Aktualności

Jazz w Podziemiach Kamedulskich
RGG
21.10.2021 (czwartek), godz. 19.00
ul. Dewajtis 3
Warszawa-Bielany

wstęp wolny

liczba miejsc ograniczona

RGG w Podziemiach KamedulskichRewelacyjne trio wystąpi w czwartek 21 października na warszawskich Bielanach

To jeden z czołowych polskich zespołów jazzowych, znany m.in. z dwuletniej współpracy z Tomaszem Stańką. W 2021 roku RGG Trio obchodzi 20-lecie swojej muzycznej działalności. Z tej szczególnej okazji w Podziemiach Kamedulskich trio zaprezentuje przekrojowy program złożony z utworów z kilku ostatnich płyt. Usłyszymy autorskie kompozycje zespołu, utwory Krzysztofa Komedy oraz jazzowe interpretacje utworów Karola Szymanowskiego.

RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Ich muzyka wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Sytuują się w przestrzeni jazzu oraz współczesnej muzyki improwizowanej, o zabarwieniu europejskim. Łukasz Ojdana, Maciej Garbowski i Krzysztof Gradziuk z niespotykaną konsekwencją i uporem tworzą własną wizję przestrzeni muzycznej, która w oczywisty sposób przekracza granice jazzu.

Łukasz Ojdana – przedstawiciel najmłodszej generacji pianistów europejskich. Artysta postrzegający kulturę brzmienia i osobowość twórcy jako nadrzędne elementy budulcowe wyrazistego muzycznego charakteru, w którym inspiracja wyraźnie dystansuje pojęcie naśladownictwa stylu mistrzów. Poszukiwania młodego pianisty rozpościerają się w szerokim zagadnieniu sztuki, dotykając obszarów literatury, filozofii, teatru i duchowości.

Maciej Garbowski – reprezentant polskiej myśli kompozytorskiej, w której wyraźne wpływy technik charakterystycznych dla języka Lutosławskiego czy Pendereckiego syntetyzują z muzyczną erudycją i kontrabasową wirtuozerią. Garbowski zasłuchany w muzyce XX wiecznych twórców eksploruje zagadnienie melodyki i harmoniki, wplatając w nią słowiański liryzm i autorski charakter przepełniony wrażliwością i subtelnością.

Krzysztof Gradziuk – esteta perkusyjnego brzmienia, kolorysta i kreator melodii, artysta bezkompromisowy i poszukujący nowych ścieżek rozwoju w zgodzie z własnym poczuciem artystycznego smaku. Abstrakcyjność perkusyjnej treści w zestawieniu z elastycznością i wirtuozerią potęgują wrażenie niekonwencjonalnej sztuki gry, określając artystę mianem jednego z najbardziej oryginalnych perkusistów współczesnej, europejskiej sceny muzycznej.

Koncert organizowany jest przez Dzielnicę Bielany m. st. Warszawy, Podziemia Kamedulskie oraz Agencję Koncertową Pianoart

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm