Aktualności

Dominik Wania Quartet i Skrzek/Sikała Duo
Tomasz Szukalski Recomposed
Jazz.PL
5.08.2022 (piątek), godz. 18:00
Studio S-3
ul. Zygmunta Modzelewskiego 59
Warszawa

Transmisja dla Słuchaczy na antenie Dwójki, a także w transmisji wideo na portalach Facebook, YouTube i na stronie internetowej stacji oraz portalu ninateka.pl

Wejściówki można zdobyć w audycjach: „Poranek Dwójki”, „Wybieram Dwójkę” i „Teraz Jazz”.

Tomasz Szukalski Recomposed – Jazz.PLZespoły Dominika Wani i Józefa Skrzeka w cyklu radiowej Dwójki, piątek 5 sierpnia.

Program 2 Polskiego Radia zaprasza w najbliższy piątek, 5 sierpnia, na dwugodzinny koncert pt. Tomasz Szukalski Recomposed. Specjalnie na zamówienie Dwójki w radiowym Studiu S3 wystąpią dwa zespoły: Dominik Wania Quartet i Skrzek/Sikała Duo. Początek premierowego koncertu z cyklu „Jazz.PL” o godz. 18.00. Transmisja na antenie stacji oraz – w formie streamingu wideo – na: Facebooku, stronie dwojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Dwójki. Wydarzenie z udziałem publiczności – zaproszenia można zdobyć słuchając Programu 2 Polskiego Radia.

Tym razem fanów jazzu czekają aż dwie godziny wypełnione muzyką giganta jazzowego saksofonu – Tomasza Szukalskiego. W tym tygodniu przypada 10. rocznica śmierci muzyka. Z tej okazji najbliższy odcinek piątkowego cyklu „Jazz.PL” wydłużony będzie do godziny 20.00. W Studiu S3 wystąpią dwa zespoły: Dominik Wania Quartet i Skrzek/Sikała Duo.

Specjalnie na ten koncert Dominik Wania powołał do życia nowy kwartet. Na saksofonie zagra Jarek Bothur, który przyznaje, że gdyby nie muzyka Tomasza Szukalskiego, nigdy nie zostałby jazzmanem. W sekcji rytmicznej wystąpią przedstawiciele młodego pokolenia: kontrabasista Piotr Narajowski i perkusista Grzegorz Pałka. Nowy zespół czołowego polskiego pianisty wykona kompozycje z repertuaru legendarnej grupy The Quartet, z którą Tomasz Szukalski pod koniec lat 70. odnosił sukcesy w Europie, ale także w Nowym Jorku.

W drugiej części wieczoru zagra Józef Skrzek, który zaprosił do współpracy Macieja Sikałę – od połowy lat 90. uznawanego za jednego z najważniejszych saksofonistów jazzowych w kraju. W tej części koncertu powrócą utwory, które Tomasz Szukalski wykonywał w duecie z Józefem Skrzekiem – przede wszystkim w pierwszej połowie lat 80. (m.in. z kultowego albumu „Ambitus Extended”) – wcześniej  saksofonista współpracował także z SBB.

Tomasz Szukalski uznawany jest za jednego z największych jazzmanów w historii polskiej muzyki. Był saksofonistą obdarzonym niezwykle silnym brzmieniem i oryginalnym frazowaniem, współtwórcą sukcesów takich zespołów jak: Time Killers, The Quartet, Tomasz Stańko Quartet, czy Zbigniew Namysłowski Quintet. Był solistą w orkiestrach: Studia Jazzowego Polskiego Radia, Big Bandu Stodoła, czy The Polish-Czech Big Bandu. Nagrywał dla m.in. ECM – najbardziej prestiżowej wytwórni jazzowej (w zespołach Edwarda Vesali oraz kwartecie Tomasza Stańki). Był artystą elastycznym, odnajdującym się zarówno w jazzie mainstreamowym, jak i awangardowym, ale także muzyce bluesowej, czy rockowej. Słuchacze nazywali go „Szakal”, młodsi muzycy „Wujek”, a krytycy muzyczni „Tenorissimus”. 2 sierpnia przypada dziesiąta rocznica jego śmierci.

Gospodarzami wieczoru będą Piotr Metz i Roch Siciński – kuratorzy cyklu „Jazz.PL”.

Partnerem letniej odsłony „Jazz.PL” jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm