Aktualności
fot. Fundacja Muzyczni CzarodziejeUFO Kultura Ufa Miłości

Karolina SzewcCykl warsztatów muzycznych dla osób wykluczonych społecznie. To była wspaniała inicjatywa!

UFO Kultura Ufa Miłości to ogólnopolska inicjatywa zrealizowana przez Fundację Muzyczni Czarodzieje oraz JazzState, której celem było umożliwienie osobom z różnorodnymi ograniczeniami, barierami, wykluczonym społecznie, dostępu do muzyki zarówno w roli odbiorcy, jak i twórcy.

Projekt obejmował 10 warsztatów muzycznych w pięciu placówkach zwieńczonych występami ich uczestniczek/uczestników wraz z koncertami muzyki jazzowej. Zajęcia prowadzili artyści związani z Fundacją Muzyczni Czarodzieje: Bartek Miecznikowski, Michał Łochowski, Jakub Zalewski oraz Jakub Szypiłło. W ramach UFO w różnych konglomeratach muzyków odbywały się także koncerty muzyki improwizowanej JazzState. Inicjatywa współtworzona była przez: Agatę Kubrak, Karolinę Szewc oraz Bartka Miecznikowskiego.


Oto relacja Karoliny Szewc:

Zakład Poprawczy oraz Schronisko dla Nieletnich w Mrozach.
Dziewczyny będące jego podopiecznymi powiedziały, że najważniejsza dla nich była możliwość spróbowania czegoś nowego oraz to, że żadna z ich propozycji w procesie tworzenia muzyki nie została odrzucona. W dn. 12 i 13 czerwca zagrały i zaśpiewały w Zakładzie Poprawczym energetyczny koncert, a następnie w skupieniu wysłuchały występu Kamili Drabek, Grzegorza Tarwida oraz Krzysztofa Szmańdy.

Zakład Karny w Białej Podlaskiej
W dn. 1-2 lipca poprowadziliśmy warsztaty i daliśmy koncerty wraz z ich uczestnikami w zakładzie karnym w Białej Podlaskiej. Nie pojechaliśmy tam z nastawieniem traktowania osadzonych panów z wyższością profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się muzyką. Nie pojechaliśmy tam zalęknieni tym, z kim będziemy przebywali. Towarzyszyła nam jedyna obawa, czy muzyka otworzy ich na dialog. Okazało się, że szybko zachwycili się możliwością gry na instrumentach perkusyjnych.


fot. Jakub Sowa, Radio Biper

W warsztatach wzięło udział piętnastu panów, a dziesięciu z nich zagrało koncert prezentując przygotowane przez siebie utwory. Kilku z nich towarzyszyło nam również podczas koncertu, który zagraliśmy w składzie – Jerzy Mączyński, Szymon Wójcik, Karolina Szewc. Pozostali panowie przebywający w Zakładzie Karnym wysłuchali koncertów zza bram i zza okien cel.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Nidzicy
W dn. 28-29 lipca w nidzickim Kinie Wenus 15-osobowa grupa pań seniorek i panów seniorów z wyjątkowym entuzjazmem i werwą pisała piosenki, śpiewała i grała na instrumentach perkusyjnych. Niektórzy z nich nigdy nie mieli styczności z instrumentem, a inni po latach przerwy zasiedli za perkusją. Wszyscy jednak podkreślali, jak ważna jest dla nich możliwość bycia razem na scenie, zintegrowania się, twórczego spędzenia czasu oraz relacja z nami – młodszymi o kilka pokoleń. Na koncert przyszli ich bliscy oraz mieszkańcy Nidzicy. Kino rozbrzmiewało od aplauzów i bisów.

Koncert JazzState miałam radość zagrać wraz z Jerzym Mączyńskim, Szymonem Wójcikiem oraz Bartoszem Szablowskim, a utwór Dwa serduszka, cztery oczy zaśpiewaliśmy wszyscy razem.

Hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku oraz Hospicjum Domowe Ewdomed w Konstancinie
Artyści Fundacji Muzyczni Czarodzieje we współpracy z akcją Zakotwicz Dobro w dn. 30 i 31 lipca poprowadzili zajęcia muzyczne w Klubie Kontener w Dębkach, w których wzięło udział kilkunastu wolontariuszy i podopiecznych Puckiego Hospicjum.

Z kolei 9 i 10 sierpnia wraz z Grzegorzem Tarwidem dzieliliśmy się muzyką w w Pucku. W hospicjum przywitało nas słońce – to, które promienieje z ludzkich serc, gdy ich misją jest niesienie miłości i wsparcia. 10 sierpnia daliśmy dla podopiecznych hospicjum koncert, który był wzruszającym spotkaniem kojącym tęsknotę za melodią niegdyś nuconą. Zaśpiewałam tam swoje utwory, pieśni ludowe, a wraz z Panią Alinką, dwiema Paniami Małgosiami, Panem Marianem i Panem Janem odśpiewaliśmy Drożynę. Do wiersza poetki, pani Alinki, napisaliśmy muzykę i jako piosenkę poniesiemy go dalej w świat.


fot. Mania Piotrowska Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio

28 sierpnia w Konstancinie muzyka wybrzmiała dla podopiecznych Hospicjum Domowego Ewdomed, ich rodzin oraz mieszkańców Konstancina. Muzycy Fundacji Muzyczni Czarodzieje poprowadzili warsztaty, a JazzState zagrało koncert w składzie: Patrycja Wybrańczyk, Natan Kryszk oraz Franciszek Pospieszalski, do których dołączyłam z kilkoma utworami wokalnymi.

W każdym z miejsc, które odwiedziliśmy, od momentu spotkania, które miało się przerodzić we współtworzenie muzyki, nie wiedzieliśmy, czego możemy się spodziewać. Jednak wszędzie doświadczyliśmy wzajemnej ciekawości, otwartości, ciepła i ogromu wdzięczności, co pokazuje, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale pozwala wyciągnąć do siebie dłonie ludziom z różnych środowisk, pokoleń, z różnym bagażem doświadczeń.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Karolina Szewc
Fundacja JazzState 
Koordynatorka projektu


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm