Aktualności
Piotr Orzechowski, Maki Namekawa i Philip Glass na jednej scenie!

Barbara Orzechowska15 września na Festiwalu Sacrum Profanum w Krakowie wykonają cykl „Etiud” Glassa. 

W poniedziałek, 15 września, na jednej scenie spotkają się Piotr Orzechowski „Pianohooligan”, japońska pianistka Maki Namekawa i ojciec amerykańskiego minimalizmu Philip Glass. Podczas koncertu w Łaźni Nowej w ramach krakowskiego Festiwalu Sacrum Profanum wykonają wraz z kompozytorem pełny cykl jego „Etiud” na fortepian solo. 

Ten wyjątkowy i esencjonalny koncert jest pozycją absolutnie  obowiązkową. „Etiudy” są zestawem dwudziestu utworów niesłychanie zróżnicowanych pod względem dynamicznym, agogicznym i emocjonalnym. Od romantycznej kolorystycznej subtelności po iście barokowe pasaże, od koncentracji po ulotność, od mocnego szkicu po rozmytą akwarelę. Philip Glass, czołowy amerykański kompozytor, współtwórca minimalizmu w muzyce, jeden z najbardziej wpływowych kompozytorów II połowy XX stulecia, cieszy się statusem ikony muzyki współczesnej. Doceniany jako kompozytor muzyki filmowej – za ścieżki dźwiękowe do obrazów „Kundun”, „Godziny” i „Notatki o skandalu” otrzymał nominacje do Oscara, a za muzykę do filmu „The Truman Show” został uhonorowany Złotym Globem. 

W ramach nadchodzącej 12. edycji Festiwalu Sacrum Profanum (14-20.09.2014) wystąpią również, m.in.: awangardowa artystka Laurie Anderson, gitarzysta Sonic Youth Lee Ranaldo i Squarepusher; zaplanowano ponadto obejmującą trzy koncerty rezydencję słynnego kwartetu smyczkowego – Kronos Quartet, a także koncerty cenionych grup muzyki najnowszej: London Sinfonietty, Alarm Will Sound, Bang on a Can All-Stars. Na finał ekskluzywna i jednorazowa impreza – 25. rocznica założenia kultowej londyńskiej wytwórni Warp!

Więcej informacji na www.sacrumprofanum.com
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm