Aktualności

27.08 
Synagoga im. Nożyków, ul. Twarda 6
„Maggid” – Sefardix Trio: Oleś Brothers & Jorgos Skolias, 

Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
„Coś przyjdzie: miłość lub wojna”– projekt muzyczny Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki do wierszy młodych poetów z getta; 

30.08 
Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Savannah and The Strings Duo, 

Pardon, To Tu, Pl. Grzybowski 12/16
Maciej Obara/Dominik Wania + Leszek Żądło

31.08 
Austriackie Forum Kultury
„Opowiedz mi swoją historię” – spotkanie z Leszkiem Żądło ,
Synagoga im. Nożyków
„The Music of Henryk Wars” – Trio Kuby Stankiewicza,  
Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
„Remember” – projekt multimedialny Francesco Bruno Ensemble,
Pardon, To Tu, Pl. Grzybowski 12/16
Trio Jachna/Wójciński/Buhl + Leszek Żądło

1.09
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Lutosławskiego
 „Witam” – Francesco Bruno Trio,
Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
Nahorny Trio + Zbigniew Namysłowski, Lora Szafran, Wojciech Jachna, Wojciech Myrczek

2.09
Teatr Kwadrat, ul. Marszałkowska 138
„Wygnanie z raju” – kompozycje z musicalu Komedy w wykonaniu Leszek Żądło European Art Ensemble

4.09 
Austriackie Forum Kultury
„Berlin jako centrum kultury europejskiej w latach 20. ubiegłego wieku i dziś”, prowadzenie: Adam Baruch 

Koncerty towarzyszące  
Jazz Club 12on14
Ul. Noakowskiego 16

26.08 Wania/Bernstein/Par​Ker/Grey,
27.08 Dominik Bukowski Group feat. Amir Elsaffar,
29.08 World Citizen Band,
30.08 UGO Trio,
31.08 Łukasz Borowicki Quartet,
1.09 Małgorzata Hutek Quintet,
2.09 Kuba Płużek Quartet,
2.09 Leszek Żądło & Sphere,
3.09 Orange Train, Musiconspiracy 




Singer Jazz Festiwal 2016



Jazzowa odsłona Warszawy Singera już po raz trzeci. Wystąpią m.in. Żądło, Nahorny, Stankiewicz

W programie Festiwalu Singera muzyka jazzowa rozgościła się już na stałe. Miłośników gatunku zaprosimy po raz trzeci na Singer Jazz Festiwal w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Coroczne wielkie zainteresowanie słuchaczy zachęciło organizatorów do rozszerzenia tej części programu, pozwalając na zaproszenie światowej sławy muzyków polskiej i zagranicznej sceny jazzowej. Koncerty odbędą się między innymi w Teatrze Kwadrat, Synagodze im. Nożyków, klubie Pardon, To Tu, 12on14 Jazz Club. Dyrektorem artystycznym Singer Jazz Festiwal jest Adam Baruch, jeden z najbardziej cenionych znawców, krytyków, aktywistów i miłośników muzyki jazzowej na świecie.


Adam Baruch

Singer Jazz Festiwal rozszerzył swój program o ścisłą współpracę z warszawską sceną jazzową, angażując największy klub jazzowy 12on14 Jazz Club. Przez cały okres trwania Festiwalu Singera, w klubie będą odbywać się wydarzenia towarzyszące Singer Jazz Festiwal. Aspektem wyróżniającym festiwal na tle polskich wydarzeń jazzowych, jest zaproszenie jednego muzyka honorowego. W ubiegłych latach festiwal swoją obecnością zaszczycili Harold Rubin i Albert Beger. W tym roku będzie nim wielki muzyk polskiego pochodzenia, Leszek Żądło, który wystąpi wraz z wieloma młodymi przedstawicielami polskiego jazzu.

Tegoroczny Singer Jazz Festiwal zainauguruje „Maggid” – koncert Sefardix trio (Oleś Brothers & Jorgos Skolias), podczas którego artyści wykonają utwory z najnowszej płyty o tym sanym tytule. Klimatyczna fuzja śpiewanej po grecku muzyki żydowskiej, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji oraz instrumentalnej wirtuozerii pełnej kulturowych odniesień – to właśnie trio Sefardix. Tego samego wieczoru Bracia Oleś wystąpią w 12on14 Jazz Club w trio z Leszkiem Żądło.

„Coś przyjdzie: miłość lub wojna” to projekt muzyczny Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki do wierszy młodych poetów z getta. Inspiracją autorów projektu – pieśniarki i aktorki Leny Piękniewskiej oraz kompozytora i aranżera Pawła Skorupki był wiersz Abramka Koplowicza „Marzenie”, napisany w łódzkim getcie, przetłumaczony na kilkanaście języków.

Organizatorzy, jak zawsze otwarci na innowacyjne projekty muzyczne, zapraszają na występ izraelskiego trio z Tel Awiwu, Savannah And The Stringz. Zespół po raz pierwszy w Warszawie zaprezentuje swoje odważne eksperymenty muzyczne, łączące jazz, Indie rock, kabaret i klasyczną muzykę kameralną we współczesnym stylu.


Dominik Wania i Maciej Obara, fot. Paweł Brodowski

Maciej Obara i Dominik Wania pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u Jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. Obecnie tworzą duet niemalże doskonały. Obara i Wania to wielcy indywidualiści, których połączyło pragnienie stworzenia zespołu na europejskim poziomie. Wypracowali swój własny język harmoniczny – ekspresyjne solówki saksofonowe Macieja Obary są łagodzone akordami fortepianu Dominika Wani. Ten niezwykły duet usłyszymy podczas tegorocznego Festiwalu. Gościnnie wystąpi Leszek Żądło.


Kuba Stankiewicz i Wojtek Pulcyn

Projekt „The Music of Henryk Wars” jest kontynuacją projektu poświęconego amerykańskim twórcom polskiego pochodzenia, który Kuba Stankiewicz, wybitny pianista i kompozytor, rozpoczął w ostatnich latach, grając muzykę Victora Younga oraz Bronisława Kapera. Tym razem na warsztat wziął utwory Henryka Warsa, osiadłego po II wojnie światowej w Los Angeles polskiego pianisty i kompozytora żydowskiego pochodzenia, twórcy muzyki rozrywkowej i poważnej, pioniera jazzu w Polsce. Wars był m.in. założycielem tria wokalnego Jazz Singers (Eugeniusz Bodo, Tadeusz Olsza, Tadeusz Roland).

„Remember” to projekt multimedialny Francesco Bruno Ensemble (Włochy) upamiętniający wielkiego włoskiego pisarza i poetę Primo Leviego. Projekt „Remember”, to dziejące się na żywo przedstawienie multimedialne, będące hołdem dla wielkiego włoskiego pisarza i poety, który w swojej twórczości przedstawił jedno z najważniejszych świadectw Holokaustu. Oprawą dla odczytywanych na scenie wierszy Primo Leviego będzie muzyka inspirowaną poetyckim uniwersum autora.

Obejrzymy wyjątkowy występ Trio Jachna/Wójciński/Szpura z gościnnym udziałem Leszka Żądło. Trio Jachna/Wójciński/Szpura stworzone zostało specjalnie na Festiwal Singera. Muzycy pierwszy raz zagrają razem, prezentując otwartą stylistykę improwizowaną i tworząc kwartet ciekawych osobowości.


Nahorny Trio, fot. Piotr Gruchała 

W 2016 roku Włodzimierz Nahorny – wybitny polski kompozytor, przez krytyków zwany „Chopinem jazzu” – obchodzi swój 75 jubileusz. Jego życiorys to niemal cała historia polskiego jazzu, a jego muzyka to poezja, romantyzm, refleksja, język niedefiniowalny i nieprzewidywalny. Wspaniałe i niepowtarzalne kompozycje Włodzimierza Nahornego zaprezentuje jego trio z Mariuszem Bogdanowiczem na kontrabasie, Piotrem Biskupskim na perkusji i z gościnnym udziałem Lory Szafran, Sabiny Meck, Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Jachny i Wojciecha Myrczka. Ich charakter, pomimo że utrzymany jest w jazzowym kanonie, nosi romantyczne i bardzo słowiańskie piętno.

Francesco Bruno wraz z dwoma wielkimi muzykami włoskiej sceny jazzowej, Marco Rovinellim oraz Jacopo Ferazze zaprezentuje także kompozycje z nowego albumu „Witam”. Utalentowane trio wykona podczas koncertu w sali studia im. Lutosławskiego w Polskim Radio oryginalne kompozycje, zaaranżowane specjalnie na ten występ.


Leszek Żądło

Leszek Żądło, polski saksofonista na stałe mieszkający w Niemczech, zawita do nas z muzyką wielkiego miłośnika kultury żydowskiej Krzysztofa Komedy, pochodzącą z musicalu „Wygnanie z Raju”. Koncert o tyle wyjątkowy, że pierwotną wersję „Wygnania z Raju” Krzysztofa Komedy widzowie mogli obejrzeć tylko raz w 1969 roku w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Musical nie został zarejestrowany w żadnej formie, a dopiero 3 lata temu w Holandii odnalazł się rękopis z jego zapisem nutowym. Na tej podstawie jazzowe aranżacje materiału wykonali Leszek Żądło i Matthias Preißinger. W kompozycjach Krzysztofa Komedy wyraźnie słychać muzyczny nastrój lat 60., prawdziwie urzekające, balladowe klimaty. Współcześni muzycy wzbogacają je o obszary późnego, coltrane’owskiego jazzu.

Więcej o samym Leszku Żądło, wybitnym saksofoniście, fleciście i kompozytorze polskiego pochodzenia, dowiemy się podczas spotkania „Opowiedz mi swoją historię”, które poprowadzi Adam Baruch.

Sphere to projekt wielokrotnie nagradzanych muzyków Nowej Sceny, silnie związanych z duńskim środowiskiem muzycznym. Trzy instrumenty: klarnet (Kuba Dybżyński), wokal (Ania Rybacka) i gitara (Marek Kądziela) – tworzą razem nietypowe brzmienie, w którym słychać zarówno skandynawską otwartość względem eksperymentu, jak i polską tradycję. Kompozycje zespołu stanowią mieszankę jazzu i ogólnie pojętej muzyki improwizowanej z elementami klasyki i folku, które tworzą razem muzyczny spektakl pełen emocjonalnych uniesień i prowokującego wyobraźnię muzycznego liryzmu. Gościnnie wystąpi Leszek Żądło.

Kontynuacja cyklu Singer Jazz Festiwal to tradycyjna kultura żydowska w nowoczesnej, energetycznej improwizacji. Jazz w żydowskim wydaniu rozwija się, eksperymentuje wielością brzmień i instrumentów, by pod koniec sierpnia zmienić okolice Placu Grzybowskiego  w muzyczny tygiel.

Więcej: www.festiwalsingera.pl oraz www.facebook.com/FestiwalSingera





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm