Aktualności
Valery Kisielyov
fot. Janusz RóżańskiRÓŻE JAZZ FESTIVAL

JFNa zakończenie VII edycji Roże Jazz Festival w piątek 28 sierpnia w Teatrze Lubuskim w Zielonej Górze wystąpi Zespół Jazzu Klasycznego Valerego Kisielyova z Moskwy.

Valey Kisielyov jest absolwentem Moskiewskiego Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w klasie klarnetu. W latach 70. i 80. był liderem sekcji saksofonów w wiodących moskiewskich orkiestrach, włączając w to orkiestry pod kierunkiem Olega Lundstrema i Anatolija Krola oraz w Wielkiej Orkiestrze Państwowego Radia i Telewizji.

Repertuar zespołu obejmuje około 1000 utworów, z których większość to klasyka jazzowa w aranżacjach lidera. Tym razem przedstawiony będzie program poświecony Benny’emu Goodmanowi. W maju ukazała się wydana nakładem BCD Records płyta zespołu „Harlem Nocturn”.

 „Sławny klarnecista i saksofonista z Moskwy, Valery Kiselyov , jest jednym z najbardziej interesujących energetycznych przedstawicieli tradycji jazzowej w muzyce rosyjskiej. Pomimo zmieniających się muzyków w składzie
zespołu rozpoznacie muzyczny podpis zarówno zespołu jak i samego Valerego Kiselyova jak tylko zabrzmi muzyka. Przygotowując programy poświęcone jego ikonom – Benny’emu Goodmanowi i Duke’owi Ellingtonowi, Valery nie próbuje naśladować ich gry. Zamiast tego, delikatnie zachowuje ducha ich arcydzieł, podkreślając raz jeszcze swoje umiłowanie dla tych gigantów światowego jazzu.”  – Michael Green (komentarz do płyty „Seven Blissful Moments In August”)

Skład zespołu: Valery Kiselyev - saksofon, klarnet; Roman Dmitriev- fortepian, Andrey Falko – kontrabas, Pavel Timofeev - perkusja

Koncertowi towarzyszy wystawa fotografii jazzowej Janusza Różańskiego.
Dyrektorem  artystycznym Festiwalu jest Bożena Uryga-Seweryn.

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm