Aktualności
fot. Maciej KanikPrzemek Strączek i Xu Fengxia w Chinach!Zespół polskiego gitarzysty i chińskiej instrumentalistki występować będzie w Chinach w dn. 20 - 28 maja

Przemek Strączek & Xu Fengxia Quartet to zespół powołany z inicjatywy chińskiej instrumentalistki Xu Fengxia i polskiego gitarzysty Przemysława Strączka, który powstał na kanwie projektu Three Continents, wcześniejszego międzykontynentalnego projektu Strączka. Muzyka zespołu oscyluje wokół nurtu ethno, free jazzu z wykorzystaniem śpiewu, chińskiego guzheng, jazzowej gitary i klasycznej sekcji rytmicznej. W skład kwartetu wchodzą utytułowani muzycy: Michał Kapczuk na kontrabasie i Flavio Li Vigni na perkusji.Zespół wystąpi:
20.05 Shanghai, Muzeum Sztuki Współczesnej
22.05 Wuhan, Uniwersytet
24.05 Beijing, Centralne Konserwatorium
26.05 Yangzhou, Uniwersytet

Xu Fengxia (Chiny) to instrumentalistka grająca na guzheng’u, pipie oraz sanxianie pochądzaca z Chin mocno wpisała się w nurt propagowania azjatyckich instrumentów tradycyjnych we współczesnej muzyce improwizowanej i instrumentalnej. W dzieciństwie członkini sławnej Shanghajskiej Orkiestry Kameralnej. Swoją karierę zaczęła w latach 80 gdzie była basistką pierwszej grupy rockowej w Shanghaju. Od lat 90 współpracuje z wieloma muzykami w Europie głównie z Niemiec wykonując repertuar eksperymentalny. Wynikiem tej współpracy są płyty nagrane z takimi muzykami jak Peter Brotzmann, Uwe Oberg czy Joe Fonda.

Przemysław Strączek (1976)- gitarzysta jazzowy, kompozytor. W 2005 roku ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, finalista ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku.  W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Uczestnik programu Kultura Polska na Świecie organizowanego przez Instytut Adama Mickiewicza oraz uczestnik programu Szkockiego Stowarzyszenia Jazzowego Bridge Music. Autor pięciu płyt „Earthly Room” 2007,”Light & Shadow” 2010 oraz „Evans” 2012 nagraną z gitarzystą z Hong Kongu Teriverem Cheung i „White Grain of Coffee” 2014, „Three Continents” 2016. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok.

Michał Kapczuk – kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie na ul. Bednarskiej oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach (jazz, pop, rock). Kilkunastokrotnie zdobywał Grand Prix zespołowe na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Indywidualnie wyróżniony na festiwalach „Tarnów Jazz Contest 2008”, Krokus Jazz Festiwal – Jelenia Góra 2009 i Jazz Nad Odrą – Wrocław 2010, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce oraz za granicą (Francja, Czechy, Ukraina, Litwa, Bułgaria, Turcja, Belgia, Holandia, Hiszpania, Niemcy, Kanada).

Flavio Li Vigni (Włochy/Wielka Brytania) perkusista urodzony w Palermo. W 2008 przeprowadza się do Londynu kończy z wyróżnieniem Guildhall School of Music and Drama.Grał i nagrywał z takimi tuzami jak: Greg Hutchinson (Dianne Reeves, Wynton Marsalis, Diana Krall, Harry Connick Jr) Ameen Saleem ( Roy Hargrove), Freddy Bryant, David Berkmann, Gianni Gebbia, Stefano D’Anna. Brał udział w takich festiwalach jak: London Jazz festival, Hamburger Jazztage, Alicante Jazz Festival, Bristonas Jazz Festival 2006, Vodice Jazz Festival 2009, Siscia open Jazz and Blues Festival 2009 oraz Peter Gabriel’s Womad. Jako dziecko udzielał się w teatrze I zapewne stąd niegasnąca miłość do teatru i tworzenie muzyki dla spektakli. Jego dwa ostatnie autorskie nagrania „Lorenzo Colella’s Out South” oraz “O.I.D Live in Hamburg” zostały wysoko ocenione przez krytykę, a ten ostatni otrzymał tytuł najlepszego składu jazzowego w ankiecie czytelników włoskiego magazynu Jazz.it.

JAZZ FORUM 9/2018

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Live At Radio Katowice

Dominik Kisiel Explora

Płyta miesiąca

Marcin Wasilewski Trio

Live

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Leszek Możdżer

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm