Aktualności

fot. Olga KoralewiczPaweł Tartanus nie żyje!W dn. 17 września 2021 roku, po długiej chorobie, zmarł w Warszawie wokalista, bandżysta i gitarzysta Paweł Tartanus.

Urodzony 21 czerwca 1947 roku w Połczynie Zdroju, obecny był na scenie przez prawie 50 lat, należał do ścisłej czołówki jazzu tradycyjnego w Polsce. Charyzmatyczny wokalista o silnym, ekspresyjnym głosie, śpiewający w stylistyce Louisa Armstronga i Luuisa Primy, bandżysta o niezawodnym timingu, dający zespołowi mocne rytmiczne i harmoniczne wsparcie, grał także na gitarze (od 1977 roku w zespole Swing Workshop i różnych mniejszych składach). Pełen temperamentu showman, człowiek pogodnego usposobienia, obdarzony niezwykłym poczuciem humoru.

Swoją przygodę z jazzem tradycyjnym rozpoczął w 1972 roku grając w warszawskim zespole Gold Washboard, z którym odniósł  swój pierwszy sukces, zdobywając zespołową Złotą Tarkę na festiwalu Old Jazz Meeting ’74. Kolejne lata jego kariery to okresy współpracy z czołowymi zespołami polskiego jazzu tradycyjnego: Swing Workshop, Hagaw, Prowizorka Jazz Band, Jazz Makers i Old Timers. Występował w duetach z Ewą Bem, Hanną Banaszak, Izą Zając. Wraz z Janem Ptaszynem Wróblewskim stworzył zaskakujące Ultradycyjne Duo Tartanus-Wróblewski (perfekcyjnie połączenie uśmiech i przymrużenia oka ze sztuką najwyższego lotu, starannie zaaranżowane standardy z ogromnym ładunkiem elementów muzycznego żartu, happy jazz w najczystszej, najbardziej klarownej postaci). Okazjonalnie występował solo, śpiewał akompaniując sobie na gitarze.

Wielokrotnie był zapraszany do nagrań piosenek filmowych dla dzieci przez wytwórnię W. Disneya, m.in. „Gershwin Copland Bernstein” z zespołem Sinfonia Varsovia.

Przez kilka ostatnich lat chorował na raka wątroby. Zmarł we śnie 17 września 2021 roku. Miał 74 lata.

Przekazujemy wyrazy współczucia Jego żonie Zosi, synowi Tomkowi oraz całej rodzinie.
Żegnaj, Paweł!

Płyta miesiąca

Adam Bałdych Quintet/Agata Szymczewska

Legend

Linki
Z galerii

Jazzowa Jesień 2015

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm