Aktualności

Tomasz Chyła Quintet
1.12.2018 (sobota), godz. 20.00
Muzyczne Studio im. Agnieszki Osieckiej
ul. Myśliwiecka 3/5/7
Warszawa

Zaproszenia na koncert będą rozdawane na antenie Programu 2 i Programu 3 Polskiego Radia.
Bilety do kupienia godzinę przed koncertem w kasie przy ul. Myśliwieckiej 3/5/7.

Tomasz Chyła Quintet w WarszawieKoncert promujący najnowszą płytę „Circlesongs” odbędzie się 1 grudnia w studiu im. Agnieszki Osieckiej

Zespół wystąpi w składzie:
Tomasz Chyła - skrzypce
Piotr Chęcki - saksofon 
Szymon Burnos - fortepian
Konrad Żołnierek - kontrabas
Sławek Koryzno - perkusja

Tomasz Chyła Quintet to zespół wywodzący się z trójmiejskiego środowiska jazzowego, szturmujący przebojem polską scenę jazzową. Lekkość wykonawcza, niesamowita energia i interpretacyjna świeżość to cechy charakterystyczne tego nieszablonowego kwintetu. Liderem zespołu jest skrzypek Tomasz Chyła – jeden z liczących się przedstawicieli młodej szkoły polskiej jazzowej wiolinistyki. Młodzi muzycy z Tomasz Chyła Quintet Piotr Chęcki (saksofon), Szymon Burnos (fortepian), Konrad Żołnierek (kontrabas), Sławomir Koryzno (perkusja) w przypadku drugiego albumu całkowicie bazują na improwizacji. Płyta nagrana została w taki sposób, aby jak najbardziej zbliżyć się do  słuchacza i dać mu intymny kontakt z wrażliwością zespołu. Tak jakby artyści byli tu i teraz razem ze słuchaczem.

„Circlesongs” (pieśniokrąg) to termin wywodzący się z chóralistyki, z którą  silnie związany jest lider formacji. Jest to improwizowany, wielogłosowy utwór muzyczny, oparty na powtarzalnych motywach dźwiękowych. Tomasz Chyła  Quintet tworząc album „Circlesongs” czerpie inspiracje z różnych  tradycji muzycznych, prezentując muzykę otwartą i organiczną. Melodie  powstałe w danej chwili ewoluują, a zmiany zachodzące w tym procesie przypominają podróż. Muzycy po mistrzowsku zmieniają atmosferę każdego utworu i zabierają słuchacza na peryferia wielorakich gatunków, co daje bezpieczną przestrzeń do eksperymentów. W „Circlesongs” słychać zarówno strumień energii i ekspresję artystów, jak i kontemplacyjną, transową naturę muzyki. Nowy album zespołu to próba  połączenia pozornie odległych koncepcji muzycznych takich jak muzyka  chóralna, jazz, folk czy post-rock w spójną, szlachetną całość. 

Kwintet zdobył Grand Prix 40. Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors  w Krakowie w grudniu 2016 r. Jedną z nagród było wydanie płyty we współpracy z Agencją Muzyczną Polskiego Radia (płyta „Eternal Entropy” wydana w 2017 roku”). Zespół występował m.in. na festiwalach: Jazz Juniors 2016, Jazz nad Odrą 2017, WDURMOLL Fest 2017, Jazz Wolności 2017, Letni Festiwal Jazzowy 2017, XV Kościerskie Zaduszki Jazzowe 2017, Jazz.hr 2017, Komeda Jazz Festiwal 2017, Hitch On Music Jazz International Exchange 2017.

Tomasz Chyła Quintet otrzymał nominacje w tegorocznej edycji nagród Akademii Fonograficznej Fryderyk w kategorii „Muzyka Jazzowa – Fonograficzny Debiut Roku”.

W lipcu rozpoczęła się europejska trasa TCQ. Zagrali m.in. na Ni CaJazz Festival w Hiszpanii, Fara Music Festival we Włoszech, Polska Jazz Festival Budapeszt. W październiku 2018 zespół odbył trzytygodniowe turnee po Azji koncertując w Chinach w ramach projektu Jazz po Polsku.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm