Aktualności

Era Jazzu: Stanley Jordan  & Poznań Jazz Project
9 .11. 2019, godz.19.00
Aula UAM
Wieniawskiego 1
61-712 Poznań

Bilety: 150/120/100 zł

Miejsca sprzedaży:
www.ticketmaster.pl
www.bilety24.pl
oraz
Centrum Informacji Kulturalnej
Poznań, ul. Ratajczaka 44

Stanley Jordan & Poznań Jazz Project

Dionizy PiątkowskiWybitny amerykański gitarzysta wystąpi 9 listopada w UAM na koncercie Ery Jazzu

Stanley Jordan jest jednym z najbardziej wyróżniających się gitarzystów jazzowych. Perfekcyjnie opanował technikę gry tapingowej, w której muzyk o niebywałej zręczności i posiadający olśniewające umiejętności bawi się brzmieniem oraz nastrojem. I jest tak zarówno, gdy eksploruje feerią pomysłów w solowych prezentacjach, jak i  gdy zaprasza do udziału w swoim muzycznym misterium innych instrumentalistów. Ale także i wtedy – jak w zapowiadanym projekcie Ery Jazzu –  gdy staje się solistą jazzowej orkiestry.

Koncert Stanleya Jordana jest realizowany jako Poznań Jazz Project. Amerykański gitarzysta zaprosił do współpracy m.in. Poznań Jazz Philharmonic Orchestra – jedną z najważniejszych, polskich orkiestr jazzowych.

W projektach realizowanych wcześniej przez Poznań Jazz Philharmonic Orchestra były koncerty z legendarnym skrzypkiem Jean-Luc Pontym, Leszkiem Możdżerem, Rosalie i Dagadaną. Teraz przed nami jedyny i  niepowtarzalny koncert z udziałem amerykańskego solistą, dla którego przygotowano m.in. orkiestrowe aranżacje jego wielkich przebojów.

Stanley Jordan pochodzi z Chicago. Przełomowym w jego karierze okazał się udział w  Reno Jazz Festival, gdzie gitarzysta zdobył główną nagrodę i zagrał wraz z orkiestrą Quincy’ego Jonesa. Gitarzysta pojawiał się w zespołach gigantów jazzu Dizzy’ego Gillespiego i Benny’ego Cartera. Debiutanckim  albumem „Touch Sensitive” – nagranym dla Blue Note Records – gitarzysta dołączył do amerykańskiej elity jazzu i zagrał wraz z Alem Di Meolą, Peterem Erskine’em, Charnettem Moffetem i Omarem Hakimem. Obok klasycznych standardów  jazzowych znalazły się także Eleanor Rigby Beatlesów, Angel J. Hendrixa oraz słynny Freddie Freeloader Milesa Davisa.

Album „Magic Touch” wyniósł  Stanleya Jordana na szczyt popularności i spowodował, że zyskał rozgłos jako nowy mistrz gitary elektrycznej, a płyta przez prawie rok była na pierwszym miejscu  magazynu Billboard. Rozległa dyskografia Jordana ukazuje niezwykle szerokie spektrum jego muzycznych zainteresowań oraz inspiracji. Obok standardów jazzu, przebojów muzyki rozrywkowej, rocka i bluesa, pojawiają się brawurowe interpretacje wybitnych kompozycji muzyki klasycznej.  

Realizując autorskie albumy gitarzysta otacza się zawsze znakomitymi muzykami: już w latach 70. grał  w zespołach Dizzy’ego Gillespiego i Benny’ego Cartera, w latach 80. koncertował i nagrywał z  Artem Blakeyem, Stanleyem Clarkiem, Kennym Rogersem, Michałem Urbaniakiem, z legendarnym gitarzystą Lesem Paulem, zrealizował wiele pomysłów wraz z zespołem kontrabasisty Charnetta Moffetta, wydał album „Dreams of Peace” gościnnym udziałem m.in. Randy’ego Breckera, Dave’a Liebmana, Danny’ego Gottlieba.

Album „Friends”Jordan nagrałł z udziałem tak znakomitych muzyków, jak Bucky Pizzarelli, Mike Stern, Russell Malone, Charlie Hunter, Regina Carter, Kenny Garrett, Nicholas Payton, Christian McBride. Album  nominowano do nagrody NAACP Image Awards (National Association for the Advancement of Colored People) w kategorii Outstanding Jazz Album, a gitarzysta Stanley Jordan był czterokrotnie nominowany do nagrody Grammy.

www.jazz.pl

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm