Aktualności

Teatr Żydowski
Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa
a
l. Niepodległości 141 A

Scena Letnia Teatru Żydowskiego
ul. Senatorska 35

Synagoga im. Nożyków
ul. Twarda 6

Teatr Kwadrat
ul. Marszałkowska 138

Klub Harenda/Piwnica Pod Harendą
Krakowskie Przedmieście 4/6

Singer Jazz Festival 2019Jak co roku w ramach Warszawy Singera odbywać się będzie Singer Jazz Festival, 24.08 - 1.09

Tegoroczna edycja Festiwalu Warszawa Singera będzie mieć miejsce w dn. 24 sierpnia - 1 września w rejonie Placu Grzybowskiego, Muranowa, Pragi. Obejmie ponad 150 imprez artystycznych, takich jak: spektakle teatralne, koncerty, projekcje filmowe, wystawy, spotkania literackie, recitale, a  także duże widowiska plenerowe, celem których jest zaprezentowanie kulturalnego dorobku Żydów polskich i europejskich

Oczywiście, zgodnie z wieloletnią już tradycją w ramach Warszawy Singera odbędzie się Singer Jazz Festival, którego dyrektorem artystycznym jest Adam Baruch. Niezwykle ciekawą propozycją będzie „Hammond Summit”, na którym to szczycie spotkają się mistrzowie organów Hammonda: Kajetan Galas, Paweł Tomaszewski oraz Kit Downes z Wielkiej Brytanii. Włoska grupa Erodoto Project wystąpi w koncercie zatytułowanym „Molòn labè”, który oddaje rytmy i atmosferę regionu śródziemnomorskiego, z całą jego wielowiekową mozaiką kulturową. Jeden z naszych czołowych pianistów jazzowych. Kuba Stankiewicz ,zaprezentuje muzykę Romana Statkowskiego, genialnego polskiego kompozytora z przełomu XIX i XX wieku.

Ponadto, po raz kolejny na Festiwalu Warszawa Singera wystąpi Jazz Band Młynarski - Masecki, w interpretacjach szlagierów z lat 20. ubiegłego stulecia autorstwa wybitnych kompozytorów takich jak Henryk Wars, Jerzy Petersburski czy bracia Artur i Henryk Gold. Paweł Szamburski, klarnecista i kompozytor, specjalnie na Festiwal Warszawa Singera przygotował autorskie opracowania pieśni i nigunów chasydzkich. W koncercie pt. „Jasminum” Marek Dyjak zaprezentuje aranżacje przedwojennych kompozycji twórców żydowskiego pochodzenia, m. in.  Henryka Warsa i Jerzego Petersburskiego.

Na plenerowym koncercie finałowym na Placu Grzybowskim wystąpi w specjalnym programie of Lublin & Gershwin” brytyjski wirtuoz skrzypiec Nigel Kennedy

Podczas festiwalu będzie można zobaczyć w Teatrze Żydowskim musical „Śpiewak Jazzbandu”, o którym  w najnowszym numerze JAZZ FORUM pisze Daniel Wyszogrodzki.

27.08.2019, godz. 19.00
Otwarcie Singer Jazz Festival
Synagoga im. Nożyków
Kuba Stankiewicz Quartet: The Music of Roman Statkowski Wystąpią: Kuba Stankiewicz (fortepian, opracowanie muzyczne), Maciej Sikała (saksofon tenorowy i sopranowy), Wojciech Pulcyn (kontrabas), Sebastian Frankiewicz (perkusja)

Po ukazaniu się albumów CD z muzyką Victora Younga, Bronisława Kapera oraz Henryka Warsa, czyli tryptyku poświęconego wybitnym polskim kompozytorom muzyki filmowej, których twórczość miała olbrzymi wpływ na rozwój światowej muzyki jazzowej, kolejny projekt Kuby Stankiewicza ma na celu przypomnienie twórczości genialnego polskiego kompozytora – Romana Statkowskiego, który miał niebagatelny wpływ na ukształtowanie artystyczne zarówno Henryka Warsa jak i Victora Younga. Muzyka Statkowskiego, pochodząca z opery Maria, (której premiera miała miejsce 1 marca 1906 roku w Warszawie), przedstawiona jest w idiomie jazzowym, w opracowaniu Kuby Stankiewicza.

Bilety: 50 PLN, mężczyzn obowiązują nakrycia głowy, miejsca nie są numerowane

28.08.2019 (środa), godz. 17.30
Scena Kameralna Teatru Kwadrat
Reut Rivka (IL) & Izabella Effenberg (PL/DE): „Jazz meets Barok” | „Vibraphone meets Vocal”Reut Rivka (wokal) & Izabella Effenberg (wibrafon) to duet o niezwykłym uroku – subtelne spotkanie sopranu z delikatnym wibrafonem i niezwykłym instrumentem array mbira (wielka kalimba). Artystki poszukują pomostu między dwoma muzycznymi kierunkami, w których improwizacja gra bardzo ważną rolę (barok i jazz) a także własnego świata dźwięków, wzajemnej inspiracji oraz komunikacji pomiędzy głosem a instrumentem. Podczas koncertu zaprezentują utwory z ostatnich płyt Izabelli pt. „Cuentame“, „Iza” i „Crystal silence“ oraz aranżacje utworów z klasycznego repertuaru Reut Rivki. 

Reut Rivka Shabi pochodzi z Jerozolimy, jest sopranistką barokową i operową, bardzo wszechstronną śpiewaczką, która często gości w niecodziennych projektach, także na polskiej scenie. Jest absolwentką Królewskiego Konserwatorium w Hadze i Jerozolimskiej Akademii Muzycznej. Od niedawna współpracuje z Izraelską Operą Narodową w Tel Awiwie, jednak koncertuje i nagrywa utwory niemal na całym świecie. Jedną z jej wyjątkowych umiejętności jest improwizacja wokalna – artystka opracowała niezwykłą technikę pisania piosenek w czasie rzeczywistym. Jej piękny głos, dar poezji i wyczucie wielu stylów muzycznych sprawiają, że jej koncerty stają się hipnotyzującym wydarzeniem, podnoszącym gatunek wokalnej improwizacji do nowego poziomu. Tym razem jej wyjątkowy głos zostanie zaprezentowany w projekcie z wibrafonistką.

Izabella Effenberg na stałe mieszka w bawarskiej Norymberdze. Jest pierwszą Polką, która zdecydowała się studiować wibrafon jazzowy i poświęciła się grze na tym instrumencie. Należy do niewielu kobiet na świecie czynnie praktykujących jazzowy wibrafon oraz tak niespotykane instrumenty, jak array mbira czy szklana harfa.W 2018 otrzymała prestiżową nagrodę Miasta Norymbergii za dokonania artystyczne. Od 2014 r. organizuje festiwal wibrafonowy „Vibraphonissimo“ w Norymberdze i dzięki jej inicjatywie powstało tam stowarzyszenie o tej samej nazwie. Jest beneficjentką wielu znaczących nagród, stypendiów i dotacji za działalność muzyczną. Płyta „Iza” znalazła się w 2017 r. na trzeciej pozycji The 38th Annual Jazz Station Awards / The Best Jazz of 2016 w kategorii Vibes/Marimba.

Bilety:  40 PLN

29.08.2019 (czwartek), godz. 20.00
Duża Scena Teatru Kwadrat
Erodoto Project: Gods of Sicily (IT)Wystąpią: Bob Salmieri (saksofon tenorowy i sopranowy, ney), Alessandro de Angelis (piano), Matteo Pieravanti (perkusja), Maurizio Perrone (kontrabas)

Erodoto Project to zespół wykonujący zjawiskowy, śródziemnomorski jazz – skażony łacińską duszą, z silnymi odniesieniami do atmosfery, kolorytu i melodyki Włoch, ale i bogactwa kulturowego regionu śródziemnomorskiego. Zespół założony w 2015 roku przez muzyka multiinstrumentalistę, kompozytora i pisarza Boba Salmieri, wykonuje jazz śródziemnomorski. Muzyka ta charakteryzuje się prostym i bardzo osobistym językiem – jest to skażony łacińską duszą, zjawiskowy jazz, z silnymi odniesieniami do atmosfery, kolorytu i melodyki Włoch i bogactwa kulturowego regionu śródziemnomorskiego. W wykonywanych przez siebie utworach muzycy opowiadają zebrane historie trasy Mare Nostrum: od portów Sycylii do portów Afryki Północnej, poprzez równiny Azji Mniejszej, do mitycznego Stambułu. Na repertuar zespołu składają się też zarówno oryginalne, jak i reinterpretowane, tradycyjne utwory śródziemnomorskie, takie jak np. „Amara terra mia” Domenico Modugno czy „Ti nni vai” Rosa Balistreriego.

W ubiegłym roku zespół nagrał swoją drugą płytę „Molòn labè (Przyjdź i weź je!)”, nawiązując do wyzwania wypowiedzianego przez króla Sparty Leonidasa podczas bitwy pod Termopilami do perskiego najeźdźcy Kserksesa i niosąc przesłanie wszystkim tym, którzy się nie poddają, nawet przed nieuniknioną porażką.

Bilety: 50 PLN / 40 PLN 

30.08.2019 (piątek), godz. 21.00
Piwnica Pod Harendą
Rafał Gorzycki Ensemble Tuning (PL) & Christian Dawid (DE)

Wybitny klarnecista Christian Dawid – Resident Guest tej edycji Singer Jazz Festival wystąpi z Ensemble Tuning w składzie: Tomasz Pawlicki (flet, elektronika), Jakub Ziołek (elektronika, gitara), Rafał Gorzycki (perkusja, fortepian)

Najnowsze trio Rafała Gorzyckiego to druga odsłona jego tryptyku triowego, który rozpoczął albumem „Playing” (3 miejsce na Top Ten of Polish Jazz 2016). Patronat nad albumem „Ensemble Tuning”, wydanym w ubiegłym roku w krakowskiej wytwórni Audio Cave, objęła „Dwójka” Polskiego Radia. Założeniem tria jest praca nad brzmieniem, jego transformowanie i ekspozycja jako głównej składowej muzycznej kreacji. „Ensemble Tuning” stworzyli wyjątkowi muzycy: Tomasz Pawlicki – fecista i kompozytor, jeden z największych instrumentalistów w Polsce, koncertmistrz Opery Nova w Bydgoszczy, Jakub Ziołek – laureat Paszportu Polityki 2016, lider wielu ważnych projektów i zespołów z pogranicza muzyki eksperymentalnej, elektronicznej i improwizowanej – multiinstrumentalista, obsługujący tutaj elektronikę oraz gitarę oraz lider projektu – perkusista i kompozytor Rafał Gorzycki, zaliczany do grona najważniejszych i najbardziej twórczych artystów współczesnego jazzu oraz kameralistyki w Polsce . Nagrał do tej pory 22 autorskie albumy i jest laureatem wielu nagród, wyróżnień oraz stypendiów.

Wstęp wolny 

31.08.2019 (sobota), godz. 16.00
Scena Kameralna Teatru Kwadrat
Górczyński / Kuyateh / Dawid (DE)Wybitny klarnecista Christian Dawid – Resident Guest tej edycji Singer Jazz Festival wystąpi z duetem Michał Górczyński/ Buba Badjie Kuyateh skupiającym się na procesie improwizacji, która uwalnia wyobraźnię i pozwala komunikować się muzykom ponad doświadczeniami kulturowymi. Utwory duetu rodzą się ze wspólnego odczuwania i łączenia doświadczeń muzyki klasycznej z muzyką afrykańską. Tematy, melodie to efekty emocji, reakcji na nowe obrazy.

Bilety: 50 PLN

31.08.2019 (sobota), godz. 18.00
Duża Scena Teatru Kwadrat
Hammond Summit: Galas / Tomaszewski / Downes / Trio RGGWystąpią: Kajetan Galas, Paweł Tomaszewski, Kit Downes oraz 2/3 Tria RGG w składzie: Krzysztof Gradziuk - dr, Maciej Garbowski - b

Tegoroczny Hammond Summit to już trzeci koncert w ramach innowacyjnej i niepowtarzalnej serii koncertów jazzowych, które przedstawiają spotkanie muzyków grających na tym samym instrumencie, ale którzy nigdy nie grali ze sobą na jednej scenie. Seria powstała z inicjatywy Adama Barucha, dyrektora artystycznego Singer Jazz Festival.

W świecie jazzu organy Hammonda to jeden z najbardziej fascynujących instrumentów, którego niestety można słuchać na koncertach stosunkowo rzadko. A już praktycznie nigdy gdy równocześnie gra na nim kilku organistów…

W trakcie tego wyjątkowego koncertu będzie można usłyszeć: przedstawiciela młodego pokolenia polskiego jazzu Kajetana Galasa, już identyfikowanego z organami Hammonda w rezultacie wielu nagrań płytowych ostatnich lat, wspaniałego klawiszowca Pawła Tomaszewskiego i gościa specjalnego z Anglii Kita Downesa, który nagrywa w legendarnym wydawnictwie ECM. Z nimi zagra doskonała sekcja rytmiczna: basista Maciej Garbowski i bębniarz Krzysztof Gradziuk, na co dzień członkowie zespołu RGG.

Bilety: 90 PLN / 70 PLN 

1.09.2019 (niedziela), godz. 16.00
Scena Letnia Teatru Żydowskiego
Kostka/Garbowski/Gradziuk Trio (PL) & Christian Dawid (DE)

Christian Dawid (klarnet) – Resident Guest tej edycji Singer Jazz Festival wystąpi z Kostka/Garbowski/Gradziuk Trio w składzie: Mikołaj Kostka (skrzypce), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja).

Minimalistyczna faktura tria jest dla formacji przede wszystkim przestrzenią intymnego dialogu. Ich muzyczne poszukiwania nie ograniczają się do współczesnego akustycznego jazzu, bowiem, podążając za współczesnymi rozwiązaniami estetycznymi, zahaczają o inspirującą ich mozaikę muzyki skandynawskiej i polskiej, włączając w to także elementy muzyki nowej, będącej dla nich bezprecedensowym źródłem, z którego wypływa ich tożsamość. Wszystko to scalone zostaje synestetyczną koncepcją kreowania barw i odcieni przestrzeni harmonicznych.

Wstęp wolny

Oraz m.in. 

24.08.2019 (sobota), godz. 20.00
Duża Scena Teatru Kwadrat
Trio Masecki/Markowicz/Młynarski Wystąpią: Marcin Masecki (pianino), Marcin Markowicz (skrzypce), Jan Emil Młynarski (mandolina, śpiew)

Trio Masecki/Markowicz/Młynarski to spotkanie pianina, skrzypiec i mandoliny. Spotkanie wokół polskich melodii, bardzo popularnych kiedyś, dziś prawie zapomnianych. Muzycy sięgnęli po repertuar autorstwa największych twórców międzywojennej, rozrywkowej muzyki polskiej takich jak Henryk Wars, Zygmunt Białostocki, Marian Hemar czy Emmanuel Schlechter, ale tym razem są to piosenki stricte z zaginionego świata polskich Żydów. Zabawne szmoncesy, poruszające ballady oraz klezmerski jazz prosto z warszawskich teatrów i rewii międzywojnia przywołują pamięć o ludziach i świecie, którego już nie ma, a który ożywa na moment podczas koncertu tego wyjątkowego tria.

Bilety: 100/70 PLN

1.09.2019 (niedziela), godz. 20.00
Plenerowy koncert finałowy Warszawy Singera na Placu Grzybowskim
Magician of Lublin & Gershwin / Nigel KennedyWystąpią: Nigel Kennedy (skrzypce), Peter Adams (wiolonczela), Doug Boyle (gitara), Rolf Bussalb (gitara), Piotr Kułakowski (kontrabas), Sławomir Berny (instrumenty perkusyjne). Prowadzenie: Dawid Szurmiej

W programie: pełne patosu, uroku i smaku piosenki Gershwina oraz „Magik Lubelski” – najnowsza kompozycja smyczkowa Kennedy’ego inspirowana „Sztukmistrzem z Lublina” Issaca B. Singera, w której –w dźwiękach płynących od klasyki do muzyki żydowskiej i jazz – artysta próbuje uchwycić życie, kolory i nastroje minionego świata sztetli starej Polski.

Nigel Kennedy od ponad dwudziestu pięciu lat jest uznawany za jednego z najwspanialszych wirtuozów skrzypiec na świecie. Jego niezwykły talent i charyzma wniosły świeże spojrzenie na repertuar klasyczny i współczesny oraz sprawiły, że płyty Kennedy’ego są najlepiej sprzedającymi się nagraniami muzyki klasycznej wszech czasów.

Już od najmłodszych lat, będąc najsłynniejszym protegowanym Yehudi Menuhina, pobierał nauki w Szkole Menuhina (gdzie, jak się okazało po śmierci mistrza, legendarny skrzypek osobiście sfinansował całą edukację młodego Kennedy’ego), a następnie studiował w nowojorskiej Juilliard School of Music pod kierunkiem uznanej pedagog, Dorothy DeLay.

W trakcie swojej kariery Nigel Kennedy odbył niezliczoną liczbę międzynarodowych tournée, występując u boku wiodących światowych orkiestr i dyrygentów w Europie, Ameryce Północnej, Środkowej i Południowej, Azji i Australii.

Nigel Kennedy w niezwykły sposób przyciąga uwagę światowych mediów, a w swoim dorobku ma liczne i zróżnicowane wystąpienia telewizyjne. Wielokrotnie występował też – zarówno publicznie, jak i prywatnie – przed członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Artysta został uhonorowany wieloma nagrodami i wyróżnieniami, takimi jak m.in.: tytuł Artysty Roku, laur „za wybitny wkład w muzykę brytyjską, przyznawany przez UK Brit Awards, Złota Nagroda francuskiej sieci telewizyjnej Vivement Dimanche, kilka nagród Echo, amerykańskie nagrody Grammy, niemiecka nagroda Bambi czy szwajcarska Złota Róża z Montreux.

Kennedy ma w swoim dorobku imponującą dyskografię obsypaną mnóstwem nagród. Pierwszym nagraniem skrzypka, które spotkało się z wielkim uznaniem, był Koncert skrzypcowy E. Elgara, sprzedany w ilości 300.000 egzemplarzy. Jego pierwsze przełomowe nagranie Czterech pór roku Vivaldiego trafiło do Księgi Rekordów Guinnessa jako najlepiej sprzedające się nagranie muzyki klasycznej wszech czasów. Album sprzedał się w liczbie przekraczającej 2 miliony egzemplarzy i przez prawie dwa lata utrzymywał się na szczycie brytyjskich list przebojów muzyki klasycznej. Drugi album z muzyką Vivaldiego, nagrany z Filharmonikami Berlińskimi, zdobył prestiżową niemiecką nagrodę Echo Klassik za najlepsze wykonanie XVIII-wiecznego utworu muzycznego, a także najwyższe wyróżnienie przyznawane w Austrii za wykonanie muzyki klasycznej, Nagrodę Amadeusza. Wśród innych bestsellerów artysty znalazły się też nagrania koncertów Bacha, Beethovena, Berga, Brahmsa, Brucha, Mendelssohna, Sibeliusa, Czajkowskiego i Waltona, a także nagrania utworów kameralnych i recitali. Jazzowe pasje skrzypka zaowocowały albumem Blue Note Sessions, nagranym wspólnie z gigantami jazzu – Ronem Carterem i Jackiem DeJohnette, a zrealizowanym pod czujnym okiem producenta Jaya Newlanda.

Wstęp wolny, częściowo za zaproszeniami

Szczegółowy program na www.festiwalsingera.pl

Organizator Festiwalu Warszawa Singera: Fundacja Shalom
Dyrektor artystyczny/twórca festiwalu: Gołda Tencer
Dyrektor artystyczny Singer Jazz Festival: Adam Baruch


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm