Aktualności

Szczecin Jazz 2021 

Belmondo Quintet (FR) - hybryda
Teatr Lalek Pleciuga 
25.02.2021 g.20.00 
wstęp 50,00 PLN

EABS ft. Paulina Przybysz (PL) - hybryda
Teatr Lalek Pleciuga 

26.02.2021 g.20.00 
wstęp 50,00 PLN 

Krystyna Stańko „Fale” (PL) - hybryda
Radio Szczecin 
27.02.2021 g.20.00 
wstęp 40,00  PLN 

Patryk Matwiejczuk / Unleashed Cooperation (PL)  - stacjonarny
Radio Szczecin
28.02.2021 g.20.00 
wstęp 30,00 PLN 

„Jazz in Europe” - hybryda
- Alexander Beets Quintet ft. Ellister van der Molen (NL)
- Logan Richardson meets Jazz Forum Talents (USA/PL) 

Opera na Zamku 
1.03.2021 g.19.00 
wstęp 50,00 PLN 

Jerzy Małek Quartet - online 
2.03.2021 g.20.00 

Bergcrantz - Ostrowski Unit - online
4.03.2021 g.20.00 

„Jazz na niedziele” 
Anna Maria Mbayo - stacjonarny 
Kościół Świętej Trójcy Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie
7.03.2021, g.15.00 wstęp wolny 

Producent: Szczecińska Agencja Artystyczna 
Dyrektor artystyczny: Sylwester Ostrowski 
Mecenat: Miasto Szczecin 

..........

Hybryda - koncert stacjonarny z live streaming. 

Wszystkie live streaming oraz premiery video dostępne nieodpłatnie na Szczecin Jazz FB Page. 

Szczecin Jazz 2021Belmondo Quintet, EABS ft. Paulina Przybysz, Krystyna Stańko. Pierwsza część festiwalu w dn. 25.02 - 7.03

Szczecin będzie gospodarzem pierwszego w tym roku w Europie festiwalu hybrydowego. Artyści wystąpią zarówno przed publicznością internetową, jak i przed tą na widowni. W programie osiem koncertów.

Belmondo Quintet
25.02.2021, g. 20.00
wstęp 50,00 PLN

Kto nie zna braci Belmondo? Stéphane, ekstrawagancki spadkobierca Cheta Bakera i Freddie’ego Hubbarda, jest jednym z najbardziej cenionych trębaczy po tej stronie Atlantyku. Saksofonista Lionel połączył dusze Lili Boulanger i Yusefa Lateefa, godząc ducha Coltrane’a z francuskimi tradycjami liturgicznymi i niosąc płomień jazzu do serca post-wszechświata. Zespół założony przez braci działa od końca lat 80.

EABS ft. Paulina Przybysz (hybryda)
Teatr Lalek Pleciuga
26.02.2021, g.20.00
wstęp 50,00 PLN

EABS Discipline of Sun Ra”, czyli kosmiczna odyseja . W październiku 2019 roku, po ponad 33 latach, światło dzienne ujrzał archiwalny zapis pierwszego lądowania Sun Ra Arkestra w Polsce. Z tej okazji EABS przygotował specjalny koncert związany z tym wydawnictwem. Chwilę później, podczas lockdownu spowodowanego pandemią, dogłębny namysł nad filozofią przybysza z Saturna zaważył o studyjnym nagraniu materiału i ostatecznym kształcie albumu „Discipline of Sun Ra”. Wtedy nastąpiły dość poważne zmiany w selekcji utworów i jeszcze ambitniejsze próby rekreacji jazzowych oryginałów, pchając niektóre kompozycje nie tylko w kierunku hip-hopu (w duchu inspiracji Gil Scott-Heronem czy Davidem Axelrodem), ale też takich gatunków jak juke czy house.

Krystyna Stańko „Fale” (hybryda)
Radio Szczecin
27.02.2021, g. 20.00
wstęp 40,00 PLN

Krystyna Stańko - wokal
Dominik Bukowski - wibrafon
Piotr Lemańczyk – kontrabas

Do najnowszego projektu pt. „Fale ” Krystyna Stańko zaprosiła dwóch charyzmatycznych przyjaciół z gdańskiego jazzowego środowiska: Dominika Bukowskiego (wibrafon) i Piotra Lemańczyka (kontrabas). Materiał zawarty na albumie to głęboki jazz pełen zakrętów, dysonujących harmonii i nieszablonowych metrów. Jest niczym fale. Żyjący własnym życiem, co chwilę zaskakuje rozwiązaniami i formą.

Patryk Matwiejczuk/Unleashed Cooperation (stacjonarny)
Radio Szczecin
28.02.2021, g. 20.00
wstęp 30,00 PLN

Unleashed Cooperation to poznańsko-szczeciński kwintet założony przez Krzysztofa Kuśmierka i Patryka Matwiejczuka. Grupa eksploruje przeróżne muzyczne przestrzenie, od free, po inspiracje muzyką ludową, czy klasyczną. Czujność, uwaga, wzajemne poszanowanie dla muzycznych myśli prezentowanych przez kolegów - tym kierują się w swoim rozwoju na co dzień. Laureaci podwójnej nagrody Stoartu i Zaiksu na tegorocznym jazzie nad Odrą, a także nagrody specjalnej od Leszka Możdżera na tym samym konkursie. Ponadto pianista Patryk Matwiejczuk zdobył nagrodę indywidualną w konkursie KroKus Jazz festiwal 2020, grając z Unleashed Cooperation.

Zespół wystąpi w składzie: Patryk Matwiejczuk - fortepian, Krzysztof Kuśmierek - saksofon, Patryk Rynkiewicz - trąbka, Flawio Gullotta - kontrabas, Stanisław Aleksandrowicz – perkusja.
„Jazz in Europe” (hybryda)

Alexander Beets Quintet ft. Ellister van der Molen
Logan Richardson meets Jazz Forum Talents
Opera na Zamku
1.03.2021, g. 19.00
wstęp 50,00 PLN

Alexander Beets
Holenderski saksofonista Alexander Beets nawiązuje do tradycji legendarnych tenorów z Teksasu, jak Gene Ammons, Houston Person i Ike Quebec. Jego bohaterem wszechczasów był Stanley Turrentine. Dał ponad 2000 koncertów na całym świecie, zagrał na ponad 30 płytach CD i DVD. Występuje jako gość specjalny, a także z własnym combo. Jest członkiem Round Midnight Orchestra, z którą koncertował w zeszłym roku w Kolumbii, Tajlandii, Indiach i RPA, obok dużej trasy teatralnej w Holandii. Alexander „The Hurricane” Beets zaprezentuje „hołd dla Stanleya Turrentine'a” wraz ze swoim kwartetem wraz z trębaczką Ellister van der Molen.

Holenderska trębaczka Ellister van der Molen koncertuje na całym świecie w różnych kontekstach muzycznych jako solistka z trio Rein de Graaff, Nationaal Jeugd Jazz Orkest (NJJO) oraz Dublin Jazz Orchestra, ostatnio koncentruje się na pracy z własnym zespołem.

Logan Richardson
Amerykański saksofonista altowy pochodzi z miasta o bogatym rodowodzie muzyki improwizowane – Kansas City w stanie Missouri (USA). W wieku 19 lat wyjechał do Bostonu, aby uczęszczać do Berklee School of Music, a następnie przeniósł się do Nowego Jorku, aby studiować na New School University.

Nagrywał i koncertował na całym świecie z takimi artystami jak Joe Chambers, Billy Hart, Butch Morris, Greg Osby, Stefon Harris i Jason Moran. Wydał kilka albumów jako lider m.in. Cerebral Flow z 2007 roku (Fresh Sound, New Talent), Ethos z 2008 roku (Inner Circle Music). Był częścią NEXT Collective, która wydała album Cover Art (Concord Jazz) w 2013 roku. W 2016 roku Richardson wydał swój album „Shift” w Blue Note Records, w którym występuje imponujący zespół wizjonerów muzycznych, w tym gitarzysta Pat Metheny, pianista Jason Moran, basista Harish Raghavan i perkusista Nasheet Waits.

Logan Richardson zagrał gościnnie na płycie „Jammin’ with KC” Sylwestra Ostrowskiego  i zespoły Jazz Forum Talents ( Pietrzko/ Kądziela/ Chyła/ Smoliński/ Mizeracki). Na stałe współpracuje również z basitą Dominique Snadersem, który z festiwalem Szczecin Jazz związany jest od lat.

Jazz Forum Talents
To zespół największych nowych talentów polskiego jazzu, wyłoniony spośród muzyków, którzy w 2019 roku brali udział w Jazz Forum Showcase powered by Szczecin Jazz. Każdy z muzyków wspaniałej siódemki ma już ugruntowaną pozycję na naszej scenie, nagrody i wyróżnienia zdobyte na najważniejszych ogólnopolskich konkursach, wysokie notowania, a nawet i zwycięstwa w dorocznych ankietach czytelników JAZZ FORUM – indywidualnie i z macierzystymi zespołami (Kasia Pietrzko Trio, SKICK-SKIUK, Tomasz Chyła Quintet, Weezdob Collective, ZK Collaboration).

Kasia Pietrzko - p
Maciej Kądziela - as
Jakub Mizeracki - g
Tomasz Chyła - viol
Kacper Smoliński - hca
Roman Chraniuk - b
Adam Zagórski - dr

Jerzy Małek Quartet (online)
2.03.2021, g.20.00

Jerzy Małek – trębacz, kompozytor, producent muzyczny, wykładowca akademicki. Współpracował z wieloma wybitnymi postaciami polskiego i światowego jazzu. Od ponad 20 lat tworzy i nagrywa muzykę autorską. Black Sheep jest jego ósmym albumem. „Fuzja wielu gatunków połączonych ze sobą niczym nieposkromioną improwizacją jazzową. Odrębny kierunek w moich dotychczasowych poszukiwaniach muzycznych” – tak określa styl swojego najnowszego dzieła.

Bergcrantz - Ostrowski Unit (online)
4.03.2021, g. 20.00

Wspólny projekt, dobrze znanych naszej festiwalowej publiczności - szwedzkiego trębacza Andersa Bergrantza i szczecińskiego saksofonisty Sylwestra Ostrowskiego, a w nim autorskie kompozycje obu liderów.

Jazz na niedziele”
Anna Maria Mbayo (stacjonarny)
Kościół Świętej Trójcy Ewangelicko-Augsburska w Szczecinie
g.15.00 wstęp wolny

Anna Maria Mbayo – wokalistka, kompozytorka i pedagog, propagatorka muzyki gospel na Dolnym Śląsku. Od najmłodszych lat uczyła się gry na fortepianie, a później saksofonie. Jej największą pasją jest jednak śpiewanie. Jest absolwentką wrocławskiej Akademii Muzycznej. Ukończyła także kierunek Prowadzenie Zespołów Śpiewaczych w Studium Muzyki Kościelnej w Opolu.

Ma na swoim koncie występy u boku takich muzyków jak m.in.: Janusz Szrom, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Billy Hart czy Billy Harper. Obecnie obok prowadzenia chóru Gospel Life, z którym wydała autorską płytę EP.
Jest zapraszana jako solistka do współpracy z licznymi zespołami, oraz jako instruktorka i dyrygentka do prowadzenia warsztatów muzycznych.

W sprzedaży już bilety na dwa pierwsze koncerty Beslmondo Quintet oraz EABS ft. Paulina Przybysz.

http://bit.ly/SJ_2021_BELMONDO

http://bit.ly/SJ_2021_EABS


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm