Aktualności
Tribute to Tomasz Szukalski w WarszawieOstatni kwartet mistrza saksofonu zagra w 10 rocznicę Jego śmierci, 30 maja w Mazowieckim Instytucie Kultury

W 2022 roku mija 10 lat od śmierci Tomasza Szukalskiego – legendy polskiego jazzu, najwybitniejszego polskiego saksofonisty tenorowego, postaci charyzmatycznej i niezwykle barwnej. Jego charakterystyczny, odznaczający się ogromną siłą i ekspresją dźwięk saksofonu, tworzący indywidualny styl, zabrzmiał na ponad 100 polskich i europejskich nagraniach płytowych. Współpracował z takimi gwiazdami jak: Czesław Niemen, Tadeusz Nalepa, Tomasz Stańko, Edward Vesalla, Terje Rypdal, Palle Daniellson, Dave Holland, Józef Skrzek, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Jan Ptaszyn Wróblewski.

Połączenie słowiańskiej śpiewności i ciepła oraz buntowniczej drapieżności w grze były odzwierciedleniem jego niezwykle barwnej osobowości. Jego muzyka była i jest inspiracją dla wielu instrumentalistów w Polsce i na świecie.

Kwartet w składzie Artur Dutkiewicz, Adam Kowalewski, Krzysztof Dziedzic był ostatnim stałym zespołem Tomasza Szukalskiego. Występowali razem przez ponad 10 lat.  W 2008 roku Kwartet odbył ostatnią trasę koncertową, rozpoczynając w Polsce i docierając aż na Syberię i pod granicę z Mongolią.

Artur Dutkiewicz – wieloletni przyjaciel Tomasza Szukalskiego, przez 25 lat występował z nim w kwartecie oraz w duecie.

Adam Kowalewski i Krzysztof Dziedzic zostali zauważeni przez Szukalskiego jako bardzo młodzi muzycy na warsztatach jazzowych. Jak wspominają, terminowanie u boku tego muzycznego guru miało ogromny wpływ na ukształtowanie ich osobowości artystycznych.

Piotr „Bocian” Cieślikowski - saksofon tenorowy
Radek Nowicki - saksofon tenorowy
Artur Dutkiewicz - fortepian
Adam Kowalewski - kontrabas
Krzysztof Dziedzic - perkusja


Projekt Artura Dutkiewicza „Tribute to Tomasz Szukalski” jest muzycznym hołdem złożonym temu genialnemu saksofoniście przez jego „towarzyszy doli i niedoli”, jak sam Szukalski przedstawiał kolegów na scenie. Program obejmuje repertuar, który wcześniej wykonywał Kwartet Tomasza Szukalskiego oraz utwory Artura Dutkiewicza dedykowane przyjacielowi. Partie saksofonu wykonają znakomici muzycy kontynuujący tradycję saksofonu tenorowego w polskim jazzie: Piotr „Bocian” Cieślikowski i Radek Nowicki. Podczas występu wyświetlane są zdjęcia z różnych okresów działalności saksofonisty, usłyszymy też jego głos zapowiadający muzyków Kwartetu. Klimat koncertu jest wyjątkowy, czuje się obecność Mistrza Szukalskiego.

Artur Dutkiewicz, pianista i kompozytor, nazywany  „ambasadorem  jazzu” (Jazz Forum 2012), jest jednym z najczęściej koncertujących za granicą polskich muzyków jazzowych. Koncertował w blisko 70 krajach na całym świecie od USA przez Europę, Afrykę po Chiny, Australię i Nową Zelandię. Występował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Duesseldorf Jazz Rally, World Culture Festival – Berlin, Notturni in Palestro Festival – Mediolan, BJ Ninegates Jazz Festival – Pekin, Kontu Festival - Helsinki, Quimera Festiwal – Meksyk, Utsav Jazz Festival – New Delhi, Melbourne Int. Jazz Festival.

Piotr „Bocian” Cieślikowski jeden z czołowych saksofonistów polskiej i kanadyjskiej sceny jazzowej (od wielu lat mieszka w Toronto). Podczas pobytu w USA na Florydzie, był m.in. solistą big bandu prowadzonego przez legendarnego Duffy Jacksona z Orkiestry Counta Basie’ego. Nagrał 15 albumów. Koncertował z takimi gwiazdami, jak: Scott Hamilton, Ronnie Cuber, Dr. Lonnie Smith, Mark Whitfield.

Radek Nowicki saksofonista tenorowy, którego Szukalski wyróżniał, jako jednego  z niewielu saksofonistów młodego pokolenia, kontynuujących tradycję mistrzów. Absolwent AM w Katowicach, występował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce i Europie. Jest liderem zespołu Radek Nowicki Quartet oraz współliderem tria Nowicki/Święs/Frankiewicz.

Adam Kowalewski – kontrabasista, kompozytor oraz wykładowca Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Przez 7 lat występował w zespole Nigela Kennedy dając liczne koncerty w całej Europie, Azji i Australii. Współpracował także z takimi gwiazdami jak Bennie Maupin, Eddie Henderson, Gary Bartz, John Abercrombie, Jeff Beck, John Purcell, Kevin Mahogany. Nagrał 2 autorskie płyty i wiele z innymi wykonawcami.

Krzysztof Dziedzic – perkusista, jedna z najbardziej kolorowych postaci współczesnej sceny jazzowej w naszym kraju. Oprócz współpracy z Tomaszem Szukalskim był także członkiem zespołu Nigela Kennedy, koncertował m.in. z Januszem Muniakiem, Piotrem Wojtasikiem, Jarkiem Śmietaną, Henrykiem Miśkiewiczem, Karen Edwards. W 2018 roku nagrał autorska płytę „Tempo”.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm