Aktualności
Sopot Molo 2019Już po raz 24. odbędzie się w dn. 2 - 4 sierpnia Sopot Molo Jazz Festival

To impreza odwołująca się do tradycji pierwszych legendarnych festiwali jazzowych w Sopocie z lat 1956-57. Koncerty odbywają się na wolnym powietrzu w zabytkowej muszli w pobliżu najdłuższego drewnianego molo w Europie. Nieodłącznym elementem festiwalu jest pochód nowoorleański na słynnym „Monciaku” oraz jam sessions. 

Tegoroczny festiwal będzie trwał trzy dni, od 2 do 4 sierpnia. Pierwszego wieczoru, w piątek, wystąpią Rafał Karasiewicz Power Set + Krzesimir Dębski – Tom Trio Tomka Dąbrowskiego + Irek Wojtczak, Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet, Piotr Schmidt Quartet. W sobotę 3 sierpnia  Old Timers ft. Wojciech Kamiński, Piotr Schmidt Quartet, Kuba Hajdun TrioAlgorhythm, Piotr Wojtasik Sextet. Ostatniego wieczoru, w niedzielę, laureat XXII Konkursu Zespołów Bluesowych i Jazzowych – Kwintet Dawida Tokłowicza,Dominik Bukowski Quartet ft. Stanisław, Cezariusz Gadzina Oktet, a finaleGPN Septet p/k Piotra Nadolskiego.

2 sierpnia – piątek  

Rafał Karasiewicz Power Set + Krzesimir Dębski
Istniejący od z górą czterech lat kwintet pianisty, dyrygenta i kompozytora, uprawiający zelektryfikowany jazz z zawoalowanymi elementami funky i bluesa oraz szeroko pojętej muzyki tanecznej. Zespół wystąpi w składzie: Rafał Karasiewicz (key), Adam Wendt (sax), Tomasz Pacanowski (g), Tomasz Grabowy (bg), Artur Lipiński (dr) oraz gościnnie Krzesimir Dębski (viol). Program, jaki zaprezentują, znajdzie się na ich drugim CD. 

Tom Trio Tomka Dąbrowskiego + Irek Wojtczak
Tom Trio to jeden z licznych projektów mieszkającego w Kopenhadze trębacza Tomasza Dąbrowskiego. W skład zespołu wchodzą dwaj Duńczycy: Nils Bo Davidsen (b) i Anders Mogensen (dr). Wystąpi z nimi gościnnie, mieszkający w Sopocie Irek Wojtczak (sax). Ich muzyka to wyjątkowa mieszanina słowiańskiej wrażliwości i skandynawskich klimatów zawieszona w nieograniczonej przestrzeni. Zespół ma na koncie dwie płyty.

Grzegorz Nagórski Euphonium Electric Quartet
Nominowany do Fryderyka projekt najlepszego polskiego puzonisty, którego wsparli nie mniej prominentni instrumentaliści w osobach: Pawła Tomaszewskiego (key), Michała Kupczyka (bg) i Pawła Dąbrowskiego (dr). Atrakcją koncertu jest odkryty dla jazzu przez Nagórskiego instrument o nazwie euphonium. A muzyka to doskonałe kompozycje, fascynujące brzmienia i nowocześnie acz stylową grająca sekcją rytmiczna. 

Piotr Schmidt Quartet
Trębacz Piotr Schmidt dokładnie dekadę temu został laureatem Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych. Od tego czasu wydał jedenaście autorskich płyt i regularnie notowany jest w ścisłej czołówce polskich trębaczy. Album „Tribute To Stańko”, którego program zaprezentuje w Sopocie, jest hołdem dla starszego kolegi i mentora. Zagrają z nim: Paweł Tomaszewski (p), Maciej Garbowski (b) i Krzysztof Gradziuk (dr). 

3 sierpnia – sobota 

Old Timers feat. Wojciech Kamiński
Old Timers to jeden z najlepszych w Europie, a zarazem symbol i legenda jazzu tradycyjnego. Od prawie czterdziestu lat występują na międzynarodowych festiwalach jazzowych. Zagrali ponad 1.000 koncertów na trzech kontynentach. Grywali z takimi legendami jak: Sandy Brown, Beryl Bryden, Buck Clayton, Wild Bill Davison, Albert Nicholas i wieloma innymi. Wojciech Kamiński (p), Zbigniew Konopczyński (tb), Mark Shepherd (tp), Janusz Kwiecień (cl), Bogdan Kulik (dr), Paweł Tartanus (bjo, voc), Andrzej Zielak (b). 

Kuba Hajdun Trio
Syn wybitnego kompozytora Janusza Hajduna (1935-2008), uważany za objawienie polskiej pianistyki jazzowej. Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, członek big-bandu Jana Konopa. Laureat ubiegłorocznego XXI Przeglądu Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, który w Sopocie zaprezentuje program ze swej debiutanckiej płyty. Towarzyszyć mu będą: Janusz Mackiewicz (b), Roman Ślefarski (dr).

Algorhythm
Funkcjonująca od sześciu lat konstelacja wybitnych instrumentalistów młodego pokolenia i zdaniem wielu najlepszy zespół jazzowy Wybrzeża. Są laureatami European Jazz Contest (Holandia) oraz Hanza Jazz (Kołobrzeg) i Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych (Gdynia).  Ich muzyka to wypadkowa wrażliwości i kompozytorskiego talentu bardzo różnych muzycznych osobowości. Algorhythm to: Emil Miszk (tp), Piotr Chęcki (sax), Szymon Burnos (p, key), Krzysztof Słomkowski (b), Sławomir Kozyrno (dr).

Piotr Wojtasik Sextet
Autorski program „To Whom It May Concern” skomponowany od początku do końca przez jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich muzyków jazzowych w Europie, który przed trzema laty zaprosił do współpracy: Węgra, Viktora Tótha (sax alt), dwóch urzędujących w Europie Amerykanów: Jorisa Teepe (db) i John Betsch (dr) oraz dwóch wyróżniających się instrumentalistów: Macina Kaletkę (sax tenor) i Michała Tokaja (p).

4 sierpnia – niedziela 

Dawid Tokłowicz Quintet – laureat XXII Konkursu Zespołów Bluesowych i Jazzowych
Od 22 lat tradycją jest już, że zdobywca pierwszego miejsca w tym konkursie otrzymuje nagrodę w postaci występu w ramach naszego festiwalu. Dla wielu młodych artystów był to krok ku sławie o czym świadczą konkursu, m.in. Sławek Jaskułke, Piotr Mania, Dominik Bukowski, Jacek Namysłowski, Jerzy Małek, Paweł Kaczmarczyk, Tomasz Dąbrowski, Michał Wierba, Piotr Schmidt, Kamil Piotrowicz, Tomasz Chyła, David Kostka.
Tegoroczny laureat Dawid Tokłowicz Quintet wystąpi w składzie: Dawid Tokłowicz (as), Dawid Kostka (g), Mateusz Kaszuba (p), Krzysztof Baranowski (b), Tymoteusz Krajniak (dr).;

Dominik Bukowski Quartet feat. Stanisław Cieślak
Gdańszczanin, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, od 2003 roku „etatowy medalista” w kategorii wibrafonista roku w ankiecie Jazz Forum, mający na swym koncie siedem autorskich płyt. Tę najnowszą, „Transatlantyk” przedstawi na festiwalu. Zagrają z nim: Emil Miszk (tp), Adam Żuchowski (db), Patryk Dobosz (dr) oraz mieszkający w Szwecji były współpracownik Z. Namysłowskiego (Winobranie) Stanisław Cieślak (tb).

Cezariusz Gadzina Oktet
Oklaskiwany w całej Europie projekt „Mosty” Cezariusza Gadziny (sax), łączący jazz nowoczesny z muzyką tradycyjną, słowiańską kantylenę z afrykańską rytmiką, improwizację z partiami zapisanymi przez autora. W Sopocie zrealizuje go plejada gwiazd polskiego jazzu: Robert Majewski (tp), Maciej Sikała (sax tenor), Grzegorz Nagórski (tb), Cezary Paciorek (acc), Paweł Pańta (b) Piotr Iwicki (perc) Cezary Konrad (dr).

GPN Septet p/k Piotra Nadolskiego
Specjalny projekt przygotowany przez trębacza i multiinstrumentalistę Piotra Nadolskiego (Rama 111), który chcąc przypomnieć klasyczne brzmienie standardów ery swingu i mainstreamu, zaprosił do współpracy muzyków reprezentujących różne pokolenia trójmiejskiego jazzu – Maciej Flont (sax, p), Marcin Janek (sax), Marek Romanowski (tb), Leszek Dranicki (g, voc), Eugeniusz Kadyszewski (bg), Kamil Mazur (dr).

Założenia programowe festiwalu sprowadzają się do trzech punktów: 1.  przekonanie wczasowiczów, którzy przeważnie nigdy nie mieli kontaktu z tą muzyką, że „nie taki jazz straszny jak go malują”, 2.  prezentacja najciekawszych wykonawców jacy pojawili się w minionym sezonie na polskiej scenie jazzowej, 3.  promocja aktualnych dokonań trójmiejskiego środowiska jazzowego oraz rewitalizacja dorobku muzyków o gdańskich korzeniach.

W dotychczasowych w festiwalach, poza całą krajową czołówką, udział wzięli m.in.: Arthur Blythe, Eddie Henderson, Chico Freeman, Reggie Moore, Colin Hunter, Tyler Hornby, Peter Beets, Adrian Cunningham, Josh Lawrence i wielu innych.

Organizacja: Kąpielisko Morskie Sopot

Dyrektor organizacyjny: Marcin Kulwas, dyrektor artystyczny: Marcin Jacobson


JAZZ FORUM 10-11/2019

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

RASP Lovers & Howard

Wojtczak/Piotrowicz, R

Płyta miesiąca

Paul Bley Gary Peacock Paul Motian

When Will The Blues Leave

  • Ocena - 5
Linki
Z galerii

Alice Zawadzki

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm