Aktualności

Marcin Kydryński prezentuje Siesta w drodze:
Pat Metheny „Side Eye” Tour
w/ James Francies & Marcus Gilmore

2.06.2020 Wrocław – Narodowe Forum Muzyki
3.06.2020 Bydgoszcz – Opera Nova
4.06.2020 Sopot – Opera Leśna
6.06.2020 Warszawa - Palladium
8.06.2020 Bielsko Biała – Kościół św. M Kolbe

Patroni medialni: Trójka, Jazz Forum, JazzPRESS, jazzsoul

Pat Metheny – Side EyeSłynny amerykański gitarzysta zagra ze swoim triem w pięciu polskich miastach w czerwcu 2020!

2 czerwca 2020 roku Pat Metheny rusza w trasę koncertową z Trójkową Siestą, będącą częścią światowej prezentacji nowego projektu Pat Metheny „Side Eye”. Występy będą miały miejsce we Wrocławiu,  Bydgoszczy,  Sopocie, Warszawie i Bielsku-Białej.

W zespole Pata Metheny’ego grać będą pianista i klawiszowiec James Francies oraz perkusista Marcus Gilmore.

Trójkowa Siesta należy do grona najcenniejszych programów muzycznych. Marcin Kydryński, związany ze stacją od dnia przełomu w 1989 roku, wymyślił Siestę blisko dwadzieścia lat temu. W 2015 r przyszła kolej na i cykl koncertów „Siesta w drodze”. W Sieście przenikanie się kultur; zacieranie granic przy jednoczesnym szacunku dla tradycji regionów; pojednanie ponad historycznymi podziałami, to obok samej materii muzyki najcenniejsze wartości.

Pat Metheny dla Siesty jest artystą niejako założycielskim i postacią ważną też w życiu samego autora projektu. Wszak Pat i Marcin wraz z Anną Marią Jopek stworzyli słynną, przełomową dla polskiej muzyki ostatecznie „platynową” i wydaną na całym świecie płytę „Upojenie”. Pat Metheny ze swoim nowym Trio odwiedzi pod banderą Siesty u progu lata 2020 aż pięć polskich miast, co czyni tę wizytę jego najdłuższą trasą koncertową nad Wisłą. Ważny to moment dla Siesty. Bezcenne doświadczenie dla melomanów w całej Polsce.

Pat Metheny, wirtuoz gitary, kompozytor, zdobywca 20 nagród Grammy to jedna z najbardziej znanych osobowości jazzu, ceniony i uwielbiany przez setki tysięcy fanów nie tylko tego gatunku muzyki. Stworzył własny, natychmiast rozpoznawalny styl o charakterystycznym brzmieniu i barwie. Pat Metheny jest prawdopodobnie jedynym jazzmanem o popularności dorównującej idolom pop-music, jest niekwestionowaną gwiazdą najważniejszych festiwali na całym świecie.

 „Chciałem stworzyć stałą scenę na której rotacyjnie występować będą  muzycy u progu swych karier, Ci którzy szczególnie mnie zainteresowali.” – wyjaśnia Pat.... i kontynuuje, „Od mych pierwszych kroków w Kansas City, ale i później, czerpałem garściami z możliwości, jakie dawali mi starsi koledzy po fachu, by rozwijać się i swoją muzyczną osobowość przez pryzmat ich doświadczenia i specyficznych wyzwań ich muzyki. Czułem, że chciałem też stworzyć taką platformę, która pozwoliłaby mi skupić się na młodych muzykach, których ostatnio polubiłem, czy też z których muzyką poczułem pewne pokrewieństwo”.

„Często zgłaszają się do mnie początkujący muzycy, którzy przyznają się do wielkiej inspiracji moimi utworami i płytami i zdarza się, że zapraszam ich do siebie, żeby pograć. Bardzo często mój wpływ przejawia się wręcz w ich muzycznej naturze, bo dosłownie wyrośli na mojej muzyce. Inspiruje mnie, jak różnie sobie radzą z muzycznymi wyzwaniami niektórych moich starszych kawałków i łapię się na myśleniu, jak by to było napisać coś nowego specjalnie dla nich. Ten projekt ma nam to właśnie umożliwić.”


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm