Aktualności




Rafał Olbiński – 50 okładek na 50-lecie Jazz Forum

Aneta Norek



Wystawa towarzysząca 42. Międzynarodowemu Festiwalowi Pianistów Jazzowych, Kalisz 2015

23.11 - 06.12.2015
Galeria w Hallu/Galeria Foyer
Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

W związku z rocznicą założenia JAZZ FORUM w grudniu 1965 r. Fundacja im. Zbigniewa Seiferta przygotowała wystawę autorstwa Rafała Olbińskiego pt. „50 okładek na 50-lecie Jazz Forum”.



JAZZ FORUM to unikatowy na skalę światową magazyn, który od ponad 40 lat relacjonuje na bieżąco najważniejsze wydarzenia ze sceny jazzowej. Założony w 1965 roku przez niezwykle aktywnego działacza Jana Byrczka, który był redaktorem naczelnym przez pierwsze 15 lat.  JAZZ FORUM było unikatowe, gdyż jako jedyne tego typu czasopismo było wydawane w języku angielskim (1967-1992) i niemieckim (1976-1981) w czasach, kiedy w Polsce panował system komunistyczny. Dzięki ponad 100 korespondentom z całego świata informowało o nowościach w jazzie.



W JAZZ FORUM można znaleźć wywiady z gwiazdami, między innymi z Milesem Davisem, Tomaszem Stańką, Zbigniewem Seifertem, Joe Zawinulem, Gilem Evansem, Chickiem Coreą, Patem Methenym, Janem Garbarkiem, ale także Krzysztofem Pendereckim, Czesławem Niemenem, Stingiem, artykuły o muzykach wśród nich: John Coltrane, Charles Mingus, Urszula Dudziak, Krzysztof Komeda, Zbigniew Namysłowski, relacje z międzynarodowych festiwali: Newport – New York Jazz Festiwal, Monterey Jazz Festival, Berliner Jazz Tage, North Sea Jazz Festival, Montreux Jazz Festival, Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą i innych, wykłady muzyczne Joachima Berendta, Romana Kowala, Andrzeja Schmidta, Stefana Zondka, recenzje płyt i książek, Euro - Jazz Personalities - sylwetki biograficzne słynnych muzyków z różnych krajów, grafiki Rafała Olbińskiego, Jana Sawki, Edwarda Lutczyna, unikalne reklamy z okresu PRL-u.



Rafał Olbiński, światowej sławy malarz i ilustrator. Przez całą dekadę lat 70. pracował w redakcji JAZZ FORUM jako szef artystyczny, projektując prawie wszystkie okładki tego czasopisma.  Jesienią 1981 roku przyjechał do Nowego Jorku na wystawę swoich plakatów w Polskim Instytucie Naukowym. Po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego w grudniu 1981 pozostał w Nowym Jorku. Pierwszą okładkę zaprojektował dla magazynu „Psychology Today” już w marcu 1982 roku. Wkrótce przyszły kolejne dla magazynów: „Time”, „Newsweek”, „Business Week”, „Playboy” i wielu innych. Przez wiele lat jego charakterystyczne malarskie ilustracje ukazywały się regularnie na łamach „The New York Times”, gdzie współpracował z legendarnymi dyrektorami artystycznymi, Jerelle Kraus i Stevenem Hellerem. W latach dziewięćdziesiątych stworzył serię wielokrotnie nagradzanych plakatów operowych dla New York City Opera, czego kontynuacją były projekty plakatów oraz scenografii dla wielu teatrów operowych w USA i w Polsce. Poza ilustracjami oraz plakatami muzycznymi, filmowymi, teatralnymi i społecznymi zajmuje się też twórczością malarską utrzymaną w stylu poetyckiego surrealizmu.



Organizatorzy wystawy: Fundacja im. Zbigniewa Seiferta i Jazz Forum





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm