Aktualności
Jan Garbarek Group w CS Impart
we Wrocławiu (od lewej):
Rainer Brüninghaus, Yuri Daniel,
Garbarek i Manu Katché
fot. Piotr GuzekPRZERWANA TRASA JANA GARBARKA

JFNiestety z pięciu zapowiadanych koncertów Jana Garbarka odbyły się tylko trzy: w Katowicach, Bielsku-Białej i we Wrocławiu. Odwołane zostały koncerty w Ostrowie Wielkopolskim (1.06) i w Warszawie (2.06). We Wrocławiu, gdy muzycy mieli już jechać na kolejny koncert, jeden z członków zespołu, niemiecki pianista Rainer Brüninghaus zasłabł i został odwieziony do szpitala, gdzie stwierdzono chorobę serca (migotanie zastawek). Nie był w stanie wystąpić w Ostrowie. Była jeszcze nadzieja, że zagra w Warszawie, ale serca nie dało się uspokoić i koncert w Sali Kongresowej też został odwołany.
Norweskiego saksofonistę prześladuje pech. Rok temu podczas trasy w Grecji wylewu doznał Eberhard Weber i niemiecki basista musiał całkowicie przerwać współpracę z zespołem. Jego miejsce zajął Uri Daniel, Brazylijczyk, który mieszka w Portugalii. Teraz los dotknął pianistę. Rainer Brüninghaus to jeden z filarów grupy Garbarka od początku lat 80. Jest dwa lata młodszy od Garbarka, ma 58 lat.
Ostatnie trzy koncerty odbywały się przy kompletach publiczności, były owacje i bisy. Muzyka była bardziej ostra i dynamiczna niż przywykliśmy, do czego przyczynił się zwłaszcza perkusista Manu Katche. W wykonywanym repertuarze było kilka utworów Garbarka z albumu „Twelve Moons”, kilku innych wcześniejszych płyt, ale także kompozycje jeszcze nam nieznane, nie tylko jego autorstwa.
Na koncerty w Ostrowie i Warszawie wszystkie bilety zostały wyprzedane. Odbędą się one w nowych terminach, być może jeszcze w czerwcu, a jak nie, to we wrześniu, a bilety zachowują ważność – zapewniają organizatorzy, czyli Agnieszka Kloryga i jej Agencja Paradam.

Oto playlista koncertów Jana Garbarka:
1. The Tall Tear Trees (Jan Garbarek, z albumu „Twelve Moons”), 2. Heitor (Jan Garbarek, nowa kompozycja), 3. Paper Nut (Jan Garbarek, „Song For Everyone”), 4. Twelve Moons (Jan Garbarek, „Twelve Moons”), 5. Rondo Amoroso (H. Saeverund), 6. Tao (Youri Daniel Souza), 7. Miracle of the Fish (Milton Nascimento/Fernando Brant – z albumu Wayne’a Shortera „Native Dancer”), 8. There Were Swallows (Jan Garbarek, „Twelve Moons”), 9. Latin, 10. Bali (Rainer Brüninghaus), 11. Once I Dreamt a Tree Upside Down (z płyty Triloka Gurtu „Living Magic”), 12. Fugl (Jan Garbarek, nowa kompozycja), 13. Maracuja (Jan Garbarek, nowa kompozycja, 14. Lovely Walk (Manu Katché), 15. Nu Bein’ (Jan Garbarek, nowa kompozycja), 16. Voy Cantando (Jan Garbarek, „Legend Of Seven Dreams”)

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm