Aktualności




VOICINGERS 2011

JF



W dn. 24 – 27 sierpnia br. odbędzie się w Żorach Międzynarodowy Konkurs Jazzowy dla Muzyków Śpiewających Vocingers 2011. Zgłoszenia do 31 lipca. Inicjatorem i dyrektorem artystycznym festiwalu jest jeden z naszych czołowych wokalistów jazzowych Grzegorz Karnas.

Scena „Na Starówce”

środa – piątek, 24 – 26 sierpnia
Przesłuchania finałowe, godz. 18.30
Sekcja rytmiczna: Elchin Shirinov - p, Michał Jaros - b, Sebastian Frankiewicz - dr

czwartek, 25 sierpnia
Koncert specjalny, godz. 20.15
Voicingers Eastern Jazz – Maria Guraievska Quartet

piątek, 26 sierpnia
Koncert specjalny, godz. 20.15
Voicingers Folk Jazz – Zespół Śląskich Pieśniarek

sobota, 27 sierpnia
Wielki Final, godz. 18.00
Laureat Grand Prix
David Linx, Gabor Winand, Julia Roma, Grzegorz Karnas

Codziennie jam sessions, godz. 21.00
Klub Spinoza, Rynek

Międzynarodowy Konkurs Jazzowy dla Muzyków Śpiewających VOICINGERS organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Żorach, Żorskie Towarzystwo Kulturalne „Kontrapunkt”, oraz agencję Ninth Floor Production.

Celem konkursu jest przybliżenie dziedziny, jaką jest współczesna wokalistyka jazzowa. Organizatorzy chcą przede wszystkim przyczynić się do rozwoju kariery najzdolniejszych wokalistów w jakże trudnym zawodzie muzyka jazowego, pomagając w promocji ich talentu.

Konkurs jest organizowany z myślą o stworzeniu wokalistom jazzowym szansy sprawdzenia swoich sił podczas prezentacji ich własnej wizji muzykowania w konwencji jazzowej pod presją współpracy z doświadczonymi muzykami w oparciu o krótką próbę muzyczną przed publicznym występem ocenianym przez jury.

Organizatorzy pragną, aby konkurs stał się jedną z najbardziej prestiżowych imprez tego typu w Europie, a Żory polską stolicą jazzu wokalnego.

Rejestracja kandydatów następuje na podstawie elektronicznie wypełnionego formularza oraz dokonania opłaty rejestracyjnej w wysokości 200zł. W formularzu rejestracyjnym zostaną Państwo poproszeni o podanie danych kontaktowych oraz załadownie:

- biografii po polsku i po angielsku. Przez biografie rozumiemy ciąg maksymalnie 15 zdań napisanych w 3 osobie liczby pojedynczej. Biografia powinna zawierać najważniejsze informacje na temat muzyka (prosimy nie wymieniać całej listy muzyków, z którymi się współpracowało a jedynie ograniczyć się do 2-3 najważniejszych nazwisk, prosimy NIE PRZYSYŁAĆ CV !).
- trzech plików audio (15-20min, maksymalna wielkość jednego pliku to 5MB!) przedstawiających zróżnicowany, charakterystyczny dla danego wykonawcy i reprezentatywny w danym momencie repertuar.
- trzech zdjęć bardzo dobrej jakości do celów prasowych (co najmniej 200 dpi).

Opłaty rejestracyjnej można dokonywać w systemie PayPal lub na niżej podany numer konta:

Żorskie Towarzystwo Kulturalne „Kontrapunkt”
Rynek 1
PL 44-240 Zory
PL 92 1500 1214 1212 1007 0983 0000 KRDBPLPW

Opłata rejestracyjna nie podlega zwrotowi.

Zgłoszenia: do 31 lipca 2011 roku!

Kogo wybiorą?
Konkurs jest przeznaczony dla wokalistów urodzonych po 1 stycznia 1974 roku.
Wybór 12 uczestników półfinału odbędzie się na podstawie materiałów nadesłanych poprzez formularz rejestracyjny. Wyboru dokonają członkowie jury, składającego się z doświadczonych wokalistów jazzowych oraz dziennikarzy muzycznych.

Pod uwagę brane są: ogólna muzykalność, stylowość wykonania, umiejętności techniczne, spójność repertuaru oraz oryginalność. Kolejność występów konkursowych zostanie ustalona losowo i ogłoszona tuż po wyłonieniu półfinalistów.

Jak to będzie przebiegać?

PÓŁFINAŁY
- środa, czwartek, piątek.
- 30min próby z sekcją festiwalowa wczesnym popołudniem (13.00-17.00).
- 20 minutowe przesłuchania dla 12 wyłonionych uczestników w sali „Sceny na Starówce” przeznaczonej dla 300 osób (czterech kandydatów każdego dnia), początek przesłuchań godz. 19:00

FINAŁ
- sobota
- w części konkursowej 25-minutowe przesłuchania trzech wyłonionych finalistów, poprzedzone 40min próbą w dzień koncertu finalowego.
- narada jury w przerwie.
- ogłoszenie wyników i wręczenie nagród.
- prezentacja finałowa – zwycięzca prezentuje się w jednym utworze.

Nagrody

I – 2000 EURO i występ zwycięzcy konkursu na Easy Jazz Festival 2012 w  Żorach 2
II – 1000 EURO
III – 500 EURO

wypłacane w gotówce, w polskich złotych, pomniejszone o kwotę podatku obowiązującego aktualnie na terenie Polski.

Zobowiązania organizatorów
- Organizatorzy zapewniają wszystkim uczestnikom konkursu nocleg oraz wyżywienie od dnia poprzedzającego prezentację do niedzieli 28.08.2011.
- Organizatorzy zapewniają co najmniej jedną doświadczoną sekcję w składzie: fortepian, kontrabas, perkusja.
- Organizatorzy zarejestrują wszystkie prezentacje konkursowe zastrzegając sobie prawo do swobodnego wykorzystania materiału w celu dalszej promocji konkursu.
- Każdemu z uczestników przysługuje 30 minutowa próba z sekcją na scenie konkursowej z pełnym nagłośnieniem w dniu prezentacji.

Zobowiązania uczestników konkursu

Każdy uczestnik zobowiązany jest do:
- przeczytania i zaakceptowania regulaminu konkursu, co równoznaczne jest z wyrażeniem zgody na treści w nim zawarte.
- wykonania prezentacji konkursowej w terminie określonym losowaniem.
- wcześniejszego przedstawienia listy wykonywanych utworów oraz klarownego zapisu nutowego dla sekcji konkursowej.

(Wykonywanie nieautorskich, czyli skopiowanych aranżacji znanych wykonawców jazzowych zaprzecza oryginalności, która jest nieodzownym elementem tworzenia, a zatem czyni oko jury nieprzychylnym!)

Sekcja rytmiczna towarzysząca wokalistom:

Elchin Shirinov – fortepian
Urodzony 26 września 1982 roku w Baku, w Azerbejdżanie. Nie uczęszczał do żadnej szkoły muzycznej, ale pobierał nauki u różnych pedagogów, między innymi u pianisty jazzowego Vagifa Sadihova. Sam intensywnie ćwiczył, analizował grę największych ikon jazzowej pianistyki takich jak: Bill Evans, Herbie Hancock, Chick Corea, Brad Mehldau. W 2008 roku rozpoczął prace w Jazz Center w Baku. W 2009 roku wziął udział w 6 Festiwalu perkusyjnym w Baku. W kolejnych latach występował wraz z Sevda Alekperzade na scenach Niemiec, Szwajcarii, Francji. Brał udział w licznych festiwalach jazzowych grając w sekcji z Rain Sultanov Quartet oraz z własnym trio - Elchin Shirinov Trio. W roku 2010 wraz z Rain Sultanov Quartet wystąpił na festiwalu w Malezji - Penang Island Jazz Festival Malaysia.

Michał Jaros – kontrabasista
Urodzony 2 lipca 1976 r. w Chełmnie (PL). Absolwent Wydziału Jazzu i Policealnego Studium Jazzu przy Zespole Państwowych Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Chopina w Warszawie, oraz Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Uczestnik i laureat konkursów, m. in. Grand Prix na Jazz nad Odrą, Wrocław 1996, I miejsce na Jazz Juniors, Kraków 2002, oraz Grand Prix na Hot Jazz Spring, Częstochowa 2003. Na swoim koncie ma występy z wieloma czołowymi muzykami sceny jazzowej, m. in. Ishmael Wadada Leo Smith, Ronnie Cuber, Judy Bady, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski,Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Piotr Baron, Grażyna Auguścik, Aga Zaryan, Grzegorz Karnas, Michał Tokaj.
www.myspace.com/michaljaros

Sebastian Frankiewicz – perkusista
Urodzony 28 grudnia 1979 roku w Bydgoszczy. Od lat zamieszkały w Warszawie. Ukończył z wyróżnieniem Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Zdobywca nagród w konkursach Jazz Juniors, na festiwalu Jazz nad Odrą… Koncertował na całym świecie z takim legendami polskiego jazzu jak Michał Urbaniak czy Urszula Dudziak.
Na co dzień uczestniczy w projektach, których stylistyka określa szeroki wachlarz jego zainteresowań i możliwości. Gra na perkusji z „second handu”. Jest mężem i ojcem, co jest dla niego jądrem istnienia. Typowo szwedzki konsument: jeździ Volvo, śpi na łóżku z IKEI, a zima jest jego ulubioną porą roku.
www.myspace.com/sebastianfrankiewicz

JURY

Gabor Winand
Gabor Winand rozpoczął swoje muzyczne studia od nauki gry na klarnecie i dopiero po ukończeniu szłoy podstawowej zajął się śpiewaniem. Od 2001 roku Winand jest członkiem grupy Elemér Balázs, wraz z którą do tej pory wydał cztery płyty. Występował między innymi takich festiwalach jak: London Jazz Festival, Skopje Jazz Festival oraz na licznych europejskich scenach m. in. w Berlinie, Hadze, Wiedniu. W roku 2001 wziął udział, jako członek jury, w konkursie dla śpiewaków organizowanym przez węgierskie radio. Będący wówczas przewodniczącym jury Al Jarreau wyraził zachwyt po występnie Winanda na koncercie finałowym oraz zaprosił go do wspólnego wystąpienia na scenie. Obecnie Winand grywa w zespole kubańskiej piosenkarki Elsy Valle oraz we własnym składzie Winand Quartet. Francuski magazyn Jazzman w roku 2002 ogłosił album „Corners of my mind the ’Choc de l’année'” najlepszą płytą roku. W ostatnim czasieWinand otrzymał wiele zaproszeń do wystąpnia na festiwalach we Francji z materiałem ze swej autorskiej płyty (Jazz Festival de Souillac, Jazz Festival de Tours, Mittel Europa Jazz Festival Schiltingheim, Paris, Valenciennes).
www.winandgabor.com

David Linx
Urodzony 22 marca 1965 r. w Brukseli. Wokalista, kompozytor, autor piosenek, producent, multiinstrumentalista i laureat wielu nagród między innymi prestiżowej „Chevalier des Arts et des Lettres” przyznawanej przez ministra kultury Francji. W swojej karierze wokalisty nagrał ponad 15 albumów a lista gwiazd jazzu z którymi współpracował jes imponująca. Wypada wsponieć: Johnny Griffin, Clark Terry, Slide Hampton, Natalie Dessay, The Count Basie Orchestra, Frank Foster, Toots Thielemans, Mino Cinelu, Marc Ducret, Philippe Catherine, Me’shell Ndégéocello, Billy Cobham, Palle Danielsson, Jon Christensen, Didier Lockwood, Richard Galliano, Kenny Wheeler, Claude Nougaro, Mark Murphy, Sheila Jordan, Marc Ribot, Steve Coleman, Andy Sheppard, David Gilmore, Greg Cohen, Gonzalo Rubalcaba, Maria Joao and many others...
David Linx zawód muzyka łączy z pracą pedagoga w sekcji flamandzkej Królewskiego Konserwatorium w Brukseli.
www.myspace.com/davidlinx

Filip Łobodziński
52 lata, typowy przykład niezdecydowania. Zamiast zająć się jedną konkretną dziedziną, rozdrabniał się całe życie. Trochę muzyk, trochę filolog, trochę dziennikarz. Muzyką zajmuje się pół-zawodowo jako członek Zespołu Reprezentacyjnego, założonego jeszcze w 1982 na studiach iberystycznych, a zawodowo – jako dziennikarz. Pisywał o muzyce do „Non Stopu”, „Rock’n’Rolla”, „Machiny”, „Maxa”, „Życia Warszawy”, „Przekroju”, wreszcie „Newsweeka”. Pisuje tez o literaturze, kinie i sprawach społecznych. Tłumaczy ksiązki z hiszpańskiego i angielskiego, piosenki z tychże plus francuski, portugalski i kataloński. W wieku 52 lat wciąż jest ciekaw nowych dźwięków. A poza tym jest wolontariuszem, działającym na rzecz bezdomnych zwierząt. W dzieciństwie grywał w filmach, dziś próbuje sił jako scenarzysta.

www.vocingers.com

 




  MKIDN stoart       stoart       stoart     psj      ejm