Aktualności
Nina SimoneWARSAW SUMMER JAZZ DAYS – THE MUSIC OF NINA SIMONE

JFDziś, 2 lipca, kolejny wielki koncert festiwalu Warsaw Summer Jazz Days 2009 – specjalny wieczór pod hasłem „Sing The Truth – The Music of Nina Simone”.

Na scenie Sali Kongresowej spotkają się cztery słynne śpiewaczki, reprezentujące różne pokolenia i różne gatunki muzyki – Dianne Reeves, Angelique Kidjo, Lizz Wright oraz Simone –  córka legendarnej Niny Simone. Wokalistkom towarzyszyć będzie zespół złożony z muzyków z oryginalnego bandu Niny Simone, poprowadzonego przez wieloletniego kierownika muzycznego jej różnych zespołów – gitarzystę i wibrafonistę Alana Shackmana.

Dianne Reeves – artystka zaliczana do grona największych żyjących śpiewaczek jazzowej sceny. Sukcesorka muzycznych dokonań Dinah Washington oraz Carmen McRae.
 Wielokrotna laureatka nagród Grammy w kategorii najlepszych nagrań jazzu wokalnego. Od drugiej połowy lat 80, a więc niemal od samego początku solowej kariery związana z legendarną wytwórnią Blue Note.

Angelique Kidjo –gwiazda world music, choć w sferze jej zainteresowań jest również i muzyka jazzowa, czego najlepszym dowodem niech będą wspólne nagrania z Cassandrą Wilson czy Branfoddem Marsalisem. Artystka urodzona w Quidah w Zachodniej Afryce w rodzinie z tradycjami artystycznymi (matka była aktorką, a ojciec teatralnym producentem). Ma do tej pory na swoim koncie osiem autorskich. Swoim ostatnim albumem „Djin Djin” z 2007 r. Kidjo sięgnęła po nagrodę Grammy w kategorii „Best Contemporary World Music Album”.

Lizz Wright – niespełna 30 letnia, wschodząca gwiazda muzyki rozpiętej pomiędzy soulem, popem a jazzem. Wielka i śmiało można powiedzieć spełniona nadzieja słynnej Verve, która w 2003 r. wraz z wydaniem debiutanckiej płyty zatytułowanej „Salt” brawurowo wkroczyła na światową scenę muzyczną. Dzisiaj ma już na koncie trzy autorskie płyty i jest jedną z największych koncertowych atrakcji, także i światowego jazzu.

Simone, czyli Liza Celeste Stroud – córka Niny Simone. Wokalistka i postać tym bardziej interesująca, że jako jedna z nielicznych kobiet dzieliła przez kilka lat swoje profesjonalne życie pomiędzy pracę w armii amerykańskiej w stopniu sierżanta i muzykę, którą profesjonalnie zaczęła traktować jeszcze w trakcie wojskowej służby w Niemczech Zachodnich. Jej nazwisko pojawiało się w otoczeniu z jednej strony gwiazd muzyki latynoamerykańskiej (Raphael), z drugiej słynnych grup funkowych jak Liquid Soul. Jej głos usłyszeć możemy w ścieżce dźwiękowej do filmu „Król Lew”, słynnej broadwayowskiej produkcji Aide oraz na płycie „Simone On Simone” wydanej w ubiegłym roku.

Dianne Reeves, Anqelique Kidjo, Lizz Wright, Simone oraz The Original Nina Simone Band w składzie: Al Schackman – kierownik muzyczny, gitara i wibrafon, Chris White - bas, Paul Robinson - perkusja, Leopold Fleming - instr. perkusyjne, Jeremy Berlin - fortepian


 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm