Aktualności
Pieśni Wielkopostne
fot. Henryk KotowskiPIEŚNI WIELKOPOSTNE – JAZZOWE INTERPRETACJE

Henryk KotowskiKolejna bezpłatna impreza miała miejsce 9 kwietnia w Centrum Promocji Kultury na warszawskiej Pradze (przy ul. Podskarbińskiej 2), w dobrym stylu, ale bez wystarczającej informacji w mediach.

Sala widowiskowa ma co najmniej 150 miejsc, ale tylko jedna trzecia z nich była zajęta. Pora była trochę wczesna i przedświąteczna. Program koncertu to tradycyjne pieśni o podłożu religijnym, bardzo współcześnie wykonane.
Śpiew Katarzyny Warno był bardzo stonowany, z dużą dozą smutku.

Przypomina popularny w Polsce w latach 60. i 70. styl piosenki literacko-artystycznej. Wojciech Pulcyn na kontrabasie konsekwentnie prowadził linię melodyczną we wszystkich utworach. Sprawiało to wrażenie, że instrument gra wyeksponowaną rolę główną. Robert Murakowski na trąbce i flugelhornie dodawał dynamiki utworom, które w przeciwnym razie byłyby kołysankami.

Udana jazzująca aranżacja pokazuje, jak z ludowej muzyki można zrobić utwory dla publiczności o trochę większych wymaganiach estetycznych. Warto pamiętać o tym, że przez tysiąclecia muzyka była albo samorodna na potrzeby ludowe albo tworzona do celów religijno-obrzędowych. Muzyka intelektualna to zjawisko dość nowe, ale często mająca korzenie właśnie w religii lub przekazach ludowych.

www.cpk.art.pl

Henryk Kotowski


 
JAZZ FORUM 10-11/2019

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

RASP Lovers & Howard

Wojtczak/Piotrowicz, R

Płyta miesiąca

Paul Bley Gary Peacock Paul Motian

When Will The Blues Leave

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Jazz Forum Showcase

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm