Aktualności
André Holland (Elliot Udo) i Joanna Kulig (Maja)„The Eddy” – premiera serialu muzycznego 8 maja

Kuba ArmataPremiera na platformie Netflix. Reżyseria: Damien Chazelle, w jednej z głównych ról Joanna Kulig!

O wyprodukowanym przez Netflix serialu „The Eddy” głośno jest już od jakiegoś czasu. I to z kilku powodów. Po pierwsze, stoi za nim Damien Chazelle, uznawany za jednego z najbardziej utalentowanych amerykańskich reżyserów młodego pokolenia. Ten pochodzący z Rhode Island 35-latek ma na swoim koncie oscarowe przeboje: „Whiplash” (2014) czy „La La Land” (2016). Produkcje, które udowadniają, co zresztą na każdym kroku podkreślają współpracownicy Chazelle’a, że jest to twórca mający niezwykły zmysł muzyczny.

„Damien jest energiczny, ekspresyjny. Cały czas myśli jak muzyk jazzowy, jego sposób pracy bazuje na rytmie” – mówiła mi w rozmowie Joanna Kulig, będąca kolejny „pretekstem”, dla którego warto sięgnąć po „The Eddy”. Na fali sukcesu „Zimnej wojny” (2018) Pawła Pawlikowskiego została ona dostrzeżona przez twórców serialu, którzy powierzyli jej jedną z głównych ról. Wciela się w pochodzą z Polski piosenkarkę o imieniu Maja. W efekcie wykazać się może nie tylko aktorsko, ale również wokalnie, a jej talent w tej materii doskonale znamy. Muzyka, proces jej tworzenia stanową esencję serialu, który momentami ogląda się też jak dobrze skrojony dramat czy kryminał. Akcję twórcy przenieśli do niewielkiego paryskiego klubu jazzowego prowadzonego przez cenionego niegdyś pianistę, Amerykanina Elliota Udo (w tej roli André Holland). Tam mieszają się nie tylko dźwięki czy inspiracje, ale i całe kultury.

Ciekawa, dobrze rozpisana fabuła to jedno, ale podejście do warstwy muzycznej zadowolić powinno nawet tych najbardziej wymagających. „Cała ścieżka dźwiękowa, którą można usłyszeć w serialu, odgrywana była na żywo, co stanowiło dla nas chyba największe wyzwanie realizacyjne. Zazwyczaj w produkcjach filmowych czy telewizyjnych takich rzeczy po prostu się nie robi. Pod tym względem ‚The Eddy’ jest wyjątkowy” – przekonywał w wywiadzie opublikowanym na łamach „Jazz Forum” odpowiedzialny za ten aspekt Glen Ballard.Uroczysta premiera „The Eddy” odbyła się w lutym, podczas ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, wzbudzając ogromne zainteresowanie. Już sam fakt, że serial jako forma trafia na tak prestiżową imprezę, mówi sam za siebie.

Kuba Armata

Od redakcji: W najnowszym, majowym wydaniu JAZZ FORUM 4-5/2020 publikujemy wywiad Kuby Armaty z Glenem Ballardem o serialu „The Eddy”. Premiera na platformie Netflix 8 maja!

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm