Aktualności

Gorzów Jazz Celebrations
Rymden
23.10.2021 r., godz. 20.00Teatr im. Juliusza Osterwy

 ul. Teatralna 9

66-400 Gorzów Wielkopolski

Bilety: +48 693 126 915, bilety@jazzfilary.pl, http://www.jazzfilary.pl/

Rymden na Gorzów Jazz Celebrations

Marek DemidowiczSkandynawskie super trio wystąpi 23 października w gorzowskim Teatrze im. Juliusza Osterwy

Gorzowski Jazz Club Pod Filarami wznowił po przerwie spowodowanej pandemią działalność koncertową, w tym cykl z udziałem gwiazd Gorzów Jazz Celebrations.

Rymden to stosunkowo nowy zespół, ale składający się z trzech wybitnych i doświadczonych artystów, będących jednymi z największych innowatorów w historii europejskiego jazzu. Na fortepianie i instrumentach klawiszowych gra Bugge Wesseltoft, a towarzyszą mu kontrabasista Dan Berglund i perkusista Magnus Öström ze słynnego tria E.S.T. Grupa nagrywa dla wytwórni Jazzland Recordings należącej do Wesseltofta. Do tej pory ukazały się: „Reflections & Odysseys” w 2019 oraz „Space Sailors” w 2020. Koncert współfinansowany z budżetu Miasta Gorzowa Wielkopolskiego oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Bugge Wesseltoft (ur. 1 lutego 1964) – norweski muzyk jazzowy, pianista, kompozytor, producent muzyczny. W latach 90. wziął znaczący udział w swoistej rewolcie w skandynawskim jazzie, dosłownie z przytupem przechodząc od chłodnego brzmienia, kojarzonego z nagraniami znanymi m.in. z płyt monachijskiej wytwórni ECM, do nu jazzu – muzyki z pogranicza jazzu i muzyki house, z nowatorskim wykorzystaniem elektroniki. Jego manifest muzyczny, stanowiący jednocześnie świadectwo poszukiwania możliwości rozszerzenia ówczesnych granic jazzu, stanowi cykl kilku płyt sygnowanych jako New Conception of Jazz wydanych przez własną wytwórnię muzyczną Jazzland Recordings.

Dan Berglund (ur. 5 maja 1963) to szwedzki kontrabasista jazzowy. Od 1993 do tragicznej śmierci leadera pianisty Esbjörna Svenssona w 2008 członek, wraz z perkusistą Magnusem Öströmem, słynnego na całym świecie tria fortepianowego E.S.T. (Esbjörn Svensson Trio). Od tego czasu kontynuuje karierę muzyczną ze swoim zespołem Tonbruket i od niedawna równolegle w składzie tria Rymden. Zrewolucjonizował sposób gry na jazzowym kontrabasie i zredefiniował rolę tego instrumentu we współczesnym jazzie.

Magnus Öström (ur. 3 maja 1965) to wybitny szwedzki perkusista jazzowy. Podobnie jak Dan Berglund długoletni członek E.S.T., a następnie kontynuował karierę z własnym Magnus Öström Band, z którym nagrał kilka świetnie przyjętych płyt. Ostatnio członek supergrupy Rymden.

Bugge Wesseltoft - fortepian, instrumenty klawiszowe

Dan Berglund - kontrabas

Magnus Öström - perkusja

Program dostępny na stronie klubu: http://jazzfilary.pl

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm