Aktualności
fot. Robert JaworskiWanda Warska – laureatką Złotego Fryderyka

Akademia FonograficznaLegendarna wokalistka, kompozytorka i poetka uhonorowana zostanie za całokształt osiągnięć artystycznych.

Pierwsza Dama Polskiego Jazzu laureatką tegorocznej nagrody Złotego Fryderyka w dziedzinie Muzyki Jazzowej. To ona zaśpiewała słynną wokalizę w filmie Jerzego Kawalerowicza „Pociąg”. Główna interpretatorka utworów Andrzeja Kurylewicza, z którym w 1965 roku założyła Piwnicę Artystyczną, mieszczącą się początkowo na Nowym Świecie 24, a od 1967 roku przy Rynku Starego Miasta w Warszawie. To jeden w ważniejszych adresów polskiego środowiska jazzowego.

Wanda Warska wykonywała m.in. kompozycje Andrzeja Kurylewicza do słów Słowackiego, Norwida, Leśmiana, Tuwima, Osieckiej, w tym legendarne piosenki W Weronie, Nikomu nie żal pięknych kobiet czy Uroda. Nagrywała muzykę do takich filmów jak wspomniany Pociąg, Pingwin i Wszystko na sprzedaż. Jest autorką muzyki do filmu Karino. Współpracowała z krakowską Piwnicą Pod Baranami. Występowała także w wielu krajach europejskich, na Kubie i w Wenezueli.

Jej artystyczny dorobek został utrwalony na płytach: „Jazz ’58” (1958), Kurylewicz, Warska, Niemen – „Muzyka teatralna i telewizyjna” (1958), „Somnambulicy” (1961), „Piosenki z piwnicy Wandy Warskiej” (1969), „Pieśni i fraszki Jana Kochanowskiego” (1984), „Stanisław Wyspiański. Jakżeż ja się uspokoję” (2002) oraz w dziesięciopłytowym albumie „Piosenki z Piwnicy” (2004).

Odznaczona w 2000 roku Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski i w 2011 Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm