Aktualności

Premiera polska miała miejsce 15 września.
W Japonii album wyjdzie 22 listopada 2017. Wydawca – Sea Label.
Dystrybucja – Warner Music Polska
Wydawca – Core Port Japan Dystrybucja – CORE PORT Japan
Projekt okładki – Sławek Jaskułke
Grafika – Animisiewasz Startt
Promocja, management – Agata Kuźnicka
Sławek Jaskułke Tokyo Solo Concert 2016Ukazał się nowy album wybitnego pianisty będący zapisem jego solowego koncertu w Japonii.

Koncert został zarejestrowany przez japoński zespół realizatorów z SDM&LiveRec pod okiem światowej klasy inżyniera dźwięku Seigena Ono.

– Od wielu lat nosiłem się z zamiarem wydania płyty koncertowej, która przekrojowo pokazałaby moją muzykę z poprzednich lat, jednak w zupełnie nowej, koncertowej odsłonie– przyznaje Sławek Jaskułke. Okoliczność ta nadarzyła się w ubiegłym roku, w niecodziennych dla polskich muzyków warunkach japońskiej wrażliwości, a przy tym także w niesamowitych warunkach technicznych.


Materiał został zarejestrowany w technologii DSD (Direct Stream Digital). Jest to najwyższej jakości cyfrowy zapis dźwięku, który (spośród znanych nam cyfrowych systemów rejestracji) zbliżony jest do zapisu analogowego. Dzięki temu uzyskujemy naturalne brzmienie i charakter dźwięku.

– Cieszę się że mogłem zarejestrować dźwięk w technologii, która daje słuchaczowi najwierniejsze odwzorowanie warunków koncertowych. Odnośnie zaś muzycznej konstrukcji płyty, to łatwo zauważyć, że nawiązuje ona do moich poprzednich albumów. Stąd kilka pierwszych utworów na płycie, to kompozycje pochodzące z płyty „Moments” wydanej w 2013 roku, a kolejne to utwory z płyt Sea i Senne. Takie zestawienie daje odbiorcy pewien przekrój i pozwala zapoznać się z moją muzyką w szerszym kontekście. Płytę dość symbolicznie kończy jedna z moich najświeższych kompozycji – „Szaro”. Symbolicznie, ponieważ z uwagi miejsce, w którym odbywał się koncert, nie mogło obyć się bez nawiązania do tradycji polskiej szkoły jazzu. Dlatego wykonałem na koncercie jak i zamieściłem na płycie utwór, który napisałem w hołdzie Krzysztofowi Komedzie, i w którym starałem się zachować odrobinę jego śpiewnej melodyki.

Sławek Jaskułke – przedstawiciel polskiej pianistyki jazzowej i improwizowanej. Artysta poruszający się w obszarach muzyki ilustracyjnej i kontemplacyjnej. Jego twórczość inspirowana przyrodą (album „Sea”) i naturą człowieka („Senne”) wyraźnie podąża w kierunku kolorystyki i barwy dźwięku.


fot. Sławek Przerwa

Doktor sztuk muzycznych, wykładowca Katedry Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ma za sobą występy na największych scenach muzycznych i festiwalach jazzowych, jak m.in.: Berlin Jazz Fest, North Sea Jazz, Symphony Hall Chicago, Carnegie Hall Nowy Jork, International Performing Arts Center Moskwa. Twórca projektu „Chopin na pięć fortepianów” prezentowanego premierowo w Szanghaju oraz Singapurze i Forbidden City Concert Hall w Pekinie.

„My, Japończycy, uwielbiamy słuchać nie tylko świetnych kompozycji, ale przede wszystkim dobrych, wysmakowanych dźwięków. Taka jest muzyka Sławka Jaskułke, która wprowadza słuchacza w stan pogodnej samotności i uwalnia wyobraźnię” – Yoshinori Shirao, dziennikarz muzyczny

„Sławek Jaskułke stworzył wyjątkową atmosferę delikatności, zmysłowości oraz oryginalności, która przeniosła japońską publiczność w świat dźwięków i ciszy między nimi” – Seigen Ono

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm