Aktualności

Era Jazzu Gramy już 20 lat
Regina Carter, Weezdob Collective
24.11.2018
Aula UAM
ul. Wieniawskiego 1
Poznań

Bilety: 110/120/150/180 -  Ticketpro oraz Bilety 24, CIM, EMPiK

Regina Carter gwiazdą Ery JazzuAmerykańska skrzypaczka wystąpi 24 listopada w Poznaniu na gali „Era Jazzu: gramy już 20 lat!”

Koncert  Reginy Carter – światowej gwiazdy jazzu, projekt specjalny Era Jazzu All Stars  oraz kolekcjonerskie wydawnictwa – to tylko wybrane elementy wydarzenia artystycznego, jakie przygotowała Era Jazzu na swój jubileusz w prestiżowej Auli UAM w sobotę 24 listopada.

„To specyficzna  i nieszablonowa impreza – mówi Dionizy Piątkowski, pomysłodawca i szef Ery Jazzu. Gramy już 20 lat mając za sobą kilkaset wspaniałych koncertów i nieszablonowych projektów. Nie ma chyba jazzowej gwiazdy, która nie pojawiłaby się z naszym logo: od Cassandry Wilson i Jana Garbarka po Dianę Krall i Marcusa Millera. Ale pokazaliśmy, często po raz pierwszy w Polsce, także artystów, którzy zadebiutowali na naszych estradach: Patricię Barber, Omara Sosę, Diannę Reeves. Zrealizowaliśmy wiele niepowtarzalnych projektów specjalnych: Amadeus Orchestra z Al Di Meolą, Herbie Hancock z Orkiestrą Symfoniczną oraz wieloletni Poznań Jazz Project z laureatami Nagrody Ery Jazzu i światowymi gwiazdami”.

Wciągu dwudziestu lat  Era Jazzu stała się cyklem koncertów klubowych i galowych najwybitniejszych gwiazd współczesnego jazzu oraz znaczącym przedsięwzięciem kulturalnym plasowanym w ścisłej czołówce europejskich i polskich imprez jazzowych.  Kulminacją jest wielodniowy Aquanet Jazz Festival, który obejmuje zarówno koncerty wielkich gwiazd, jak i szeroką prezentację  najciekawszych jazzowych  zjawisk i trendów. Od lat realizowany jest także Poznań Jazz Project promujący młodych, poznańskich muzyków.

Gwiazdą galowego koncertu „Era Jazzu – gramy już 20 lat!”  będzie najwybitniejsza skrzypaczka jazzu, Regina Carter. Podczas koncertów ma się wrażenie, że skrzypaczka ma niekończące się zasoby energii, czym w uroczy i zabawny sposób zdobywa publiczność na całym świecie. „Regina Carter tworzy muzykę łatwą w odbiorze i jednocześnie zapierającą dech w piersiach. Swoją muzyką zabiera słuchacza w niezwykłą podróż, na którą składają się przeszłość i przyszłość jazzu” – pisał o genialnej artystce  „Time Magazine”

Regina Carter jako czterolatka rozpoczęła naukę gry na skrzypcach a mając dwanaście lat była najmłodszym muzykiem słynnej Detroit Civic Symphony Orchestra. Studiowała muzykę w New England Conservatory of Music oraz Michigan’s Oakland University. W 1994 roku związała się z lokalnym ruchem Black Rock Coalition i nawiązała współpracę z liderami modnej „new black music”. Przełomowym dla skrzypaczki był rok 1998, gdy zrealizowała albumy „Rhythms of the Heart” oraz „Motor City Moments” , które przedstawiły zdumionemu  jazzowemu środowisku wielki talent artystki, a zrealizowany w duecie z pianistą Kennym Barronem album „Freefall” zyskał nominacje do prestiżowej Grammy Award.

Odtąd jazzowa skrzypaczka zapraszana była do projektów  wybitnych artystów: zagrała w „Blood on the Fields” Wyntona Marsalisa, zaproszona została przez Cassandrę Wilson do udziału w jej „davisowskim” albumie „Travelling Miles”, pojawiała się w nagraniach i koncertach królowej hip-hopowego soulu Mary J. Blige oraz awangardowych projektach Johna Blake’a. Jako pierwsza artystka jazzowa i zagrała na Il Cannone Guarnei del Gesu, skrzypcach należących do samego mistrza Paganiniego i nagrała album „Paganini: After A Dream”. Świat jazzu i muzyki klasycznej był zauroczony. Recenzent „Time Magazine” komplementował: „Carter tworzy muzykę, której się pięknie słucha, która jest odkrywcza, czasami wręcz brawurowa … swoich słuchaczy Panna Carter zabiera na wyprawę w przyszłość jazzu”. 

Kolejna, autorska płyta Reginy Carter  „I’ll Be Seeing You: A Sentimental Journey” to  muzyczny hołd dla matki Reginy.  Album zawiera intymne, akustyczne aranżacje utworów z lat dwudziestych, trzydziestych i czterdziestych. W poszukiwaniach specyficznego nastroju tamtych czasów Regina Carter  zaprosiła do współpracy m.in. wybitne wokalistki  Dee Dee BridgewaterCarlę Cook, klarnecistę Paquito D’Riverę, akordeonistę Gila Goldsteina. Album „Reverse Thread”  skrzypaczka zrealizowała wraz z muzykami afrykańskimi, ale w tak kulturowo zagmatwanym tyglu, że trudno dopatrywać się w pomyśle znamion „mody na ludowość”. Album zyskał rekomendujące recenzje prestiżowych mediów i nominowany był Grammy Awards. W światowe obchody setnej rocznicy urodzin Elli Fitzgerald wpisała się realizując album „Ella: Accentuate the Positive ” składając wspaniały hołd interpretując wielkie hity Elli Fitzgerald.

Regina Carter genialna instrumentalistka, powszechnie uznawana za najwybitniejszą skrzypaczkę jazzową na świecie  jest od lat  honorowana najważniejszymi laurami jazzu (od prestiżowych ankiet magazynu „Down Beat”, gdzie uznawana jest za Jazzową Skrzypaczkę Roku po udział w najważniejszych festiwalach i prestiżowych wydarzeniach oraz lukratywny grant McArthur Foundation). Wybitna skrzypaczka wymyka się komercyjnej sferze muzyki, stając się bezwiednie ikoną tego, co w wielkiej sztuce najważniejsze: artystką non-konformistką z ogromnym talentem i ambicjami.

Koncert na gali „Era Jazzu – gramy już 20 lat !  będzie także premierą „Star Cadillac” – nowego albumu  poznańskiego zespołu Weezdob Collective,  oryginalnego kolektywu improwizatorów, kompozytorów i laureatów… Nagrody Ery Jazzu. Perkusista Adam Zagórski (laureat nagrodzonego w 2016 roku Zagórski/Skowroński Quartet), gitarzysta Piotr Scholz (nagroda Ery Jazzu w 2017), harmonijkarz Kacper Smoliński (laureat nagrody Era Jazzu 2018)  wspólnie z basistą DamianemKostką i saksofonistą Kubą Marciniakiem tworzą Weezdob Collective – jeden z najważniejszych zespołów, młodego polskiego jazzu i laureata głównej nagrody Jazz nad Odrą 2018. Premierowy album oraz nowy kwintet (Damian Kostka/Maciej Brzostowski/Maciej Kociński/Paweł Kaczmarczyk zaprezentuje  także laureat Nagrody Ery Jazzu – gitarzysta Dawid Kostka.

Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.
Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań
Więcej: www.jazz.pl
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm