Aktualności
Starzy i Młodzi, czyli Jazz w KrakowieJoey Calderazzo, John Patitucci, Szymon Mika, RGG na festiwalu, 24 - 31 maja.

Jak co roku w ramach festiwalu „Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie” odbędą się koncerty z udziałem znakomitych artystów – gwiazd polskiego i światowego jazzu oraz premierowe wykonania artystów jazzowych młodego pokolenia.

Program:

24.05.2022, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Joey Calderazzo & John Patitucci
Joey Calderazzo - fortepian
John Patitucci - kontrabas

Joey Calderazzo i John Patitucci należą do kategorii wybitnych muzyków, którzy sprawdzają się zarówno jako liderzy, jak i sidemani. Teraz po raz pierwszy wyruszają w światową trasę koncertową jako duet. W ramach tej  trasy pojawią się na jedynym koncercie w Polsce, w Krakowie.
Podczas gdy pianista Joey Calderazzo został wybrany przez Michaela Breckera, Branforda Marsalisa, Jacka DeJohnette i Dave’a Hollanda do ich zespołów, błędem byłoby przeoczenie jego własnych trzynastu albumów, na których udowodnił, że jest odważnym kompozytorem i liderem. We własnych projektach Calderazzo zmienia się w niestrudzonego odkrywcę, dla którego niezależność jest normą, improwizacja to klucz, a swing to absolutna konieczność.
Nazwisko Johna Patitucciego od dawna kojarzy się fanom jazzu nie tylko z nazwiskami takich artystów jak: Chick Corea, Wayne Shorter, Herbie Hancock, czy Stan Getz, ale także z szeroką gamą jego własnych nagrań. Niezależnie od tego, czy Patitucci wybiera kontrabas czy sześciostrunowy bas, jego szacunek dla historii w połączeniu z progresywnym podejściem jest zawsze widoczny. Jego najnowszy album, „Soul of the Bass”, jest tego całkowitym potwierdzeniem. Na płycie jest Bach, spirituals i R’n’B, a Patitucci udowadnia, że jeśli mistrz gra na basie, może obsadzić cały zespół w dowolnym gatunku.
„Myślę, że z wiekiem w każdej muzyce na pierwszym miejscu stawia się dźwięk i odczucia. A kiedy wyrażasz siebie w sposób jasny i spójny, powstaje pewna czystość, która może wciągnąć słuchacza w komunikację” – mówi Patitucci. Słowa te zamierza wcielić w życie w nowym wspólnym projekcie, który zaprezentuje z Joeyem Calderazzo w Krakowie.

29.05.2022, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

cz. I
Julia Amirova Trio „Roots” (premiera)
Julia Amirova - fortepian
Mikołaj Sikora - kontrabas
Patryk Gajda - perkusja

Pianistka Julia Amirova, urodzona w Kijowie, mieszka w Krakowie od 2014 r. Ukończyła Kijowski Instytut Muzyki im. Gliera, Kijowski Narodowy Uniwersytet Teatru Kina i Telewizji oraz Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu jazzowego. Laureatka wielu konkursów, otrzymała również stypendium twórcze Miasta Krakowa. Zespół powstał w 2018 roku, kiedy w Akademii Muzycznej w Krakowie spotkali się: pianistka Julia Amirova, kontrabasista Mikołaj Sikora oraz perkusista Patryk Gajda.
Wiosną 2021 roku ukazała się pierwsza płyta zespołu Amirova Trio zatytułowana „Roots”. Program składa się z czterech polskich i czterech ukraińskich pieśni tradycyjnych w opracowaniu na trio jazzowe. W repertuarze można znaleźć groove’owe utwory, liryczne ballady, a także szybkie kompozycje o charakterze tanecznym. Współczesne aranżacje i jazzowa harmonia pozwalają na nowo interpretować słowiański folklor, jednak tradycje i charakterystyczne elementy muzyki etnicznej zostają zachowane i łącznie tworzą unikalny klimat i nastrój.

cz. II
Szymon Mika International
Szymon Mika - gitara
Yumi Ito (Szwajcaria) - śpiew
Oskar Török (Słowacja) - trąbka
Max Mucha - kontrabas
Péter Somos (Węgry/Polska) - perkusja

Szymon Mika International to projekt zainicjowany przez jednego z najwybitniejszych gitarzystów jazzowych w Europie, którego muzyka przełamuje ramy gatunkowe, a unikalne, dopracowane brzmienie wyróżnia na scenie międzynarodowej. Skład International jednoczy muzyków o różnorodnych korzeniach, zapleczu kulturowym i artystycznym. Prócz tria, z którym Mika koncertuje na co dzień (Max Mucha - kontrabas, Péter Somos - perkusja) w skład projektu wchodzą: Yumi Ito – mieszkająca w Szwajcarii wokalistka o polsko-japońskim pochodzeniu, laureatka prestiżowego Montreux Jazz Festival oraz Oskar Török – słowacki trębacz znany w Polsce między innymi z występów z Leszkiem Możdżerem i Wojtkiem Mazolewskim. Podczas koncertu zespół wykona niepublikowane dotąd utwory oraz kompozycje pochodzące z albumu „Ekual” duetu Mika-Ito, który ukazał się w październiku 2021.

30.05.2022, godz. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

RGG (20-lecie pracy artystycznej zespołu)
Łukasz Ojdana - fortepian
Maciej Garbowski - kontrabas
Krzysztof Gradziuk - perkusja

Występ tria RGG na festiwalu Starzy i Młodzi, czyli Jazz w Krakowie związany jest z jubileuszem 20 lat działalności artystycznej. Tym samym formacja kontynuuje cykl koncertów, prezentujących materiał przekrojowy – od płyty „Szymanowski”, przez „Aurę” i „Memento”, aż do najnowszej „Mysterious Monuments On The Moon”.
W palecie kilkunastu rozpoznawalnych w kraju jazzowych triów fortepianowych zespół RGG zajmuje szczególną pozycję. Powstała w 2001 roku formacja od 2013 roku działa w składzie: Łukasz Ojdana (fortepian), Maciej Garbowski (kontrabas), Krzysztof Gradziuk (perkusja). Cała trójka to absolwenci Instytutu Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. To muzycy o sporym doświadczeniu, z dorobkiem, który potwierdzają nagrody, wyróżnienia i stypendia. Ich zainteresowania sięgają daleko poza jazz i poza muzykę, są artystami o wyjątkowej, rzadko spotykanej świadomości tego, co robią i do jakiego celu dążą. Sytuują się wyraźnie w przestrzeni nie tylko jazzu, ale też współczesnej muzyki improwizowanej o proweniencji europejskiej.
RGG to trio perfekcjonistów, którzy pojedynczy dźwięk, sposób jego wydobycia i jego kontekst brzmieniowy, traktują jako wartość samą w sobie. Muzyka formacji wymyka się klasyfikacjom, bo członkowie zespołu unikają głównego nurtu, łatwych rozwiązań i oczywistego repertuaru. Muzycy nie rzucają na szalę wszystkich atutów, nie biorą udziału w jazzowych wyścigach, oczekując od nas, słuchaczy, że całą resztę dopowiemy bądź zinterpretujemy sami.

31.05.2022, godz. 20.30
Klub Piec Art, ul. Szewska 12

Jazzowe Debiuty
Własne projekty zaprezentują młodzi artyści – studenci Akademii Muzycznej w Krakowie oraz absolwenci Krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Nikita Abramenko Trio
Nikita Abramenko - gitara
Krzysztof Mysona - kontrabas
Tymoteusz Huget - perkusja

Kwartet Saksofonowy AMKP
Kesja Bijok - saksofon sopranowy
Filip Ogorzałek - saksofon tenorowy
Filip Szostek - saksofon barytonowy
Adrian Szymański - saksofon altowy
sekcja rytmiczna:
Filip Gąsiorowski - fortepian
Krzysztof Mysona - kontrabas
Tymoteusz Huget - perkusja

gościnnie: prof. Ryszard Krawczuk - saksofon altowy

Ida Zielińska - śpiew
Alessio Zucca - fortepian
Marcin Chatys - kontrabas
Nikodem Wikieł - perkusja

Ida Zielińska - śpiew
Filip Szostek - saksofon altowy
Michał Girguś - gitara
Klara Liszka - fortepian
Marcin Chatys - kontrabas
Nikodem Wikieł - perkusja


Bilety:
ebilet.pl
empikbilety.pl
goingapp.pl,
salony Empik
punkty Info Kraków
bilety@jazz.krakow.pl

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm