Aktualności

Bezpośrednią transmisję koncertu będzie można zobaczyć na kanale YouTube i profilu Facebook Estrady Rzeszowskiej. Początek transmisji 11 lipca o 19:30.
Toast Urodzinowy dla Tomasza StańkoDruga odsłona „Toastu” w dwóch częściach, koncert 11 lipca w hotelu Bristol w Rzeszowie, transmisja on-line

11 lipca o 19.30 w hotelu Bristol odbędzie się druga odsłona „Toastu Urodzinowego dla Tomasza Stańko” – artystycznego przedsięwzięcia upamiętniającego postać i twórczość wybitnego trębacza jazzowego i kompozytora. Z inspiracji Ani Stańko, córki i wieloletniej managerki artysty, powstał unikalny muzyczny projekt, w który angażują się czołowe postacie świata jazzu.

Tegoroczna edycja „Toastu” będzie się składać z dwóch części:

Pierwsza nosi tytuł „Rzeszów i Kraków dla Tomasza Stańko” – jako symbol narodzin (Rzeszów) i początków kształtowania się muzycznego kunsztu Tomasza Stańki (Kraków). Koncert będzie symboliczną podróżą od narodzin muzyka, do wielkiego wejścia na scenę jazzową. Usłyszymy utwory Tomasza Stańki i improwizowane impresje symbolizujące ważne wydarzenia w rzeszowskim i krakowskim okresie życia trębacza, wzbogacone krótkim komentarzem lirycznym. Nie zabraknie też hejnału Miasta Rzeszowa autorstwa Tomasza Stańki, w aranżacji Zbigniewa Jakubka, którego premierowe wykonanie odbyło się w listopadzie 2018 roku w Filharmonii Podkarpackiej podczas koncertu „Istnienie Poszczególne. Tomasz Stańko in memoriam”.

Wystąpią:
Zbigniew Jakubek - fortepian
Adam Kowalewski - kontrabas
Tomasz Nowak - trąbka
Bartłomiej Prucnal - saksofony
Dawid Fortuna - perkusja
Bartłomiej Skubisz „Eskaubei” - komentarz liryczny

Drugą część „Toastu” wypełnią kompozycje inspirowane 60-letnią muzyczną historią Mistrza. Z tego wielkiego bogactwa czerpać będą – Marcin Wasilewski, Sławek Kurkiewicz i Michał Miśkiewicz – muzycy, którzy zaczęli grać z Tomaszem Stańko, jeszcze jako nastolatkowie. To on był ich mistrzem i magiem. Razem tworzyli Kwartet Tomasza Stańko  i wydali trzy historyczne albumy dla ECM Records: „Soul of Things” (2002 r.), „Suspended Night” (2004r.), „Lontano” (2006 r.). Grali razem prawie ćwierć wieku, i sumując ich wszystkie trasy koncertowe – okrążyli wspólnie Ziemię parę dobrych razy.

Do Tria Wasilewskiego dołączą - multiinstrumentalista Tadeusz Sudnik i trębacz Tomasz Dąbrowski.

Z Tadeuszem Sudnikiem Tomasz Stańko współpracował w latach 80-tych. To był „dziki czas w biografii trębacza, gdy nosił złote zęby i miał ptaszarnię w swoim mieszkaniu na warszawski Powiślu. Taka była też muzyka, którą razem grali, między innymi na albumie „Freelectronic”. Natomiast Tomasz Dąbrowski był „uczniem” Tomasza Stańko podczas letnich warsztatów w Danii w 2015 roku. Między mistrzem i „uczniami” (uczniami w cudzysłowie, gdyż są to warsztaty dla profesjonalnych muzyków) zawiązała się bliska relacja, która miała koncertową kontynuację w projekcie „ Tomasz Stańko Experience”. Tomasz Dąbrowski jest z pewnością jednym z ciekawszych współczesnych europejskich trębaczy, który jak Stańko, idzie drogą wolności i improwizacji.

W drugiej części wystąpi konstelacja

Freelectronic
Tomasz Dąbrowski - trąbka
Marcin Wasilewski - fortepian
Sławomir Kurkiewicz - gitara basowa
Michał Miśkiewicz - perkusja
Tadeusz Sudnik - elektronika

Bezpośrednią transmisję koncertu będzie można zobaczyć na kanale YouTube i profilu Facebook Estrady Rzeszowskiej. Początek transmisji 11 lipca o 19:30  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm