Aktualności
Rolf Kuhn
fot Harald Hoffmann

1.09 (piątek) Rolf Kühn & Trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl
Akwarium Jazz Club, godz. 21.00
Skwer Hoovera
Krakowskie Przedmieście 60a
wstęp wolny

2.09 (sobota) „Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Rolfem Kühnem
Prowadzenie: Adam Baruch
Austriackie Forum Kultury, godz. 13.00
ul. Próżna 7/9
Prowadzenie: Adam Baruch
wstęp wolny

2.09 (sobota) Rolf Rolf Kühn & Minim
Akwarium Jazz Club, godz. 21.00
Skwer Hoovera
Krakowskie Przedmieście 60a
wstęp wolny

3.09 (niedziela) Clarinet Summit: Ircha Clarinet Quartet (Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński), Rolf Kühn, Christian Dawid + Bracia Oleś (Bartłoiej i Marcin)
Teatr Kwadrat (duża scena), godz. 17.00
Marszałkowska 138
koncert biletowany

Rolf Kühn Artystą Rezydentem Singer Jazz FestivalLegendarny klarnecista bohaterem kilku różnych projektów warszawskiego festiwalu

W piątek 1 września w Jazz Clubie Akwarium na placu Hoovera wystąpi kombinacja Rolf Kühn & Trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl, w sobotę 2 września o godz. w 12.00 w Austriackim Forum Kultury odbędzie się spotkanie z Rolfem Kuhnem, zaś wieczorem w Akwarium Jazz Clubie koncert projektu  Rolf Kühn & Mini. Na koncercie finałowym w niedzielę 3 września w Teatrze Kwadrat usłyszymy Clarinet Summit, którego imponująca obsadę tworzyć będą: Ircha Clarinet Quartet (Mikołaj Trzaska, Wacław Zimpel, Paweł Szamburski, Michał Górczyński), Rolf Kühn, Christian Dawid oraz w sekcji  Bracia Oleś.

Rolf Kühn – światowej klasy klarnecista i saksofonista jazzowy, laureat najważniejszej nagrody krytyków niemieckich Ehrenurkunde 2009 oraz nagrody BZ-Kulturpreis. Swój pierwszy koncert dał w 1948 roku, a już w latach pięćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych (gdzie mieszkał przez trzy lata) został okrzyknięty pierwszym niemieckim muzykiem jazzowym. Przez lata przyswoił sobie całą historię jazzu i osiągnął prawdziwą maestrię, a dźwięki, jakie wyczarowuje są stylistycznie różnorodne i absolutnie niepowtarzalne – pełne dynamiki i radości, a jednocześnie ciepła i elegancji.

W gronie artystów, z którymi koncertował i nagrywał płyty byli m.in. Benny Goodman, John Coltrane, Tommy Dorsey, Chick Corea, Michael i Randy Brecker, Lee Konitz, Albert Mangelsdorff, Ornette Coleman a także jego brat, pianista Jochachi Kühn. Poza USA i Europą występował m.in. w Ameryce Południowej.

W swojej długiej karierze pracował jako dyrektor orkiestry telewizyjnej w Hamburgu oraz reżyser muzyczny widowisk teatralnych. Skomponował także muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali. I choć może poszczycić się ogromnym dorobkiem muzycznym (blisko 30 albumów), jest wciąż niezwykle aktywny. Ze swoim najnowszym składem Rolf Kühn Unit (współtworzonym przez trzech innych muzyków, którzy uzupełniają jego doświadczenie energią i zapałem młodości) nadal koncertuje i tworzy.

Adam Baruch o jego najnowszym jego albumie „Spotlight” napisał: po kilkudziesięciu latach tworzenia muzyki Kühn wciąż znajduje geniusz, aby się wyróżnić i być innowacyjnym, mieć odwagę i odkrywać nieznane tereny. [The Soundtrack Of My Life, 10/2016]

Rolf Kühn & Trio Jachna/Mazurkiewicz/Buhl


Jachna/Mazurkiewicz/Buhl

Nowe trio to wspólny projekt trzech zasłużonych dla polskiej sceny improwizowanej muzyków – trębacza Wojciecha Jachny, kontrabasisty Jacka Mazurkiewicza i perkusisty Jacka Buhla. Wspólnie wydali w 2016 roku bardzo dobrze ocenioną płytę „Dźwięki ukryte” – zbiór kompozycji wyimprowizowanych, jakoby odnalezionych w murach starej zniszczonej synagogi w Bydgoszczy-Fordonie. Tytuł płyty świetnie oddaje to, co zaszło między artystami – w starych murach zostały odnalezione dźwięki, które Jacek Mazurkiewicz nagrał na kilka mikrofonów. Na płytę weszły też odgłosy ulicy czy samochodów, co w efekcie finalnym wykreowało pewien rodzaj swoistej duchowości, która symbolicznie unosiła się podczas nagrań.

Rolf Kühn & Minim Experiment


Rolf Kühn & Minim Experiment

Projekt  oparty na oryginalnych kompozycjach gitarzysty i lidera Kuby Wójcika. Formację współtworzą równie utalentowani przedstawiciele młodego pokolenia jazzu europejskiego – włoski kontrabasista Luca Curcio i perkusista Albert Karch. Ich projekt, w duchu minimalistyczny, eksploruje rejony jazzu, muzyki improwizowanej i awangardy. „Dark Matter” – wydana w 2016 roku płyta tria została Debiutem Roku wg Polish-Jazz.blogspot.

Zorganizowano we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie

Clarinet Summit

Prawdziwe „spotkanie na szczycie” – sześciu wybitnych klarnecistów plus „wymarzona sekcja rytmiczna”! Podczas koncertu będziemy mieli okazję posłuchać największej gwiazdy jazzowej tegorocznej odsłony Festiwalu – Rolfa Kühna. Ten światowej sławy muzyk jazzowy, pochodzący z Niemiec, jest fenomenem: performerem i klarnecistą osiągającym mistrzostwo w wielu muzycznych dziedzinach. W unikalnym projekcie wezmą też udział młodsi muzycy jazzowi. Usłyszymy


Ircha fot. Jutta Missbach

Ircha Clarinet Quartet – skład powołany przez wybitnego, gdańskiego saksofonistę i klarnecistę, Mikołaja Trzaskę i współtworzony przez równie znakomitych, grających na różnych rodzajach klarnetów muzyków: Wacława Zimpla, Pawła Szamburskiego i Michała Górczyńskiego. Wystąpi również Christian Dawid – światowej sławy niemiecki klarnecista, czerpiący z muzyki klasycznej, jazzu i muzyki etnicznej, znany jako przedstawiciel wschodnioeuropejskiego nurtu muzyki jidysz. Za sekcję rytmiczną koncertu będą odpowiedzialni Bracia Oleś.

„Clarinet Summit” to inicjatywa Adama Barucha – dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival.

www.festiwalsingera.pl


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm