Aktualności
Seifert Competition InvitesBartosz Dworak, Mateusz Smoczyński i Mario Forte – trzy nadzwyczajne koncerty online

Bartosz Dworak, Mateusz Smoczyński i Mario Forte to zwycięzcy trzech pierwszych edycji Konkursu Seiferta. W przeddzień kolejnej odsłony tego międzynarodowego wydarzenia Fundacja im. Zbigniewa Seiferta zaprasza do wysłuchania trzech nadzwyczajnych koncertów online tych artystów.

Jego zwycięstwo w pierwszej edycji Konkursu Seiferta w 2014 roku było bezapelacyjne, choć rywali miał przecież bardzo silnych. Występy wszystkich konkursowiczów oceniały zaś takie tuzy światowego jazzu jak Mark Feldman, Glen Moore i nieodżałowany Janusz Stefański. I to właśnie Bartosz Dworak ujął ich swą grą i interpretacją muzyki Seiferta najbardziej. Dziś jest jednym z najwyżej cenionych polskich skrzypków jazzowych młodego pokolenia. Absolwent Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w klasie skrzypiec Henryka Gembalskiego ma na swym koncie liczne laury (m.in. konkursów jazzowych Bielskiej Zadymki Jazzowej i Konkursu Jazz Juniors), a także dwie, znakomicie przyjęte przez krytykę muzyczną autorskie płyty „Polished” i „Reflection”.

Dwa lata po zwycięstwie Bartosza Dworaka laureatem głównej nagrody II edycji Konkursu Seiferta został doskonale znany polskiej publiczności skrzypek Mateusz Smoczyński –  współzałożyciel i członek słynnego Atom String Quartet. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie, współpracując z takimi znakomitościami jak Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Glen Moore czy Tomasz Stańko. Zwycięstwo w Konkursie Seiferta przypieczętowało tylko akces Smoczyńskiego do światowej rangi wiolinistów jazzowych.

Podczas tej samej edycji swoich sił w Konkursie Seiferta próbował również pochodzący z Algierii, a na stałe mieszkający w Nowym Jorku skrzypek Mario Forte. Pierwszą i drugą nagrodę zgarnęli mu sprzed nosa wspomniany Mateusz Smoczyński i kataloński skrzypek Apel-les Carod Requesens. Mario Forte wyjeżdżał więc z Polski ze statuetką III nagrody. W 2018 r. powrócił jednak w wielkiej chwale na Konkurs Seiferta zdobywając tym razem jego najwyższe trofeum.

Mario Forte, Mateusz Smoczyński i Bartosz Dworak, a także towarzyszący im znakomici jazzmani są bohaterami cyklu koncertów i spotkań online pt. Seifert Competition Invites.

Odbywający się w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach występ Mateusza Smoczyńskiego w duecie z pianistą Dominikiem Wanią można już zobaczyć i osłuchać w kanale YouTube oraz na profilu Facebook Konkursu Seiferta.

Podobnie jak koncert tria Bartosza Dworaka, w którym towarzyszą mu: kontrabasista Max Mucha i perkusista Dawid Fortuna.

Premiera LIVE występu Mario Forte zaplanowana została na 5 lipca i wysłuchać jej będzie można o godz. 21.00 w tych samych kanałach mediów społecznościowych.

Szczegóły:
www.facebook.com/SeifertCompetition
www.youtube.com/seifertcompetition
www.seifertcompetition.com

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu ,,Kultura w sieci”. 

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm