Aktualności
Teledysk „Bruno S.”Międzypokoleniowy duet śp. legendarnego krakowskiego muzyka Jerzego Michała Bożyka i  Yoanny Ayers

Teledysk „Bruno S.”, który miał premierę 27 grudnia 2020 roku, został zrealizowany z wykorzystaniem ostatniego nagrania Jerzego Bożyka, pianisty i wokalisty oraz działacza społecznego, w duecie z Yoanną Ayers – młodą krakowską wokalistką, z którą Bożyk rozpoczął prace także nad tym wideoklipem. Po Jego śmierci Yoanna postanowiła dokończyć prace, spełniając tym samym plany Jerzego.

Wideoklip zrealizowali młodzi twórcy audiowizualni mieszkający w Krakowie: Maryia Yakimovich, Tomasz Schaefer, Yoanna Ayers, a także mama Yoanny, Anna Żeber, oraz Guy Torr. Wideoklip powstał do utworu „Bruno S.”, skomponowanego przez Jerzego Bożyka do tekstu przyjaciela artysty, Piotra Krzysztofa Preissa. W wideoklipie zostały wykorzystane nagrania wideo wykonane przez Matthew Taylora – brytyjskiego turystę, którego Jerzy i Yoanna poznali w trakcie spaceru po krakowskim Starym Mieście – a także przez krakowskiego fotoreportera, Jerzego Szota.

W wideoklipie przeplatają się ręcznie malowane animacje z nagraniami wideo, które Yoanna wraz z Jerzym kręcili na przestrzeni ostatniego roku życia artysty. Szkice do animacji nawiązują do onirycznego świata z opowiadań oraz rysunków Brunona Schulza oraz archiwalnych nagrań wideo. Kraków staje się paralelnym uniwersum do Drohobycza, miejsca akcji opowiadań Schulza.


„Bruno S.” to międzypokoleniowy duet śp. Jerzego Michała Bożyka (1941-2019), legendarnego artysty jazzowego i unikalnej osobowości Krakowa, oraz  Yoanny Ayers, młodej krakowskiej wokalistki, którą Jerzy znał od jej drugiego roku życia. Piosenka ta została nagrana w ciągu ostatniego roku życia Jerzego Bożyka; jest to jego ostatnie nagranie. Tekst piosenki nawiązuje do onirycznego świata z opowiadań oraz rysunków Brunona Schulza. Utwór został skomponowany przez Jerzego Michała Bożyka do słów przyjaciela artysty, Piotra Krzysztofa Preissa.

Duet Jerzego Bożyka oraz Yoanny Ayers zadebiutował w 1988 roku. Okoliczności pierwszego występu tego duetu były niecodzienne – odbył się on w audycji bożonarodzeniowej red. Bogny Wernichowskiej, transmitowanej w więziennym radiowęźle przy ul. Montelupich w Krakowie i spotkał się z pełnym aplauzem przebywających w celach więźniów.

Po 30 latach przyjaźni Jerzego Bożyka z rodzicami Yoanny, Anny Żeber i Franciszka Jerzego Szymańskiego, duet rozpoczął nagrania do wideoklipu, które nigdy nie zostały dokończone z powodu śmierci Jerzego. Jednak duch Jerzego czuwał cały czas nad tym projektem: na pogrzebie Yoanna spotkała wielu dawno niewidzianych przyjaciół, a odnowienie znajomości z twórcą teatralnym Tomaszem Schaeferem zaowocowało pierwszymi pomysłami na realizację teledysku. Do pracy nad animacjami zaprosili do współpracy młodą absolwentkę krakowskiej ASP, Maryię Yakimovich. W celu realizacji wideoklipu, jako członkini zarządu Stowarzyszenia Twórczy Aktywni Kreatywni TAK!, Yoanna stworzyła „Jerzy Bożyk Tribute Project”.

Projekt otrzymał dofinansowanie MKiDN w ramach konkursu na innowacyjne artystycznie wideoklipy o potencjale eksportowym, i odbył się także dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz Związku Artystów Wykonawców STOART. Patronat honorowy nad teledyskiem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski.

W wideoklipie przeplatają się ręcznie malowane animacje z nagraniami wideo – które Yoanna wraz z Jerzym kręcili na przestrzeni ostatniego roku życia artysty. Szkice do animacji autorstwa Maryi Yakimovich nawiązują do onirycznego świata z opowiadań oraz rysunków Brunona Schulza oraz archiwalnych nagrań wideo. Kraków staje się paralelnym uniwersum do Drohobycza – miejsca akcji opowiadań Schulza. W teledysku odnajdują odzwierciedlenie także lotnicze i kosmiczne fascynacje Jerzego, który od dziecka był wielbicielem twórczości Stanisława Lema i posiadał nigdy nie wykorzystany bilet na księżyc. Montaż wideoklipu wykonał Tomasz Schaefer.

Piosenka została wykonana w języku polskim. W wideoklipie zostały umieszczone napisy w języku angielskim, aby dotrzeć także do zagranicznego grona odbiorców.

Jerzy Bożyk przez wiele lat poruszał się za pomocą wózka inwalidzkiego, ale mimo swoich traumatycznych przejść zdrowotnych – pozostał osobą pełną życia, optymizmu, życzliwości dla innych, z niezwykłym hartem ducha pokonującym ograniczenia powstałe po amputacji obu nóg. Przy nim rzeczywistość choć na chwilę nabierała jaśniejszych barw.

Mamy nadzieję, że ten utwór doda wszystkim ciepła i otuchy – a zwłaszcza osobom z niepełnosprawnościami oraz seniorom, którzy w czasach pandemii mogą się czuć szczególnie osamotnieni.JERZY MICHAŁ BOŻYK (1941-2019) to człowiek – legenda polskiego jazzu i współczesnego Krakowa. Pianista i wokalista jazzowy, kompozytor, cyklista, przewodnik turystyczny, tłumacz przysięgły języka słowackiego, magister teatrologii, „polski Ray Charles”, działacz niepodległościowy (rok w rok marsz szlakiem Kadrówki), promotor autostopu, lotniarz, żeglarz (planował budowę katamaranu). Lwowiak, swoje życie związał z Krakowem. Przez wiele lat poruszał się na wózku inwalidzkim, co do niedawna nie przeszkadzało mu wieść aktywnego życia koncertowego, uczestniczyć w Kadrówkach, prowadzić wycieczki, a nawet helikopter. Z niezwykłym hartem ducha pokonywał ograniczenia związane z amputacją obunóg i występował w wielu wydarzeniach dedykowanych osobom z niepełnosprawnościami ruchowymi, stając się ich idolem. Jego recitale gromadziły liczną widownię osób wszystkich pokoleń, także ludzi młodych, dla których był ikoną. Jego unikalna osobowość zainspirowała czterech reżyserów filmów dokumentalnych, którzy stworzyli filmowe portrety Jerzego. Usłyszeć go można także w filmach „Vabank II, czyli riposta” w reż. J. Machulskiego i „Bracia Karamazow” w reż. Petra Zelenki. Został odznaczony medalami „Niezłomny w słowie” i „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

YOANNA AYERS to śpiewaczka i wokalistka, producentka muzyczna, a także i badaczka gruzińskich pieśni tradycyjnych. Teledysk „Bruno S.” to jej reżyserski debiut. Urodziła i wychowała się w Krakowie, a od 12 lat życie dzieli między Polskę, a Gruzję. Absolwentka London School of Economics na kierunku Conflict Studies – pracowała w strefach konfliktu na Kaukazie po wojnie w Gruzji w 2008 r.

Wybierając sztukę jako swój sposób na budowanie pokoju na świecie, inicjuje i kuratoruje międzynarodowe, interdyscyplinarne projekty artystyczne promujące dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy oraz muzykę nieodkrytych kompozytorów.  W Krakowie ukończyła Szkoły Muzyczne I i II st., następnie kształciła się w Londynie, a studia muzyczne ukończyła w konserwatorium w Gruzji, w klasie słynnej nauczycielki śpiewu operowego oraz na wydziale muzyki tradycyjnej gruzińskiej i abchaskiej. Obecnie stypendystka rezydencji artystycznej w Nowym Jorku, Kościuszko ArtsLink International Fellowship. Do swych rodzinnych i muzycznych korzeni powraca z teledyskiem „Bruno S.”.

Producent teledysku:
Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK!

Sponsorzy i partnerzy
Producent teledysku: Stowarzyszenie Twórczy Aktywni Kreatywni TAK!
Patronat Honorowy: Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym z budżetu Województwa Małopolskiego.   
Partner strategiczny: STOART
Partnerzy merytoryczni: Centrum Animacji w Krakowie, Music Export Poland
Fanpage projektu na Facebooku: @JerzyBozykTributeProject
Partnerzy: Urząd Miasta Krakowa, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS,  Summer Jazz Festival Kraków, PTG „Sokół”, Towarzystwo Słowaków w Polsce, Fundacja Bariera
Partnerzy medialni: Głos Seniora, Miesięcznik Kraków, Muzyczny Kraków

JAZZ FORUM 12/2020

Aktualnie w sprzedaży
Więcej >>>

Pociąg do muzyki

Grażyna Łobaszewska

Płyta miesiąca

Sylwester Ostrowski & Jazz Forum Talents feat. Bobby Watson, Logan Richardson, Keyon Harrold

Jammin’ with KC

  • Ocena - 4
Linki
Z galerii

Jazz Forum Showcase

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm