Aktualności
Tomasz Chyła Quintet – CirclesongsPremiera drugiej płyty jednego z najbardziej energicznych zespołów młodego pokolenia

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. Lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Liderem zespołu jest skrzypek Tomasz Chyła – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki. Młodzi muzycy z Tomasz Chyła Quintet - Piotr Chęcki (saksofon), Szymon Burnos (fortepian), Krzysztof Słomkowski (kontrabas), Sławomir Koryzno (perkusja) w przypadku drugiego albumu całkowicie bazują na improwizacji. Płyta nagrana została w taki sposób, aby jak najbardziej zbliżyć się do  słuchacza i dać mu intymny kontakt z wrażliwością zespołu. Tak, jakby  artyści byli razem ze słuchaczem tu i teraz.Circlesong (PIEŚNIOKRĄG) to termin wywodzący się z chóralistyki, z którą  silnie  związany jest lider formacji. Jest to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych. Tomasz Chyła  Quintet tworząc album „Circlesongs” inspirację czerpie z różnych  tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie  powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie  przypominają podróż. Muzycy po mistrzowsku zmieniają atmosferę każdego  utworu i zabierają słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje  bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. W „Circlesongs słychać  zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki, która zasila członków zespołu oraz publiczność  połączonych pozytywnym doświadczeniem. Nowy album zespołu to próba  połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych takich jak muzyka  chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość.   

Najważniejszym osiągnięciem kwintetu jest zdobycie Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors  w Krakowie w grudniu 2016 r. Jedną z nagród było wydanie płyty we współpracy z Agencją Muzyczną Polskiego Radia (płyta „Eternal Entropy” wydana w 2017 roku”). Zespół występował m.in. na festiwalach: Jazz Juniors 2016, Jazz nad Odrą 2017, WDURMOLL Fest 2017, Jazz Wolności 2017, Letni Festiwal Jazzowy 2017, XV Kościerskie Zaduszki Jazzowe 2017, Jazz.hr 2017, Komeda Jazz Festiwal 2017, Hitch On Music Jazz International Exchange 2017. Tomasz Chyła Quintet otrzymał nominacje w tegorocznej edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyki w kategorii muzyka jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku. W lipcu rozpoczęła się europejska trasa TCQ. Zagrali m.in. na Ni CaJazz Festival w Hiszpanii, Fara Music Festival we Włoszech, Polska Jazz Festival Budapeszt. W październiku 2018 zespół odbył trzytygodniowe turnee po Azji koncertując w Chinach w ramach projektu Jazz po Polsku.

Wydawca albumu jest Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Patronat nad płytą objęli: Dwójka Polskiego Radia, Trójka Polskiego Radia, Jazz Forum, Jazz Press, Ether Jazzu oraz oraz polish-jazz.blogspot, noweidzieodmorza
Tomasz Chyła Quintet:
Tomasz Chyła - skrzypce
Piotr Chęcki - saksofon
Szymon Burnos - fortepian
Krzysztof Słomkowski - kontrabas
Sławomir Koryzno - perkusja

 Premiera koncertowa 30.11.2018 w Gdańsku

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm