Aktualności
Kuba Stankiewicz i Magdalena Grzywacz
fot. Kamil PrzytulskiSkwer Victora Younga w Mławie24 października odbyło się w Mławie uroczyste otwarcie skweru imienia amerykańskiego kompozytora

W sobotę 24 października 2020 roku,podczas Victor Young  Jazz Festival, miało miejsce symboliczne odsłonięcie tablicy z nazwą Skweru Victora Younga. Amerykański kompozytor muzyki filmowej patronuje od niedawna skwerowi u zbiegu ulic Długiej i Płockiej w Mławie.

Ceremonie otworzyła Magdalena Grzywacz – Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej i Medialnej Urzędu Miasta Mława,i przekazała pozdrowienia od Burmistrza Miasta Mława Sławomira Kowalewskiego, który nie mógł osobiście pojawić się na uroczystości otwarcia skweru. Swoimi refleksjami na temat tego ważnego dla miasta momentu oraz patrona skweru i jego związków z Mławą podzielili się pianista jazzowy Kuba Stankiewicz (którywystąpił tego wieczoru w duecie z Andrzejem Jagodzińskim), oraz prowadzący Victor Young Jazz Festival Mława ’20 dziennikarz radiowy Rafał Motriuk.

W uroczystości wzięli udział także mławianie: muzyk i popularyzator kultury ludowej Janusz Prusinowski oraz DJ i producent muzyczny Rafał Sielawa, znany w Polsce i na świecie jako RX (obaj, wraz z Kubą Stankiewiczem, od niedawna „witają” przybywających do miasta i przejeżdżających przez nie kierowców z dużego banera promującego Victor Young Jazz Festival, ustawionego przy wjeździe do Mławy od strony Olsztyna). Wydarzeniu przyglądali się z zainteresowaniem ze swoich okien i balkonów mieszkańcy okolicznych bloków.

Przypomnijmy, że nazwę skwerowi nadali radni miejscy uchwałą z 18 sierpnia 2020 r. Amerykanin Victor Young był autorem muzyki do ponad trzystu filmów, w tym m.in. „Jeźdźca znikąd”, „Komu bije dzwon” i „Podróży Guliwera”. 22-krotnie był nominowany do Oscara, Nagrodę Akademii przyznano mu pośmiertnie w 1956 r. za „W 80 dni dookoła świata”. Muzyk urodził się w Chicago jako Abe Jabłoń, w rodzinie pochodzących z Mławy polskich Żydów. Przez wiele lat mieszkał w Polsce. Dzieciństwo spędzał u rodziny w Mławie – jego dziadkowie od strony ojca (Jabłoń) mieszkali przy ulicy Płockiej (w pobliżu obecnego Skweru Victora Younga), a od strony matki (Segal) – przy ul. Browarnej. Ukończył konserwatorium muzyczne w Warszawie. Swój debiut – już jako Wiktor Jung – miał w Filharmonii Warszawskiej.

Krzysztof Napierski

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm