Aktualności
Axon, projekt finałowy festiwalu

PROGRAM

4.10 (czwartek), godz. 19.00
Scena Kameralna Teatru Wybrzeże

Mn’JAM Experiment
Melissa Oliveira - voice, live looping / AU/ PT
JAM - turntables, projections, lights / AU
Matt Adomeit - double bass  / USA
Virxilio da Silva - electric guitar / ES
Peter Somos - drums / HU

Federica Michisanti TRIONESS feat. Francesco Lento
Federica Michisanti - double bass / IT
Simone Maggio – piano / IT
Gianluca Vigliar - tenor sax / IT
feat. Francesco Lento – trumpet / IT

Bilety w cenie: 80 zł,  60 zł - ulgowy

Teatr BOTO - Jam session

5.10 (piątek), godz. 19.00
Hotel Sofitel Grand Sopot

Marta Wajdzik Project
Marta Wajdzik -  alto sax / PL
Bogusław Kaczmar - piano / PL
Kamila Drabek - double bass / PL
Adam Wajdzik - drrums / PL

Alina Rostotskaya & Kuba Badach CONNECTED
Alina Rostotskaya - vocal / RU
Kuba Badach - vocal / PL
Daria Chernakova - double bass / RU
Dominik Wania - piano / PL
Grzegorz Pałka – drums / PL

Brother to Brother
Jorge Vistel - trumpet / CU
Michael Vistel - tenor sax / CU
Luis Guerra - piano / CU
Marcin Oleś - double bass / PL
Bartłomiej Oleś - drums / PL

Bilety w cenie: 100 zł,  80 zł - ulgowy


KLUB ATELIER – Jam Session

6.10 / sobota/ godz. 19.00
Hotel Sofitel Grand Sopot

George Braith Band
George Braith - Braithaphone / USA
Joachim Mencel - piano / PL
Adam Kowalewski - double bass / PL
Kazimierz Jonkisz - drums / PL

Tal Cohen Band
Tal Cohen - piano / ISR/ AU/ USA
Barry Donohue - double bass/ IE
Tomasz Dąbrowski - trumpet/ PL/ SE
Jakub Miarczyński - drums/ PL

AXON
Tineke Postma  - alto sax/ NL
Roxy Coss  - tenor sax/  USA
Lauren Sevian - bari sax / USA
Piotr Wyleżoł - piano / PL
Max Mucha - double bass  / PL
David Hodek - drums/ HU/SK

Bilety w cenie: 90 zł,  70 zł - ulgowy

Teatr Boto - Jam session

Bilety już dostępne na www.sopotjazz.pl

Sopot Jazz Festival 2018

Hanna KożuchowskaNa tegorocznej edycji festiwalu, w dniach 4 - 6 października, wystąpią muzycy z 14 krajów.

Od 2016 roku kierownictwo artystyczne nad festiwalem pełni Greg Osby, legendarny amerykański saksofonista jazzowy, który podobnie jak w poprzednich latach pragnie kooperacji utalentowanych artystów z rozmaitych zakątków świata, współpracy muzyków reprezentujących różne pokolenia, a także zaangażowania szerszego kręgu kobiet jazzu. Greg Osby na zakończenie ubiegłorocznego festiwalu zapowiedział, że motywem przewodnim kolejnej edycji będzie „progres, tolerancja i otwartość na nowe kierunki”. „Szukam ludzi, którzy nie boją się ryzyka, eksperymentu, prób i błędów, wnoszą nadzieję, bo tylko tak wchodzi się na następny poziom” – powiedział w rozmowie dla jazzPRESS.

W programie Sopot Jazz Festival 2018 znajduje się osiem projektów, siedem z nich  powstało na specjalne zamówienie festiwalu. Wystąpią muzycy z 14 krajów.


Mn’Jam Experiment

4 października w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, koncert międzynarodowej formacji Mn’Jam Experiment, która po raz pierwszy wystąpi w Polsce, rozpocznie tegoroczny Sopot Jazz Festival. Będzie to multimedialne wydarzenie muzyczne z udziałem efektów wizualnych i sztuk plastycznych, których połączenie wyznacza nowy kierunek w improwizacji.


Federica Michisanti

Tego samego wieczoru usłyszymy Federicę Michisanti, basistkę i kompozytorkę z Rzymu, która jest jednym z najciekawszych talentów nowej generacji. Na sopocki festiwal do swojego trio (Simone Maggio - fortepian, Gianluca Vigliar - saksofon), zaprosiła gościa specjalnego - trębacza, Francesco Lento.


Marta Wajdzik

5 października przeniesiemy się do legendarnego Grand Hotelu. Koncert kwartetu Marty Wajdzik, saksofonistki altowej i sopranowej, kompozytorki najmłodszego pokolenia (2001r.), rozpocznie drugi dzień festiwalowy. Artystka z pewnością zachwyci publiczność wyjątkowym  talentem, oraz własnymi kompozycjami. W jej zespole wystąpią wyróżniający się muzycy: Bogusław Kaczmar - fortepian, Kamila Drabek - kontrabas oraz Adam Wajdzik - perkusja.


Connected

Popis dwóch różnych stylów wokalnych, Aliny Rostotskiej i Kuby Badacha w polsko rosyjskim projekcie CONNECTED  to kolejny koncert tego wieczoru. Wokaliści oczarują publiczność  różnorodnymi, a zarazem dopełniającymi się interpretacjami i wariacjami opowiadań muzycznych. W zespole wystąpi  jeden z czołowych pianistów europejskich Dominik Wania, kontrabasistka z Moskwy Daria Chernakova oraz perkusista Grzegorz Pałka.


Brother to Brother

Wieczór zakończy koncert zespołu Brother to Brother w którym do dwóch braci z Kuby (Jorge Vistel & Maikel Vistel) dołączy dwóch braci z Polski (Bartłomiej Oleś & Marcin Oleś). Oni oraz ich gość specjalny pianista Luis Guerraz Kuby zaprezentują niezwykłe joint venture będące wspaniałym przykładem tego, jak jazz skutecznie wypełnia luki językowe i kulturowe.


George Braith

Ostatniego dnia festiwalu, 6 października, również w sopockim Grand Hotelu, jako pierwszy  usłyszymy George Braith Band. Amerykański saksofonista George Braith to niewątpliwy innowator i niedoceniona legenda zarazem. Jego występ w Sopocie to polski debiut tego powszechnie lubianego bywalca sceny nowojorskiej i międzynarodowej, ale także jego niesamowitego muzycznego wynalazku „The Braithaphone”, jedynego takiego instrumentu, który trzeba usłyszeć, żeby w niego uwierzyć. Podczas festiwalu z artystą wystąpią wybitni polscy muzycy: Joachim Mencel (fortepian), Adam Kowalewski (kontrabas) i Kazimierz Jonkisz (perkusja).


Tal Cohen

Kolejna propozycja tego wieczoru to koncert  Tala Cohena - pianisty pochodzącego z Izraela, wychowanego w Australii, obecnie rezydenta USA z unikalną wizą geniusza. Do współpracy podczas Sopot Jazz Festival zaprosił uznanego  trębacza Tomasza Dąbrowskego rezydującego w Szwecji, Barry Donohue’a – irlandzkiego kontrabasistę, oraz perkusistę Jakuba Miarczyńskiego.


AXON

W finałowym koncercie Sopot Jazz Festival wystąpi zespół AXON, to nowa supergrupa z udziałem wybitnych saksofonistek: Tineke Postma (saksofon altowy, Holandia), Lauren Sevian (saksofon barytonowy, USA),  Roxy Coss (saksofon tenorowy, USA). Trio saksofonistek zagra z wybitnym pianistą i aranżerem Piotrem Wyleżołem, Maxem Muchą na kontrabasie, oraz słowackim perkusistą Davidem Hodkiem. AXON zaprezentuje wyjątkowe i ekscytujące połączenie współczesnego ognia z tradycyjnymi wartościami.

Po wieczornych koncertach, pierwszego dnia w sali kameralnej Teatru Wybrzeże w Sopocie, a w kolejne dni w Sofitel Grand Sopot Hotel zapraszamy na jam session, w czwartek i sobotę do klubu festiwalowego Teatr BOTO, a w piątek do klubu Atelier.

W ramach Sopot Jazz Festival odbędą się również mistrzowskie warsztaty jazzowe - 4 października z pianistą, Talem Cohenem w Akademii Muzycznej w Gdańsku, a 5 października z saksofonistką Tineke Postma w Teatrze BOTO.

Sopot Jazz Festival organizowany jest przez miasto Sopot i Bałtycką Agencję Artystyczną BART. Zrealizowano przy wsparciu finansowym Miasta Sopotu

www.sopotjazz.pl 
www.facebook.com/sopotjazz 
www.twitter.com/SopotJazz 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm