Aktualności

POLIN Music Festival
28 lutego – 1 marca 2020, Warszawa, Muzeum POLIN

28.02, piątek – KONCERT OTWARCIA
19:00 Dziewczęca Orkiestra z Birkenau
Orkiestra Sinfonia Varsovia, Marta Kluczyńska - dyrygentka; Patrycja Dołowy - libretto. W programie m.in. utwory J. S. Bacha, R. Schumana, P. Sarasate i M. Ravela.
Bilety w cenie 80 i 60 zł dostępne na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum.

29.02, sobota – POLIN Music Festival KAMERALNIE
17:00 Guttman i przyjaciele: koncert muzyki kameralnej 
Michael Guttman - skrzypce / Jing Zhao - wiolonczela / Ohad Ben-Ari - fortepian / Pierre Genisson - klarnetBilety w cenie 30 i 20 zł dostępne na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum.
19:00 ShiksaLara St. John - skrzypce / Matt Herskowitz - fortepian
21:00 Bastarda – premiera płyty „Nigunim”
Paweł Szamburski - klarnet / Michał Górczyński - klarnet basowy / Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela
Bilety w cenie 60 i 40 zł dostępne na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum. Bilety obowiązują na oba koncerty: o 19:00 i 21:00.

01.03, niedziela – ŻYDOWSKIE TANGO NA ORKIESTRĘ:
18:00 Żydowskie tango na orkiestręMichael Guttman - skrzypce / JP Jofre - bandoneon / NFM Orkiestra Leopoldinum

Bilety w cenie  80 i 60 zł dostępne na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum.Karnety trzydniowe w cenie 180 zł dostępne na bilety.polin.pl oraz w kasach Muzeum.

POLIN Music FestivalTrzy wieczory, pięć koncertów, światowe gwiazdy. Trzecia edycja festiwalu w Muzeum POLIN w Warszawie, 28.02 - 1.03

Na festiwalowej scenie wystąpią m.in. Michael Guttman, Lara St. John, Jing Zhao, Ohad Ben-Ari, JP Jofre, Matt Herskowitz, Pierre Genisson, trio Bastarda oraz orkiestry: Sinfonia Varsovia i NFM Leopoldinum.

Trzecią edycję POLIN Music Festivalu otworzy koncert poświęcony Dziewczęcej Orkiestrze z Birkenau, którą w latach 1942-1943 prowadziła Alma Rosé. Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Marta Kluczyńska. Libretto, oparte o wspomnienia byłych członkiń obozowej orkiestry, przygotowała pisarka i reporterka Patrycja Dołowy. Będzie to opowieść o sile muzyki, która ratuje życie.

Drugi dzień przyniesie trzy koncerty kameralne. Najpierw w świat muzyki żydowskich kompozytorów uczestników festiwalu zabierze jego inicjator i współkurator – wybitny skrzypek Michael Guttman. Towarzyszyć mu będą muzyczni przyjaciele: wiolonczelistka Jing Zhao, pianista Ohad Ben-Ari, oraz – po raz pierwszy w Muzeum POLIN – francuski klarnecista Pierre Genisson.

Następnie na scenie pojawią się skrzypaczka Lara St. John i pianista Matt Herskowitz. Lara St. John, która na scenie Muzeum POLIN we wrześniu 2019 roku z orkiestrą Sinfonia Varsovia brawurowo wykonała utwór Avnera Dormana, powróci do Warszawy z własnym projektem zatytułowanym „Shiksa”. W programie koncertu znajdą się autorskie interpretacje melodii z Izraela, Palestyny, Macedonii, Armenii, a także muzyka Cesara Francka i George’a Gershwina. Artystka, która przez jednego z najbardziej wpływowych dziennikarzy muzycznych na świecie Alexa Rossa (The New Yorker) została uznana artystką roku 2019, podczas koncertu w Muzeum POLIN zagra także na wyjątkowym instrumencie – skrzypcach, które kupiła w jednym z warszawskich antykwariatów podczas poprzedniej wizyty w Warszawie.

Na finał drugiego dnia POLIN Music Festivalu w świat mistycznych pieśni chasydzkich z XVIII i XIX wieku zabierze słuchaczy trio Bastarda:Paweł Szamburski (klarnet), Michał Górczyński (klarnet basowy) i Tomasz Pokrzywiński (wiolonczela). W Muzeum POLIN będziemy mogli i usłyszeć premierowo materiał z ich nowego albumu „Nigunim”. Na płycie muzycy czerpią głównie ze spuścizny chasydzkiej dynastii Modrzyc i muzykologicznych zbiorów Moshe Bieregowskiego, odkrywając piękno dawnych, żydowskich melodii, opracowując je w specyficzny dla siebie sposób i filtrując przez unikatowy, ukształtowany już język zespołu.

Tangowy finał to już tradycja POLIN Music Festivalu. Tym razem na scenie Muzeum POLIN żydowskie tanga rozpisane będą na orkiestrę. W programie wieczoru znalazła się m.in. polska premiera koncertu podwójnego na bandoneon i skrzypce Juana Pablo Jofre. W partiach solowych wystąpią Michael Guttman oraz sam kompozytor. Towarzyszyć będzie im NFM Orkiestra Leopoldinum. Obok utworu Jofre usłyszymy także kompozycje m.in. Lalo Schifrina i Christiana Danowicza. 

Kuratorami festiwalu są Michael Guttman i Kajetan Prochyra.

Organizator: Muzeum POLIN
Współorganizator: Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce
Mecenasem Sceny Muzycznej Muzeum POLIN jest Jankilevitsch Foundation.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm