Aktualności
Ravi ColtraneRAVI COLTRANE W KATOWICACH

Paweł PawlikCzołowy amerykański saksofonista, Ravi Coltrane, syn Johna, wystąpi 11 listopada  w Jazz Clubie  Hipnoza w Katowicach, w ramach Festiwalu Ars Cameralis 2012.

Ravi Coltrane zaprezentuje materiał ze swojej najnowszej płyty „Spirit Fiction”, opublikowanej w tym roku przez historyczną wytwórnię Blue Note. Praca nad tym albumem zajęła artyście prawie dwa lata, a każdy z zarejestrowanych na nim utworów potwierdza, że Ravi Coltrane po okresie wieloletnich „treningów” w roli muzyka sesyjnego, grze u boku najlepszych współczesnych jazzmanów, takich jak Pharaoh Sanders czy Branford Marsalis, ostatecznie wydostał się z cienia swojego legendarnego ojca, tworząc na wskroś współczesną odmianę jazzu. To właśnie ta płyta, szósta w jego
karierze jako lidera zespołu, pokazuje Coltrane’a jako jednego z najwybitniejszych saksofonistów swojego pokolenia, w rewelacyjny sposób łącząc awangardową tradycję spod znaku Ornette Colemana z dziesiątkami zupełnie świeżych pomysłów i mistrzowskimi improwizacjami.

Wydana latem tego roku płyta „Spirit Fiction” to dowód na to, że twórczość Raviego Coltrane’a jest strzałem w dziesiątkę i znakomicie pasuje do swojej nowej wytwórni (Blue Note Records). To zachwycająca podróż w świat muzyki, która nigdy nie ucieka do stratosfery, opiera się na twardych fundamentach maestrii i obiecuje jeszcze więcej. Isaac Newton powiedział niegdyś: „Jeśli widziałem więcej niż inni, to tylko dzięki temu, że stałem na ramionach gigantów”. Ravi Coltrane mógłby te słowa powtórzyć.

Wejście w świat muzyki nie było dla Raviego zbyt proste: to przecież syn dwojga wielkich muzyków, wybitnej harfistki i pianistki Alice Coltrane oraz Johna Coltrane’a, autora przewrotu kopernikańskiego w dziedzinie saksofonu jazzowego. A do tego wszystkiego Ravi wybrał sobie instrument swojego ojca – trudno było uniknąć porównań ze strony krytyków. Po dwudziestu latach kariery muzyka nikt już nie śmie ich wypowiadać.

Ravi Coltrane rozpoczął swoją przygodę z saksofonem jeszcze w szkole średniej, przerwał ją po śmierci brata. Do muzyki wrócił w połowie lat osiemdziesiątych, gdy rozpoczął studia w Californian Arts Institute. Początkowo koncertował w zespołach matki, a w 1991 roku zaczął grać w zespole Elvina Jonesa, legendarnego perkusisty kwartetu ojca. Pracował z wieloma wybitnymi muzykami, Geri Allen, Kennym Barronem, Steve’em Colemanem, Wallace’em Roneyem, McCoy Tynerem, Pharoahem Sandersem, Herbie’m Hancockiem, Carlosem Santaną, Branfordem Marsalisem. Dopiero w 1993 odciął symboliczną pępowinę i utworzył wraz z Antoinem Roneyem autorski zespół Grand Central.

W 1997 roku, po zrealizowaniu ponad trzydziestu nagrań z wybitnymi muzykami, wydał swój własny album, zatytułowany „Moving Pictures”. Kolejny, „From The Round Box”, ukazał się w roku 2000, „Mad 6” – 2002, a „In Flux” – 2005.

W tym czasie kariera Raviego rozpoczęła się na dobre – saksofonista koncertował w ramach Monterey Jazz Festival, Montreux Jazz Festival, Newport Jazz Festival, Vienne Jazz Festival, brał udział w koncercie charytatywnym w Indiach. Podczas tego ostatniego spotkał się z Ravim Shankarem, wirtuozem gry na sitarze, któremu zawdzięcza swoje imię. W 2008 roku Ravi Coltrane stał się członkiem The Blue Note 7, septetu stworzonego w celu uczczenia siedemdziesiątej rocznicy powstania wytwórni Blue Note Records. W tym roku wydał w niej swoją najnowszą płytę. „Spirit Fiction” stała się przedmiotem zachwytu krytyków, opiewających jej „nieuchwytne piękno” (DownBeat) oraz „styl pamiętający o tradycji, lecz nią nieobciążony” (Philadelphia City Paper).

Występ Raviego Coltrane’a w Katowicach w ramach XXI Festiwalu Ars Cameralis 2012 to prawdziwe wydarzenie dla każdego, kto poszukuje jazzu na najwyższym światowym poziomie, nie skażonego wpływami komercji i koniecznością udowadniania wirtuozerii. Muzyka Coltrane’a porywa, fascynuje i hipnotyzuje, a on sam, podobnie jak jego uwielbiani przez fanów jazzu rodzice, jest na najlepszej drodze, by stać się kolejną jazzową legendą, noszącą nazwisko Coltrane.

Źródła:
http://www.ravicoltrane.com
http://www.popmatters.com

Bilety na koncert Ravi Coltrane’a dostępne od 08.10.2012 w ticketportal.pl, ticketpro.pl oraz w miejscach poszczególnych wydarzeń.

Więcej na: www.arscameralisfestiwal.pl

Ravi Coltrane wystąpi również na festiwalu Jazz Jamboree, 24 listopada w klubie Capitol w Warszawie.

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm