tie breaku, takich formacjach muzycznych jak Free Corporation, Young Power, Sfora, Woo Boo Doo, Universal Supersession, których Gralak był współtwórcą. Czujność obserwacji, współuczestnictwo, pamięć, dar opowiadania i niezwykle kwiecisty język czyni z tych opowiadań cenny wkład do historii polskiej muzyki. Kilkadziesiąt opowiadań tworzy książkę wzbogaconą grafikami autorstwa Doroty Jabłońskiej-Gralak i Jarosława Koziary. Wszystko w starannej i niecodziennej formie edytorskiej i wydawniczej.



„Chciałbym podzielić się moim entuzjazmem wobec tej książki. I brak mi słów.  Wiadomo, że aby dobrze pisać, trzeba umieć słuchać. A któż potrafi słuchać lepiej, niż improwizujący jazzman. Gralak opowiada wyśmienicie. Wartko, zwięźle, przenikliwe. Z lekkością i niezrównanym poczuciem humoru. Z tych wspomnień można by wykroić kilka książek. Która lepsza? Insiderska opowieść o zakamarkach polskiej sceny jazzowej i jej największych oryginałach. Portret Częstochowy widzianej z podnóża Świętej Wieży od ludycznej strony. Barwne migawki z artystycznego życia na marginesie środkowego i schyłkowego PRL-u.. I, nade wszystko, porywająca rzecz o wolności”.
Rafał Księżyk

„Ziut Gralak jest człowiekiem niezbyt wylewnym, ale zawsze podejrzewałem, że pod żółtą czapeczką, tudzież innymi nakryciami głowy kryje się wulkan nie tylko muzycznych pomysłów. Ale i tak mnie zaskoczył. Będę go usilnie namawiał na nagranie tych rozważań wnikliwego obserwatora rzeczywistości w formie audiobooka. Nie dość, że Ziut trafił mnie prosto w serce osobistymi opowieściami o Beatlesach i pielgrzymowaniu w tej sprawie do katowickiego komisu, to jeszcze rozbawił do łez na przykład prawdopodobnie najbardziej kompletną w swej bezkompromisowości analizą surrealistycznego zjawiska, jakim w PRL-owskiej rzeczywistości była Jasna Góra ze wszystkimi przybocznościami, historią i uwarunkowaniami. Także matecznikowatymi. Dzięki Ci o Ziucie za przypomnienie zjawisk tak dziś nierealnych jak pocztówki dźwiękowe i Rifle. Za Gabora Szabo i Miliana. Za historię artystycznej Częstochowy z pierwszej ręki. I najlepszą analizę lat sześćdziesiątych, co ważne, z naszej perspektywy jaką czytałem.

Za rewolucje i ewolucje. I za przenikliwe łączenie wątków pokazujących wprost, że to co dziś mamy wokół nie stało się nagle i bez powodu. Wyrzućcie wszystkie mądre, grube opracowania redaktorów encyklopedystów. Tu jest wszystko to, co najważniejsze. Emocje, wolność i humor. Czyli trzy podstawowe rzeczy dla których warto żyć.”
Piotr Metz

Wszystkie osoby wpłacające na zrzutkę otrzymają książkę z autografem autora.

Szczegóły: zrzutka.pl/vzra6z 





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm