Aktualności

Szczecin Jazz 2020
Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents „Jammin’ with KC”
Marcin Wasilewski Trio „Artic Riff”
1.09.2020 (wtorek), godz. 20.00
Filharmonia Szczecin
Szczecin
wstęp: 60 PLN, balkon 70 PLN dół
KUP BILET

Anders Bergcrantz Quintet
4.09.2020 (piątek), godz. 20.00
Jazzment Klub
ul. Kurkowa 4
Szczecin
wstęp: 40 PLN
KUP BILET

Piotr Wojtasik Quintet
5.09.2020 (sobota), godz.20.00
Jazzment Klub
ul. Kurkowa 4
Szczecin
wstęp: 40 PLN
KUP BILET

Magda Zawartko
Jazz na Niedzielę
„Dobrze być razem –  זה טוב להיות ביחד” 
Koncert psalmów i pieśni starego testamentu
6.09.2020 (niedziela), godz.15.00
Kościół Świętej Trójcy. Parafia Ewangelicko-Augsburska
ul. Energetyków 8
Szczecin
wstęp wolny

Avishai Cohen Trio
8.09.2020 (wtorek), godz.20.00
Netto Arena
ul. Szafera 3/5/7
Szczecin
KUP BILET

Bilety na wrześniowe koncerty do nabycia na portalu bilety fm.

Niestety pozostałe koncerty w ramach tegorocznej edycji Szczecin Jazz, anonsowane na początku roku, ze względu na obecną sytuację pandemiczną się nie odbędą.  Organizatorzy zapewniają, że w najbliższym czasie nastąpi zwrot środków za zakupione bilety. 





Szczecin Jazz 2020



Szczecin Jazz 2020

W dn. 1-8 września zagrają m.in. Avishai Cohen, Wasilewski Trio, Wojtasik, Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents

Festiwal rozpocznie się we wtorek 1 września w Filharmonii Szczecińskiej koncertem, na którym wystąpią Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents „Jammin’ with KC” oraz Marcin Wasilewski Trio „Artic Riff”.

W Jazzment Clubie królować będą ze swoimi kwintetami mistrzowie trąbki ze Szwecji i Polski.  W piątek 4 września zagra Anders Bergcrantz Quintet, zaś w sobotę 5 września Piotr Wojtasik Quintet.

Na wieczorze z cyklu „Jazz na Niedzielę” 6 września wokalistka Magda Zawartko zaprezentuje koncertem psalmów i pieśni starego testamentu „Dobrze być razem – זה טוב להיות ביחד”.

Finałowy akcent będzie miał miejsce w Netto Arenie, gdzie we wtorek 8 września pojawi się ze swoim triem Avishai Cohen, uznawany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych basistów XX wieku.

O artystach:

Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents to zespół największych nowych talentów polskiego jazzu, wyłoniony spośród muzyków, którzy rok temu brali udział w Jazz Forum Showcase powered by Szczecin Jazz wspierany przez Sylwestra Ostrowskiego. Każdy z muzyków wspaniałej piątki ma już ugruntowaną pozycję na naszej scenie, nagrody i wyróżnienia zdobyte na najważniejszych ogólnopolskich konkursach, wysokie notowania, a nawet i zwycięstwa w dorocznych ankietach czytelników JAZZ FORUM – indywidualnie i z macierzystymi zespołami (Kasia Pietrzko Trio, SKICK-SKIUK, Tomasz Chyła Quintet, Weezdob Collective). Muzycy uczestniczyli w lutym br. w ekspedycji do rodzinnego miasta Charlie’ego Parkera – Kansas City, by uczcić jubileusz stulecia urodzin geniusza jazzu. Polski kontyngent wystąpił na specjalnym koncercie w słynnym klubie The Ship i nagrał album „Jammin’ with KC” z gościnnym udziałem amerykańskich luminarzy jazzu: Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents feat. Bobby Watson, Logan Richardson, Keyon Harrold, Eric Allen.


fot. Sisi Cecylia 

Kasia Pietrzko – pianistka, liderka zespołu Kasia Pietrzko Trio. Nominowana do nagrody Fryderyk 2018 za Jazzowy Debiut Roku, laureatka ankiety Jazz Top i „Mateusza” Trójki w kategorii Nowa Nadzieja. W 2018 roku zagrała w zespole mistrza Tomasza Stańki na Jego ostatnim koncercie. Ma na koncie dwa autorskie albumy i dziesiątki zagranicznych koncertów.

Jakub Mizeracki – gitarzysta zespołu Skicki-Skiuk, który w 2017 roku zdobył Grand Prix Konkurs na Indywidualność Jazzową festiwalu Jazz nad Odrą. W 2019 Mizeracki zajął III miejsce w Międzynarodowym Konkursie im. Jarosława Śmietany. Grał m.in. z Billym Cobhamem i Leszkiem Możdżerem.

Maciej Kądziela – saksofonista altowy, współlider zespołu ZK Collaboration. Uczył się m.in. w Nowym Jorku na Columbia Univesity, pobierał też lekcje u Lee Konitza i Grega Osby’ego. Ukończył duńskie Rhythmic Music Conservatory. Współpracował m.in. z Dave’em Youngiem i Jerzym Małkiem. Obecnie sam uczy adeptów sztuki jazzowej na Akademii Muzycznej w Łodzi. Współtwórca niezwykłego projektu „Virtual Big Band Cho-Jazz 50” na 50-lecie warsztatów jazzowych w Chodzieży.

Kacper Smoliński – wirtuoz harmonijki ustnej, członek zespołu Weezdob Collective, z którym w 2018 wygrał Konkurs na Indywidualność Jazzową na festiwalu Jazz nad Odrą. Stypendysta „Młodej Polski”. Ukończył Jazz-Institut Berlin. Uczył się u Grega Cohena. w 2019 roku Krzysztof Herdzin napisał dla niego „Concerto for Harmonica and String Orchestra”, które miało swoją prapremierę w Łomży.

Tomasz Chyła – jeden z najlepszych polskich skrzypków jazzowych, lider zespołu Tomasz Chyła Quintet, z którym nagrał trzy albumy. Trzykrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Laureat konkursu Jazz Juniors 2016. W 2018 zagrał brawurowy koncert na jazzowej scenie festiwalu Pol’and’Rock. Koncertował w całej Europie i w Chinach.

Marcin Wasilewski Trio
Marcin Wasilewski - fortepian
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas
Michał Miśkiewicz - perkusja



Niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu. Zespół jest uznawany przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia nie tylko w Europie, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. To jeden z naszych skarbów narodowych i najbardziej znane na świecie polskie trio jazzowe. Od lat nagrywają dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium. W roku 2019 muzycy obchodzili 25 lat współpracy artystycznej, co zbiegło się z wieloma koncertami z okazji 50 rocznicy założenia przez Manfreda Eichera wytwórni ECM Records. Przez 15 lat byli oklaskiwanymi towarzyszami wielkiego Tomasza Stańki w jego Kwartecie, nagrywając trzy albumy dla ECM Records i koncertując na całym świecie. Jak powiedział sam Tomasz Stańko "... w całej historii polskiego jazzu nigdy nie mieliśmy takiego zespołu jak ten. Ci muzycy zadziwiają mnie każdego dnia. Po prostu stają się coraz lepsi”. Ostatnia płyta formacji „Spark of Life” została „obsypana” Fryderykami i innymi wyróżnieniami polskiego środowiska muzycznego

„Arctic Riff” to pierwsza kreatywna kooperacja polskiej gwiazdy jazzu, żywiołowego zespołu Marcin Wasilewski Trio i obdarzonego głębokim brzmieniem amerykańskiego tenorzysty Joe’ego Lovano, która od razu zaowocowała muzyką pełną skondensowanego feelingu, w której liryzm i siła wydają się idealnie zrównoważone. Album Arctic Riff został nagrany we francuskim Studio La Buissonne w sierpniu 2019 roku, i wyprodukowany przez Manfreda Eichera, a jega premiera miała miejsce 26 czerwca 2020 roku. Ten wspólny projekt przedstawia nowe kompozycje Marcina i Joe’ego, jak również standard Carli Bley, „Vashkar”, oraz kolektywne improwizacje z pełnym zaangażowaniem każdego z czterech muzyków.

Anders Bergcrantz – szwedzki wirtuoz trąbki i uznany kompozytor. Dwukrotnie został uhonorowany Gyllene Skivan (Złotą Płytą) przez szwedzki magazyn jazzowy Orkesterjournalen: w 1995 roku za „In This Together” i ponownie w 2007 za „About Time”.



Piotr Wojtasik – jeden z najbardziej cenionych przez publiczność trębaczy i liderów swojego pokolenia. Wielokrotnie wygrywał w ankietach Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, dystansując samego Tomasz Stańkę! Kilkakrotnie zwyciężał też w kategorii Najlepszy Jazzowy Album roku i Najlepszy Jazzowy Muzyk. Zwiedził sceny największych jazzowych festiwali z Montreal Jazz Festiwal na czele, grywał w słynnych klubach, takich jak wiedeński Porgy & Bess czy paryski Sun Set. Płyty nagrywa rzadko, ale gdy już się pojawią, niezmiennie pozostawiają duże wrażenie także na krytykach muzycznych, o czym świadczą chociażby regularne nominacje do nagrody Fryderyka. Regularnie współpracują z Wojtasikiem gwiazdy z USA, wśród nich tak wybitne osobistości jak saksofonista Dave Liebmann, legendarny kontrabasista Buster Williams, filar zespołów legendarnego Theloniousa Monka, perkusista Ben Riley (razem nagrali płytę „Quest”), Reggie Workmann, Vincent Herring i Gary Bartz, z którymi nagrał w Nowym Jorku w 2006 roku album „We Want to Give Thanks” Szczególnie jednak wartą podkreślenia jest wieloletnia przyjaźń muzyczna, jaka połączyła Wojtasika z inną legendą amerykańskiej sceny jazzowej, Billym Harperem.

Magdaleny Zawartko „Dobrze być razem”
Magdalena Zawartko - głos
Robert Jarmużek - piano
Grzegorz Piasecki - kontrabas
Patryk Zakrzewski – perkusja

Projekt wokalistki Magdaleny Zawartko „Dobrze być razem” to muzyczna podróż na Wschód, oparta na melodiach psalmów i treściach Starego Testamentu. W twórczości Magdaleny Zawartko inspiracje muzyką Wschodu można było usłyszeć już na płycie Leć Głosie, na której znalazł się m.in. psalm Hine ma tov uma naim. Podczas koncertu usłyszymy pieśni śpiewane głównie w języku hebrajskim, melancholijne melodie, melizmatyczne improwizacje.

Avishai Cohen Trio
Avishai Cohen - bas, śpiew
Elchin Shirinov - fortepian
Noam David - perkusja

Avishai Cohen – nie tylko wybitny basista, ale także wokalista i kompozytor. Na początku tego roku Avishai nagrał swój najnowszy album zatytułowany „Arvoles” w ulubionych studiach Nilento w Szwecji. Album ten jest wyraźnie utożsamiany z jego unikalnym DNA i niezwykłym rytmem nazywanym sercem Avishai. Krytycy z uznaniem przyjęli nową płytę: „Surowa energia, zręczny i płynny styl oraz twarde i mocne nuty łączą się w mistrzowskie brzmienie w połączeniu z najlepiej rozpoznawalnym dźwiękiem kontrabasu we współczesnej muzyce” „Arvoles” oznacza „Drzewa” w Ladino (starożytny język używany przez sefardyjskie ludy diaspory)

Nie przypadkowo Avishai będzie gościem 5 .edycji Szczecin Jazz, ponieważ w 2020 roku będzie obchodził swoje urodziny i z tej okazji planuje wykonać 50 koncertów w 50 krajach na całym świecie. Avishai wystąpi podczas Szczecin Jazz 2020 ze swoim dynamicznym trio: pianistą i kompozytorem Elchinem Shirinovem z Azerbejdżanu, a także kreatywnym i charakterystycznym Noam David, perkusistą i kompozytorem, który zapewnia bogaty styl i złożone brzmienia rytmiczne.





  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm