Aktualności

Radio Szczecin dla Niepodległej
Wynton Marsalis & Jazz at Lincoln Center Orchestra
Darius Brubeck, Dorota Miśkiewicz
Sylwester Ostrowski Quintet
5.02.2018 (poniedziałek), godz. 19.00
Studio Koncertowe S-1
Al. Wojska Polskiego 73
Szczecin

Wynton Marsalis dla Niepodległej5 lutego w Studiu Koncertowym Radia Szczecin wystąpią Wynton Marsalis & JALC, Darius Brubeck i polscy muzycy

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości Polskie Radio Szczecin przyłączy się do oficjalnych obchodów  narodowego święta.

5 lutego w Studiu Koncertowym S-1 Polskiego Radia Szczecin odbędzie się

no dwuczęściowy koncert jazzowy pod hasłem „Radio Szczecin dla Niepodległej”. Pierwsza część koncertu to aranżacje jazzowe najwybitniejszych dzieł polskich twórców, między innymi Ignacego Jana Paderewskiego, Fryderyka Chopina i Krzysztofa Komedy. Wykonawcami tej części będą uznani muzycy polscy – Dorota Miśkiewicz, Sylwester Ostrowski Quintet, a także gościnnie, na specjalne zaproszenie Polskiego Radia Szczecin, Darius Brubeck.

Syn uznanego na całym świecie kompozytora i pianisty jazzowego Dave’a Brubecka. Udział Dariusa Brubeck’a w tym koncercie ma charakter symboliczny. W tym roku mija sześćdziesiąt  lat od historycznego koncertu Dave’a Brubeck’a w Szczecinie. Zimą 1958 roku, będący u szczytu sławy zespół Dave’a został wysłany przez amerykański Departament Stanu na tournee dobrej woli do Europy. Uznany wtedy za najlepszego pianistę świata Dave Brubeck rozpoczął trasę koncertową właśnie w Szczecinie, a w tym historycznym koncercie w jednym utworze (Take the A-Train) zagrali również jego synowie – 11-letni Darius na fortepianie i dwa lata od niego młodszy Michael na perkusji.

W drugiej części koncertu wraz z zespołem Jazz at Lincoln Orchestra zagra najwybitniejszy muzyk jazzowy swojego pokolenia, jeden z najlepszych na świecie klasycznych trębaczy, genialny kompozytor Wynton Marsalis. Artysta wraz z JLCO wykona swój program artystyczny „Swing is the thing”. To jednak nie wszystko. W związku z tematem przewodnim – rocznicą obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości Wynton Marsalis razem z Sylwestrem Ostrowskim oraz Dariusem Brubeckiem wykonają jeden z najbardziej znanych utworów z repertuaru Dave’a Brubeck’a „Take Five”.

Występów w studiu koncertowym wysłucha 100 osób, ale wydarzenie będzie transmitowane na żywo na antenie Radia Szczecin oraz w formie wideo jakości HD na stronie internetowej radioszczecin.pl  (i na profilu Facebooka) . Koncert transmitować będzie także rozgłośnia RDC oraz Program 2 Polskiego Radia (Filharmonia Dwójki).

Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm