Aktualności
Tribute to Tomasz Szukalski8 listopada w cyklu Jazz w Podziemiach Kamedulskich na warszawskich Bielanach zagra Kwartet Artura Dutkiewicza.

Podczas bielańskiego cyklu „Jazz w Podziemiach Kamedulskich” będziemy wspominać TOMASZA SZUKALSKIEGO, legendę polskiego jazzu, największego polskiego saksofonistę tenorowego, postać charyzmatyczną i niezwykle barwną.
Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak Tomasz Stańko, Edward Vesalla, Terje Rypdal, Palle Danielsson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa. Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie.

Kwartet w składzie Artur Dutkiewicz - p, Adam Kowalewski - b, Krzysztof Dziedzic - dr. był ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego. Występowali razem przez ponad 10 lat. W 2008 roku Kwartet odbył ostatnią trasę koncertową (12 koncertów), rozpoczynając w Polsce i docierając aż na Syberię: od Orenburga, przez Krasnojarsk, Irkuck aż do Ułan Ude, pod granicę z Mongolią. Artur Dutkiewicz, wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego, przez ponad 20 lat występował z nim w kwartecie oraz w duecie. Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic, bardzo młodzi wówczas muzycy, którzy zostali zauważeni przez mistrza Szukalskiego na warsztatach jazzowych. Jak wspominają, terminowanie u Jego boku miało ogromny wpływ na ukształtowanie ich osobowości artystycznych.

Artur Dutkiewicz - p
Adam Kowalewski - b
Krzysztof Dziedzic - dr
Tomasz Grzegorski - tsARTUR DUTKIEWICZ, pianista i kompozytor, nazywany „ambasadorem jazzu” (Jazz Forum Magazine), jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Koncertował w ponad 60 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię.
Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival - Helsinki, Quimera Festiwal – Meksyk, Utsav Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.

ADAM KOWALEWSKI to kontrabasista, kompozytor oraz wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, przez 7 lat występował w zespole Nigela Kennedy dając liczne koncerty w całej Europie a także w Japonii, Chinach, Korei Południowej, Australii. Współpracował także z takimi gwiazdami jak Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany.

KRZYSZTOF DZIEDZIC – jeden z czołowych polskich perkusistów jazzowych, jedna z najbardziej kolorowych postaci współczesnej sceny jazzowej w naszym kraju. Był członkiem zespołu Nigela Kennedy. Oprócz wieloletniej współpracy z Tomaszem Szukalskim koncertował m.in. z Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Jarkiem Śmietaną, Henrykiem Miśkiewiczem. W 2017 roku ukazała się pierwsza autorska płyta perkusisty „Tempo”.

Do obecnego zespołu muzycy zaprosili znakomitego saksofonistę tenorowego TOMASZA GRZEGORSKIEGO, którego „Szakal” wyróżniał, jako jednego z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów.

W Podziemiach Kamedulskich zespół przypomni utwory, które wcześniej wykonywał Kwartet Tomasza Szukalskiego a także kompozycje dedykowane temu geniuszowi saksofonu

Koncert organizowany jest przez Dzielnicę Bielany, Podziemia Kamedulskie oraz Agencję Koncertową PianoArt.
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm