Aktualności
SMALL SPACES

Andrzej KalinowskiNakręcony w Katowicach, podczas ubiegłorocznych warsztatów na Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego i koncertów jazzowych, paradokumentalny film „Small Spaces” (Małe przestrzenie) otrzymał nominację do prestiżowej REMI AWARD, jednej z głównych nagród 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Houston.

„Small Spaces” to w pełni autorskie dzieło Jarosława Czarneckiego, występującego tu pod pseudonimem Elvin Flamingo. Jest scenarzystą, operatorem, reżyserem i montażystą filmu. Dzięki precyzyjnie przemyślanemu montażowi muzyki i wypowiedziom uczestników III Śląskiego Festiwalu Jazzowego; jazzmanów polskich i zagranicznych stara się oddać zarówno specyfikę tej sztuki, jak środowiska jazzowego.

I oto „Small Spaces” pokonały wielką – nie tylko geograficznie – przestrzeń, dzielącą Polskę od Ameryki, a niezależne jednoosobowe produkcje filmowe od światowych laurów.
Otrzymały bowiem nominację do REMI, jednej z głównych nagród 42. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Houston. Jest to najstarszy festiwal filmowy w USA, zainicjowany w 1961 r. Pierwsze szlify zdobywali tam m.in. Steven Spielberg, George Lucas, David Lynch i bracia Coen. Spośród Polaków triumfowali Jerzy Antczak, Radosław Piwowarski i Wiesław Saniewski. Ceremonia ogłoszenia tegorocznych wyników i wręczenia nagród odbędzie się 25 kwietnia br. Trzymamy za Jarka kciuki!

Dodajmy, że za debiutancki „The Joiner’s Baby”, inspirowany dramatem Rolanda Topora, Czarnecki w 2005 r. zdobył w gdańskim konkursie Krótki Film Nagrodę Specjalną Jury, a dokument o podróży motocyklowej z Polski do RPA, zatytułowany „Mama Africa”, prezentowano już na kilkudziesięciu pokazach twórczości niezależnej.

Andrzej Kalinowski

http://www.smallspacesfilm.com/pl.html


 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm