Aktualności
radio.string.quartet.vienna
fot. Thomas RadlwimmerWARSAW SUMMER 2009 – DZIEŃ AUSTRIACKI

JFWe wtorek 30 czerwca o godz. 20.00 koncertem austriackiej formacji radio.string.quartet.vienna & Klaus Paier w Klubie Powiększenie przy ul. Nowy Świat 27 rozpoczyna się festiwal Warsaw Summer Jazz Days 2009.

Zespół radio.string.quartet.vienna zadebiutował w roku 2007 płytą „Celebrating The Mahavishnu Orchestra”. Podejście do materiału było odwrotnością standardowego przerabiania klasyki na jazz, tu utwory jazzowe opracowano w koncepcji klasycznej. Płyta otrzymała doskonałe recenzje. Dzięki wyjątkowym umiejętnościom muzyków kwartet osiągnął wymowę wręcz rewolucyjną.

Druga płyta, „Radiotree”, powstała już we współpracy z akordeonistą Klausem Paierem. Wszystkie utwory zostały napisane na kwintet, co oznacza, że wszyscy członkowie zespołu są równouprawnieni. Muzyka jest mieszanką europejskiej tradycji klasycznej, bluesa i jazzu. Trzy utwory są autorstwa najsłynniejszego austriackiego jazzmana, Joe Zawinula, przy czym i tu podejście do nich jest zaskakujące (In a Silent Way, Cannonball, A Remark You Made).
Jeden z utworów zadedykowany jest niedawno zmarłemu austriackiemu wibrafoniście i kompozytorowi, Wernerowu Pirchnerowi, muzykowi, który poruszał się zawsze między klasyką, jazzem i world music.

Kwartet współpracował też ze szwedzkim gitarzystą Ulfem Wakeniusem przy nagraniu jego płyty „Love Is Real”.

Skład zespołu: Bernie Mallinger - skrzypce, Johannes Dickbauer - skrzypce
Cynthia Liao - altówka, Asja Valcic - wiolonczela, Klaus Paier - akordeon, bandoneon

Organizatorami koncertu są: Agencja Akwarium oraz Austriackie Forum Kultury.

 

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm