Aktualności
The Melody Makers



THE MELODY MAKERS – SWINGING & DANCING

Dionizy Piątkowski



15 marca br. w Teatrze Roma w Warszawie na jedynym koncercie w Polsce wystąpi czeska orkiestra Swingowa The Melody Makers. Organizatorem koncertu jest Era Jazzu.

The Melody Makers  to bodaj jedyny europejski big band prezentujący autentyczne brzmienie orkiestr z lat 20. i 30. Ten szczególny koncert przygotowano w warszawskim Teatrze Roma, by nadać wydarzeniu rangę i styl epoki. To nie jest zwyczajny koncert swingowej orkiestry, lecz rodzaj muzycznego spektaklu z jazzowym rytmem, scenografią i stylistyką tamtych lat. Swing  w tamtej epoce był niezwykle rozległym  i populistycznym trendem  jazzu: płyty, audycje 
radiowe, pisma muzyczne, koncerty i recitale  wykorzystywały
,,swingowe szaleństwo'”, które wkrótce zalało świat.

Orkiestry  takich liderów jak Benny Goodman, Duke Ellington, Tommy Dorsey, Glenn  Miller, Count Basieg  wraz ze swingowymi  przebojami stawały się gwiazdami komercyjnej  rozrywki. Jak  podają  statystyki,  na przełomie lat 20. i 30. tylko w USA, sprzedano   ponad sto milionów płyt z muzyką swingową! I działo się tak nie tylko w Stanach, ale także w Polsce gdzie ,,murzyńskie muzykanctwo” – jak Swing określił wtedy popularny pisarz Kornel Makuszyński –  pojawiło się już w końcu lat 20.

W świat takiego, tanecznego Swingu wprowadzi nas orkiestra The Melody Makers prowadzona od lat przez Ondreja Havelkę. To sztandarowa orkiestra swingowa prezentująca swój kunszt nie tylko w czasie ceremonii wręczania nagród Nobla, ale także na najważniejszych galach swingu w całej Europie. Od połowy lat 90. jest bohaterem prestiżowego balu w Operze Wiedeńskiej, otwiera doroczne sympozjum International Monetarny Fund w Davos, w czasie ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich w Atlancie (1996) wprowadzała czeską ekipę olimpijska, przygrywała na ślubie (i weselu) księcia Lichtensteinu, towarzyszy wszystkim ważnym, czeskim oficjalnym delegacjom  (od gali w nowojorskim Rockefeller Center po prezentacje luksusowego samochodu Bugatti).

The Melody Makers jest  jedną z najpopularniejszych grup jazzu, która z ogromnym humorem i poszanowaniem tradycji potrafi stworzyć muzyczny show, jakiego nie powstydziły się ani Cab Calloway ani Spike Jones – wielcy i legendarni liderzy swingowych orkiestr lat 30.

Liderem orkiestry jest multiinstrumentalista, aktor, reżyser, tancerz Ondrej Havelka. Określany najczęściej jako „człowiek-orkiestra” jest pomysłodawcą i głównym sprawcą swingowego show orkiestry. Doskonale wykształcony (absolwent praskiej Akademii Sztuk i prestiżowej Akademii Sztuk Janacka w Brnie) swoje jazzowe ostrogi zdobywał jako muzyk i wokalista słynnej  swingowo-dixielandowej grupy Original Prague Syncopic Orchestra. Z zespołem tym nagrał sześć płyt oraz odbył liczne trasy koncertowe w całej Europie. Formacja ta w pewnym sensie uprawiała happy jazz, jaki prezentował w Polsce w latach 70. Hagaw z Andrzejem Rosiewiczem.

Przełomowym dla muzyka i zdolnego twórcy (aktora i reżysera) stał się udział w konkursie w Montreux (1991) i zdobycie nobilitującej Srebrnej Róży. Ondrej Havelka zaprezentował wtedy krótkie, czarno-białe filmy ukazujące humor i radość bawienia się swingiem. W 1995 roku otrzymał czeską Grammy za teledysk roku, by kilka miesięcy później odebrać  MTV-Clip Award za swoją (i orkiestry) realizację Jingle Bells. To właśnie dla potrzeb filmu i estrady założył swingowy big band , z którym odnosi wielkie sukcesy na estradach całego świata. W 1996 roku czeska Akademia Fonograficzna przyznała artyście laur Jazzmana Roku.

Od 1995 roku związany jest przede wszystkim (poza pracą reżysera w Operze Praskiej oraz działaniami filmowymi oraz teatralnymi) z projektami, jakie realizuje wraz z The Melody Makers. Jako autor, reżyser  przygotował wiele tematycznych programów (wydanych także na płytach), z których najważniejsze to „Tribute to George Gershwin'” (1998), „Just For The Present Day”(1999), „Blue on My Hart” (2002), „Sweet & Hot : Devoted to Bing Crosby” (2003) oraz cieszący się ogromnym powodzeniem spektakl „The Story of Jazz”. Program ten, który premierę  miał w słynnej praskiej Sali Lucerna w 2000 roku, zostanie zaprezentowany w Warszawie
www.jazz.pl

Dionizy Piątkowski

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm