Aktualności
RGG – listopadowa trasaTrio zagra w listopadzie 7 koncertów promując muzykę Kosza, Komedy oraz własną z albumu „Memento”

RGG Trio
Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja

Jedna z najważniejszych polskich formacji jazzowych, trio fortepianowe RGG, zaprasza na listopadowe koncerty. Podczas kilku występów grupa zaprezentuje materiał z najnowszej, wydanej w tym roku w legendarnej serii Polish Jazz, płyty "Memento", złoży hołd Krzysztofowi Komedzie, przypominając projekt „Od Komedy do RGG”, ale także, w związku z premierą najnowszego filmu Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, odniesie się do twórczości Mieczysława Kosza, tragicznie zmarłego w 1973 roku genialnego polskiego pianisty. Przed koncertem w Częstochowie perkusista tria, Krzysztof Gradziuk, poprowadzi specjalną prelekcję dotyczącą twórczości Mieczysława Kosza.

8.11 Warszawa, Centrum Nauki Kopernik
10.11 Katowice, Kinoteatr Rialto („Remembering Kosz”)
11.11 Niepołomice, Zamek Królewski, Festiwal "Jazz z Wami" („Od Komedy do RGG”)
12.11 Miechów, PSM I stopnia im. Michała Kleofasa Ogińskiego
13.11 Częstochowa, Miejska Galeria Sztuki, cykl „Nieśmiertelni” („Remembering Kosz”)
18.11 Lille, France
24.11 Warszawa, DK Kadr, cykl koncertowy „Made In Jazz” („Remembering Kosz”)W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.

RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka formacji wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu. Muzycy nie rzucają na szalę wszystkich atutów, nie biorą udziału w jazzowych wyścigach, oczekując od nas, słuchaczy, że całą resztę dopowiemy bądź zinterpretujemy sami.

JAZZ FORUM 1-2/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Live In Oslo

Loud Jazz Band

Płyta miesiąca

Joachim Kuhn & Mateusz Smoczyński

Speaking Sound

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Foto Wystawa

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm