Aktualności
Mateusz Smoczyński

Seifert Tour Summer 2019
1 lipca 2019, Radio Kraków
Mark Feldman - skrzypce (juror Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta)
Mateusz Smoczyński - skrzypce (laureat I nagrody Seifert Competition 2016)
Mario Forte - skrzypce (laureat I nagrody Seifert Competition 2018)

7 lipca, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Mario Forte - skrzypce
Benni von Gutzeit - altówka
Kuba Płużek Trio

8 lipca, Jazz Cafe, Łomianki
Mateusz Smoczyński - skrzypce
Mario Forte - skrzypce
Benni von Gutzeit - altówka

14 lipca, MOCAK, Kraków
Amalia Obrębowska Quartet - skrzypce (laureatka nagrody publiczności Seifert Competition 2018)




Seifert Tour Summer 2019



Pierwsza odsłona trasy, koncerty wybitnych skrzypków w Krakowie, Łomiankach i Lusławicach już na początku lipca

Fundacja im. Zbigniewa Seiferta zaprasza na pierwszą odsłonę tegorocznego Seifert Tour, podczas którego usłyszymy wybitnych polskich i zagranicznych skrzypków jazzowych: laureatów, finalistów i jurorów Konkursu Seiferta.

Już 1 lipca w studio koncertowym S5 Radia Kraków wystąpią dwaj zwycięzcy wspomnianego konkursu: doskonale znany polskiej publiczności Mateusz Smoczyński (laureat I nagrody Konkursu Seiferta w 2016 r.) oraz pochodzący z Algierii, a na stałe mieszkający w Nowym Jorku skrzypek Mario Forte (laureat I nagrody Konkursu Seiferta w 2018 r.). Towarzyszyć im będzie słynny nowojorski skrzypek Mark Feldman, który podczas ostatnich trzech edycji Konkursu Seiferta pełnił rolę jego jurora.


Mario Forte

7 lipca w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach do duetu Smoczyński/Forte dołączy jeszcze jeden finalista Konkursu Seiferta - znakomity niemiecki altowiolista Benjamin „Benni” von Gutzeit, znany m.in. z uhonorowanego nagrodą Grammy i niezwykle popularnego amerykańskiego zespołu jazzowego Turtle Island Quartet. Jazzowym smyczkom towarzyszyć będzie Kuba Płużek Trio.

Dzień później na scenie Jazz Cafe Łomianki usłyszymy „seifertowskie” trio: Mateusz Smoczyński, Mario Forte, Benni von Gutzeit.

Zaś 14 lipca w krakowskiej galerii MOCAK wraz ze swoim kwartetem wystąpi laureatka nagrody publiczności i nagrody specjalnej Konkursu Seiferta z 2018 roku - Amalia Obrębowska.

***

Mark Feldman, legenda nowojorskiej sceny, juror Seifert Competition. Pozostałych smyczkowców łączy uczestnictwo i zwycięstwa w prestiżowym międzynarodowym Konkursie im. Zbigniewa Seiferta. Mario Forte, Mateusz Smoczyński, Amalia Obrębowska i Benni von Gutzeit wystąpią podczas koncertów od 1 do 14 lipca br. Wszystkie koncerty upamiętniać będą przedwcześnie zmarłego genialnego krakowskiego skrzypka, saksofonistę i kompozytora – Zbigniewa Seiferta w 40. rocznicę jego śmierci.


Mark Feldman

Mark Feldman – światowej sławy skrzypek jazzowy. Związany z nowojorską sceną jazzową współpracował z Johnem Zornem i jego awangardową wytwórnią Tzadik Records, występując m.in. w słynnych formacjach Masada String Trio, Bar Kokhba, a także projektach z filmową muzyką Zorna. Dokonał ponad 150 nagrań jazzowych, wśród których znalazły się także jego autorskie, wysoko cenione produkcje: „Music for Violin Alone” (Tzadik Records) oraz „What Exit” (ECM). Jego muzycznymi partnerami byli jazzowi giganci, m.in.: John Abercrombie, Kenny Wheeler, John Taylor, Paul Bley, Billy Hart, Lee Konitz, Joe Lovano, Dave Douglas, Richard Galliano, Louis Sclavis, Muhal Richard Abrams, Uri Caine. Jako kompozytor i wykonawca współpracował także z Kronos Quartet oraz WDR Radio Orchestra, a jako muzyk studyjny z Sheryl Crow, The Manhattan Transfer, Dianą Ross czy Carole King.

Doskonale znany polskiej publiczności wirtuoz skrzypiec Mateusz Smoczyński to współzałożyciel i członek słynnego Atom String Quartet. W rankingu Jazz Top magazynu „Jazz Forum” okrzyknięty został najlepszym polskim skrzypkiem jazzowym 2017 roku. Występował na najważniejszych scenach i festiwalach jazzowych niemal na całym świecie. Współpracował z takimi artystami jak: Branford Marsalis, Bobby McFerrin, Glen Moore, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Jerzy Maksymiuk, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek i Sebastian Karpiel Bułecka. Na swym koncie ma kilkadziesiąt płyt, jest także autorem koncertu skrzypcowego „Adam’s Apple”, którego prawykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku na scenie NOSPR w Katowicach. Wspólnie z Joachimem Kühnem, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Bohdanem Jarmołowiczem brał udział w prawykonaniu Koncertu jazzowego na skrzypce, orkiestrę symfoniczną i grupę rytmiczną Zbigniewa Seiferta. W 2016 został zwycięzcą II edycji Międzynarodowego Jazzowego Konkursu Skrzypcowego im. Zbigniewa Seiferta.

W tym samym roku trzecią nagrodę Konkursu Seiferta zdobył pochodzący z Algierii, a na stałe mieszkający w Nowym Jorku skrzypek Mario Forte. Tajniki muzyki zgłębiał m.in. w pięciu konserwatoriach, w tym w Narodowym Wyższym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Paryżu, które ukończył w 2010 r. Studiował m.in. u Didiera Lockwooda, Glenna Ferrisa, Dominique’a Juchorsa i Idy Haendel. Niedługo po ukończeniu studiów uniwersytet w Lozannie zaprosił go do grona swoich wykładowców. I to właśnie w Szwajcarii Forte założył swoją orkiestrę – String Lab Ensemble. Choć w ciągu ostatniej dekady mieszkał i grywał w ponad trzydziestu miastach, swoim domem uczynił Nowy Jork, gdzie współpracuje m.in. z brazylijskim perkusistą Sergio Krakowskim, światowej sławy skrzypkiem Markiem Feldmanem czy izraelską klarnecistką Anat Cohen. W 2018 roku powrócił na Konkurs Seiferta zdobywając tym razem jego główną nagrodę.

Finalistą tej samej edycji Konkursu Seiferta został znakomity niemiecki altowiolista  Benjamin „Benni” von Gutzeit, znany m.in. z uhonorowanego nagrodą Grammy i niezwykle popularnego zespołu jazzowego Turtle Island Quartet, z którym współpracuje od 2012 r. (nota bene w tym samym zespole grał Mateusz Smoczyński). Naukę gry na altówce rozpoczął już jako czterolatek. W 1992 roku, a następnie ponownie w 1994 roku, zdobył pierwsze miejsce w finale organizowanego w Niemczech konkursu dla młodych muzyków „Jugend Musiziert”, dzięki czemu wyruszył w tournée koncertowe po Japonii. Studiował w Konserwatorium im. Brucknera w austriackim Linz w klasie skrzypka jazzowego Andreasa Schreibera, a następnie w Konserwatorium w Amsterdamie. Po studiach w Europie przeniósł się do Nowego Jorku i został pierwszym altowiolistą, który uzyskał tytuł magistra Wydziału Jazzowego Manhattan School of Music. Występował i nagrywał z takimi tuzami jak Mark Feldman, Matthew Herbert, Ernst Reijseger, Linda Oh, Cyrus Chestnut i Dave Liebman.


Benni von Gutzeit

Kuba Płużek Trio
Kuba Płużek - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Max Olszewski - perkusja

Kuba Płużek (1988) – kompozytor i pianista jazzowy. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Jeden z najbardziej utalentowanych i kreatywnych instrumentalistów polskiej sceny muzycznej. Twórczo konsekwentny i bezkompromisowy. Wirtuoz i wizjoner odważnie eksplorujący świat dźwięków i granice harmonii. Współtworzy wiele ciekawych i ważnych zespołów i projektów, dla których nierzadko pisze muzykę.

Alan Wykpisz (1991)  – kontrabasista, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz w Katowicach, doktorant Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Laureat takich konkursów jak Jazz Hoeilaart 2011, Bass Copenhagen 2012 czy Jazz Nad Odrą 2015.Koncertował na wielu festiwalach w krajach takich jak Kuwejt, Katar, Hiszpania, USA, Kanada, Belgia, Chiny, Indonezja czy Indie. Wraz z zespołem High Definition Quartet był nominowany do nagrody FRYDERYK 2014 (Płyta „Hopasa”) , a z Triem Mateusza Gawędy do FRYDERYKA 2016 za „Overnight Tales” za najlepszy debiut fonograficzny . Koncertował z takimi artystami jak Janusz Muniak, Randy Brecker, Dave Liebman, Adam Pierończyk czy Michał Urbaniak.

Maksymilian Olszewski (1994) – perkusista, absolwent bydgoskiej Szkoły Muzycznej w klasie Mirosława Żyty,  oraz absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie profesorów Łukasza Żyty i Wojciecha Fedkowicza . Laureat I nagrody w konkursie Mapex Drummer of Tommorrow w Opolu , II miejsca na festiwalu Jazz Juniors , oraz Grand Prix Jazz Juniors i Krokus Jazz Festival. Koncertuje w Polsce ,oraz wielu krajach Europy [ Serbia , Rumunia , Niemcy, Czechy , Słowacja , Węgry ] , ale także w Chinach , podczas trasy koncertowej fundacji Jazz po Polsku. Ma na koncie 5 albumów płytowych: Zielnik Polski - Joanna Słowińska , Siła - TheFlash , Stanisław Słowiński Quintet - Landscapes too easy to explain , Orkiestra Radia Pik – Młodym być , Sophia Grand Club – 4 a.m z legendarnym basistą Vitoldem Rekiem. Członek wielu zespołów [ 3Kings, The Flash, Kuba Banaszek Quartet , Vibe Quartet, Vehemence Quartet, Sophia Grand Club.

Amalia Obrębowska Quartet zespół powstał wiosną 2017 roku w Katowicach i składa się z serdecznych przyjaciół, których połączyła wspólna pasja oraz nauka w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej  im. Karola Szymanowskiego. Utwory które wykonują to w większości kompozycje liderki – Amalii Obrębowskiej. Program, który prezentuje zespół, nacechowany jest swoistą obrazowością, lirycznymi melodiami, ale też pewną buńczucznością, która przejawia się również w bogatych i ciekawych improwizacjach.   

Amalia Obrębowska –  gra na skrzypcach od 7 roku życia. Swą przygodę z improwizacją rozpoczęła pod koniec 2013 roku, a rok później odkryła, że wielką radość sprawia jej również pisanie i wykonywanie własnych kompozycji. Od 2014 roku jest studentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku Jazz i muzyka estradowa w klasie prof. Henryka Gembalskiego, a od 2017 również studiuje na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w klasie prof. Mateusza Smoczyńskiego. Jest laureatką nagrody publiczności oraz nagrody specjalnej na Seifert Competition 2018 w Lusławicach, wyróżnienia w konkursie na Nową Nadzieję Jazzu na Novum Jazz Festival 2016 w Łomży oraz na Blue Note Poznań Competition 2017 oraz finalistką Krokus Jazz Festival 2017 i Novum Jazz Festival 2017. W 2018 r. została laureatką nagrody publiczności Seifert Competition.

Szczegóły:
https://seifertcompetition.com oraz profil Seifert Competition na Facebooku
https://www.facebook.com/SeifertCompetition 





  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm