Aktualności
Victor Young Jazz Festival Mława23 i 23 października odbędzie się druga edycja festiwalu poświęconego amerykańskiemu kompozytorowi.

Victor Young, legendarny amerykański kompozytor, autor wielu standardów jazzowych urodził się w 1901 roku w Chicago, ale jego rodzice pochodzili z Mławy. Po śmierci matki, Victor będący wówczas dziewięcioletnim chłopcem,został wysłany do Polski na wychowanie do dziadków w Warszawie. Studiował w Konserwatorium Warszawskim w klasie Stanisława Barcewicza wybitnego skrzypka, a kompozycji uczył się u Romana Statkowskiego. Jako skrzypek debiutował w Filharmonii Narodowej. Konserwatorium ukończył w 1918 roku, Z dyplomem tej uczelni około 1920 r. wyjechał do Stanów i już więcej do Polski nie powrócił. Zmarł w 1956 r.

W programie festiwalu przewidziano koncerty: 23 października zespołu Zagan Acoustic oraz duetu fortepianowego Artur Dutkiewicz i Bogdan Hołownia, natomiast 24 października – duetu Wojciech Karolak i Kuba Stankiewicz. Wzorem poprzedniej edycji, koncert finałowy poprzedzi konferencja, której uczestnicy będą rozmawiali o mazowieckich inspiracjach Victora Younga.

Jedną z imprez towarzyszących festiwalowi będą warsztaty jazzowe dedykowane głównie uczniom i absolwentom Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Mławie, otwarte jednak dla szerokiego grona zainteresowanych. Zaplanowano także uroczyste otwarcie Skweru Victora Younga w Mławie.

Szczegółowy program festiwalu:

23 października (piątek)
sala kina Kosmos (Miejski Dom Kultury w Mławie)
18:00 – otwarcie festiwalu
18:30 – koncert Zagan Acoustic
20:00 – koncert duetu fortepianowego Artur Dutkiewicz i Bogdan Hołownia

24 października (sobota)
12:00 – uroczyste otwarcie Skweru Victora Younga w Mławie (u zbiegu ulic Płockiej i Długiej)
12:45 – otwarte warsztaty jazzowe Kuby Stankiewicza (Państwowa Szkoła Muzyczna w Mławie)
17:00 – konferencja – mazowieckie inspiracje Younga (Miejski Dom Kultury w Mławie); uczestnicy panelu: historyk prof. Leszek Zygner, muzycy: Grażyna Auguścik, Wojciech Karolak, Kuba Stankiewicz i Janusz Prusinowski, producent muzyczny i DJ RX – Rafał Sielawa, dziennikarze Rafał Motriuk i Andrzej Winiszewski, były konsul RP w Los Angeles Mariusz Brymora, Anna Ferens – filmowiec
18:30 – wernisaż prac laureatów ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Malowanie muzyką”
19:00 – koncert duetu fortepianowego Wojciech Karolak i Kuba Stankiewicz

Imprezy towarzyszące
II edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Malowanie muzyką”. Prace dzieci inspirowane muzyką Victora Younga – wernisaż prac w foyer Miejskiego Domu Kultury)
Konferencja ludzi świata sztuki i humanistów na temat mazowieckich inspiracji Victora Younga
otwarte warsztaty jazzowe Kuby Stankiewicza (Państwowa Szkoła Muzyczna w Mławie)
Uroczyste otwarcie Skweru Victora Younga, położonego w Mławie, u zbiegu ulic Długiej i Płockiej, w pobliżu miejsca, gdzie stał dom, w którym mieszkali dziadkowie Victora Younga o nazwisku Jabłoń.  Uchwała Rady Miasta Mława w tej sprawie została podjęta na sesji Rady Miasta Mława 28 sierpnia 2020 r.

Organizatorzy festiwalu: Miasto Mława, Miejski Dom Kultury w Mławie i Fundacja For Art. Współorganizatorami wydarzenia są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Narodowe Centrum Kultury. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest pianista jazzowy Kuba Stankiewicz. Patronat nad przedsięwzięciem obejmuje Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski.

Patroni medialni:
TVP Kultura, Polskie Radio – Radio Dla Ciebie, Magazyn „Jazz Forum”, Radio Chopin, Radio 7,  „Gazeta Wyborcza – Płock”, Telewizja Mazury, „Tygodnik Ciechanowski”, „Pory Roku”, Nasza Mława, Nowy Kurier Mławski, MławaPress

Wszystkie wydarzenia festiwalu zostaną przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi w danych dniach ograniczeniami sanitarnymi związanymi z pandemią COVID-19. Ze względu na ograniczenia liczby widzów wydarzenia, zachęcamy do śledzenia festiwalu online.


  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm