Aktualności
Piotr Damasiewicz L.A.S.Trębacz i lider wielu projektów powołał do istnienia inicjatywę L.A.S. – Listening and Sounding

L.A.S. wspiera promowanie muzyki i sztuki poprzez koncerty i nagrania z udziałem publiczności. To jednocześnie współtworzenie unikatowego wydawnictwa wraz ze słuchaczami. To możliwość bycia nie tylko namacalnym świadkiem powstawania płyty, ale też jej współtworzenia poprzez aktywne uczestnictwo w sesjach, koncertach i spotkaniach. L.A.S. wydaje przede wszystkim wysokiej jakości płyty winylowe, które również wydawane są na CD.

Płyty te są okraszone wyjątkowymi insertami oraz kopertą z wydrukowanym manifestem wydawnictwa w 66 językach. Manifest to fundament wydawnictwa. sześciu sentencji, które zostały zbudowane na bazie zestawienia trzech liter tworzących logo L.A.S. (listening and sounding). Sentencje te to: listening and sounding, looking and seeing, learning and surviving, living and synchronising, liberty and synergy, love and stream. Poprzez nie autor podkreśla istotę kierunku myślenia L.A.S. i wyraża jego muzyczną drogę, którą podąża.

Pierwszy z wydanych w ramach tej inicjatywy albumów to „Vienna Suite” nagrany przez grupę Piotr Damasiewicz Viennese Connections (lider - tp, voc; Krzysztof Kasprzyk - sax, Thomas Stempkowski - b, Alex Yannilos - dr). Płyta miała swoją premierę 9 października w Cofeina Jazz Cafe w Suchej Beskidzkiej oraz 10 października w warszawskim Spatifie.Kolejny, wyprodukowany w słynnej niemieckiej tłoczni Pallas (do powstania której przyczynił się znakomity polski producent i muzyk Marcin Bors), album „Śpiwle” nagrał projekt Piotr Damasiewicz Into The Roots będący rozwinięciem Piotr Damasiewicz Ethno Tria (lider - tp, harmonium, perc.; Zbigniew Kozera - b, gumbri drums; Paweł Szpura - dr). Samo nagranie zostało dokonane w ub.r. w starym domu góralskim w Suchej Beskidzkiej, gdzie muzycy spotkali się z rodzimym folklorem. Do nagrania został zaproszony miejscowy znakomity dudziarz Jan Ryt, który podkreślił „rootsowy” wymiar płyty grając w tytułowym utworze. Śpiwle to miejsce – ulica idąca wzdłuż Góry Mioduszyna w Suchej Beskidzkiej do której Damasiewicz przyjeżdża od kilkunastu lat grając i kontemplując naturę z przyjaciółmi jednocześnie zagłębiając się w rodzimą tradycję. Premiera płyty „Śpiwle” odbędzie się 14 grudnia online.

Etniczność, improwizacja, jazz, melodia, rdzenny feeling i groove plus swobodna, naturalna ekspresja składa się na definicję Piotr Damasiewicz Ethno Trio. Trio będące zbiorem doświadczeń muzycznych polsko, afrykańsko, norweskich podróży powstało właśnie w Norwegii. „Pojechaliśmy, by odrealnić się od wielkomiejskiego zgiełku. Los chciał, że wylądowało akurat trzech improwizatorów mających wspólny muzyczny mianownik jakim jest fascynacja etniką i improwizacją.” Wykorzystując zatem tą okazję, tam pośród fiordów, w pasterskim klimacie, spotkali się w małej chatce by pomuzykować. Nie bez znaczenia był dla nich górski klimat przepełniony brzmieniem pasterskich dzwonków, beczeniem owiec oraz wiejącego wiatru.

Podczas wspólnego pobytu w norweskich górach dzięki promotor Monice Cichockiej, zagrali koncert w leżącym nad morzem północnym wśród fiordów Stavanger. Ten koncert był początkiem nowego  kolektywu. Muzyka, jaką prezentuje trio, powstawała głównie z połączenia wspólnych doświadczeń, które muzycy zebrali w Norwegii, Maroku i Tanzanii oraz polskich górach. Surowy norweski klimat i jednocześnie intensywność egzystowania w tamtejszej unikatowej i surowej przyrodzie pobudzał do energetycznego, osadzonego groove’u i swobodnej ekspresji. Każdemu z muzyków jest bliska muzyka etniczna, jazzowa, klasyczna, w tym i awangardowa. Utwory, które grają, to zarówno autorskie kompozycje jak i cytaty regionalnych kompozycji we własnej interpretacji.

Już wkrótce w ramach inicjatywy L.A.S. ukażą się kolejne płyty:
Gordoa/Damasiewicz – „Hangar Music”
Piotr Damasiewicz – „In Provence”
Hamkało/Damasiewicz – „Zerwane rozmowy”

Więcej: www.facebook.com/Listening-and-sounding-LAS-100815425120771

www.piotrdamasiewicz.pl

https://listeningandsounding.com/

https://laslisteningandsounding.bandcamp.com/


JAZZ FORUM 12/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Pociąg do muzyki

Grażyna Łobaszewska

Płyta miesiąca

Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents feat. Bobby Watson, Logan Richardson, Keyon Harrold

Jammin’ with KC

  • Ocena - 4
Linki
Z galerii

Jazz a Vienne 2013

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm