Aktualności
TU WARSZAWA!– KONCERT INAUGURUJĄCY POLSKĄ PREZYDENCJĘ

PAPPiosenkarz Michael Bolton, saksofonista Kenny G. oraz wokalistki Angie Stone oraz grupa wokalna Manhattan Transfer – to niektórzy z zagranicznych artystów, którzy wykonają covery polskich utworów podczas głównego koncertu inaugurującego polskie przewodnictwo w UE.

„Mamy dwa zasadnicze cele: po pierwsze cały czas inwestować w wizerunek państwa polskiego korzystając
z polskiej kultury, po drugie - właśnie poprzez polską prezydencję (...) przypomnieć sobie, że jesteśmy we wspólnocie europejskiej” – powiedział minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas konferencji prasowej poświęconej prezentacji programu kulturalnego inauguracji polskiego przewodnictwa w Radzie UE. „Wszystko to, co 20 lat temu wydawało się niemożliwe staje się faktem” – dodał minister.

Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego krajowym programem kulturalnym polskiej prezydencji zajmuje się Narodowy Instytut Audiowizualny.

1 lipca podczas inauguracji prezydencji odbędzie się całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się w czterech miejscach Warszawy. W repertuarze znajdzie się muzyka klasyczna i rozrywkowa, alternatywna i jazzowa, muzyka mniejszości narodowych i etnicznych oraz projekty dla dzieci. Scena główna stanie na Placu Defilad, a kolejne – przy Elektrowni Powiśle, na Rynku Nowego Miasta i na Mariensztacie. Ponadto w Filharmonii Narodowej zaplanowano prawykonanie kompozycji Pawła Mykietyna „Trzecia Symfonia”.

Artysta wykorzystał w nim teksty młodego aktora Mateusza Kościukiewicza.
Najważniejszym wydarzeniem kulturalnym inauguracji ma być widowisko muzyczne pod tytułem „Tu Warszawa!” według scenariusza Krzysztofa Materny i Kuby Wojewódzkiego. Odbędzie się ono na scenie przy Placu Defilad. Ustawione tam będą trzy połączone podesty, na których popularne utwory muzyki klasycznej i rozrywkowej wykonają polscy i zagraniczni artyści.
Jak mówił jeden z autorów scenariusza Krzysztof Materna, będzie to ok. czterogodzinne widowisko bez udziału konferansjerów.

„Marzyła mi się idea koncertu bardzo otwartego i wolnego, który metaforycznie i dosłownie będzie koncertem bez granic między Polską, Europą i światem. Marzył mi się koncert, w którym nie będzie granic metrykalnych (...); w którym spotkanie polskich artystów z artystami świata będzie naszym powodem do dumy, a nie do tego, by po raz kolejny obserwować nasze narodowe kompleksy” – mówił Kuba Wojewódzki.

W części pierwszej koncertu wykonane zostaną utwory muzyki klasycznej, filmowej i jazzowej, kompozycje: Fryderyka Chopina, Andrzeja Kurylewicza, Jana A.P. Kaczmarka, Krzysztofa Komedy i Wojciecha Kilara. Zagrają: pianiści Janusz Olejniczak, Leszek Możdżer, Orkiestra Sinfonia Varsovia, zespoły: Tomasz Stańko Quintet, Me, Myself and I oraz Sebastian Karpiel-Bułecka. Gościem specjalnym będzie amerykański trębacz Chris Botti.

W drugiej części widowiska swoje przeboje wykonają: Perfect, Myslovitz, Lech Janerka i Kapela ze Wsi Warszawa. Covery polskich piosenek, przetłumaczone na język angielski wykonać mają: grupa wokalna Manhattan Transfer, piosenkarz Michael Bolton, saksofonista Kenny G. oraz wokalistki Angie Stone oraz Dolores O’Riordan Burton z The Cranberries. Na finał zaplanowano pokaz sztucznych ogni do utworu „Orawa” Wojciecha Kilara. Na zakończenie wieczoru wystąpi legenda trip-hopu Tricky.

Wśród piosenek, które mają wykonać zagraniczni artyści znajdą się m.in. „Sen o Warszawie”, „Moje serce to jest muzyk”, „Kłamałam”, „Niech żyje bal”, „W moim ogrodzie”.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę, że z okazji objęcia przez Polskę prezydencji Pałac Kultury i Nauki będzie miał nową szatę. „Ubierzemy go w kolory polskie i unijne, czyli: niebieski, żółty, biały i czerwony. Dodatkowo, między 2 a 4 lipca na Placu Zamkowym rozwiniemy dywan kwiatowy, który będzie przedstawiał logo polskiej prezydencji. W sumie wykorzystanych zostanie 14 tys. doniczek, które ostatniego dnia będą rozdawane warszawiakom”. Miasto razem z MSZ przygotowało też projekt muzyczno-filmowy.

Kompozycji złożonej z melodii pochodzących z każdego z państw członkowskich będzie towarzyszyć film przygotowany specjalnie na okazję inauguracji polskiej prezydencji.

Jak poinformował szef Narodowego Instytutu Audiowizualnego Michał Merczyński, „polityczne przekazanie przewodnictwa Polski w Radzie UE odbędzie się w Teatrze Wielkim w Warszawie, prawdopodobnie wczesnym popołudniem”. Uroczystości towarzyszyć będzie premiera „Króla Rogera”.

Inscenizacji dzieła Karola Szymanowskiego podjął się reżyser operowy David Pountney. (PAP)
 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm