Aktualności
Przemysław Strączek – premiera winylaPremiera winylowej wersji płyty „Fig Tree” kwartetu czołowego gitarzysty, 22 stycznia

Album ten to wyjątkowe przedsięwzięcie audiofilskie kierowane do osób lubujących się w dobrym brzmieniu czarnej płyty. Wydawnictwo składa się z dwóch płyt o obrotach 33/3 rpm oraz 45 rpm, dzięki czemu udało się uzyskać fantastyczne miękkie brzmienie i zmieścić wszystkie utwory, które zaistniały na płycie CD. Atutem płyty jest znakomity miks i mastering, za który odpowiedzialny jest Katsuhiko Naito z nowojorskiego studia Avatar, nominowany do nagrody Grammy za płyty Al Di Meola i Johna Scofilda. Płyta ukazała się w wydawnictwie Voice Music – Voice Shop. Okładkę zarówno do wersji CD i wersji winylowej zaprojektował Tomasz Kipka.

Przemysław Strączek Quartet
Przemysław Strączek - gitara
Marcin Kaletka - saksofon sopranowy i tenorowy
Francesco Angiuli - kontrabas
Patryk Dobosz – perkusja

Szósty album gitarzysty Przemysława Strączka to zestaw ośmiu autorskich kompozycji. Muzyka zawarta na płycie charakteryzuje się współczesnym podejściem do brzmienia kwartetu z wykorzystaniem kolorystyki instrumentalnej, sonorystyki. W utworach można znaleźć odniesienie do różnych dokonań muzyki jazzowej, w tym także polskiej szkoły jazzowej, od jazzu modalnego, poprzez free jazz, do współczesnej harmonii. Elementy tych gatunków przefiltrowywane są przez osobę autora oddając jego postrzeganie dzisiejszej muzyki przez pryzmat gitary jako instrumentu akompaniującego i solowego.

Atutem albumu jest uchwycenie pewnej relacji artystów podczas sesji nagraniowej. Interakcja, intuicja oraz fantazja muzyczna członków kwartetu nadaje krążkowi niepowtarzalny klimat.

Przemysław Strączek – gitarzysta jazzowy, kompozytor, producent, absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, dwukrotny laureat Mistrzowskiego Konkursu Gitarzystów Jazzowych im. Marka Blizińskiego w Warszawie, jeden z siedmiu finalistów ogólnoświatowego konkursu solistycznego Thailand International Jazz Conference Solo Competition w Bangkoku. Od wielu lat obecny jest w rankingu najlepszych polskich gitarzystów według czytelników Jazz Forum - Jazz Top. W 2013 roku otrzymał Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne. Od 2011 roku współtworzy międzynarodowe projekty jako lider z muzykami z różnych kontynentów prezentując współczesne nurty muzyki jazzowej i etnojazzowej. 

Jego szósta autorska płyta „Fig Tree” została zauważona przez dziennikarzy muzycznych i krytyków w Polsce i za granicą, otrzymując wiele pozytywnych recenzji. Współpracował i koncertuje z wybitnymi artystami m.in. Januszem Muniakiem, Xu Fengxia oraz Andy Sheppardem. Otrzymał także Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie muzyki za 2015 rok. Ma na swoim koncie trasy koncertowe z autorską muzyką w wielu krajach świata m.in. w Polsce, Anglii, Szkocji, Hiszpanii, Czechach we Włoszech w Tajlandii, Chinach, Singapurze i Malezji występując na wielu międzynarodowych festiwalach jazzowych i w ośrodkach społeczno-kulturalnych. 


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm