Aktualności
Nigel Kennedy
fot. Andrzej StaszokWARSZAWA SINGERA

JFW sobotę 29 sierpnia rozpoczyna się Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Wstąpią również muzycy jazzowi.

Wśród zaproszonych gwiazd są m.in.  Nigel Kennedy, David Krakauer, zespół Kroke, kantorzy Yaakov Lemmer, Benzion Miller i Moshe Schulhof, zaśpiewa też chór z Jerozolimy.

Fundacja Shalom, która od sześciu lat konsekwentnie tworzy program festiwalu, postarała się, by wydarzenia przypominające żydowską historię i tradycję nie zdominowały tych pokazujących dokonania współczesnych
żydowskich artystów.

W środę 2 września o godz. 20.30 w kościele Wszystkich Świętych (również na placu Grzybowskim) z koncertem „East Meets East” wystąpi brytyjski skrzypek Nigel Kennedy oraz zespół Kroke. Usłyszymy autorskie interpretacje kompozycji Bacha i Vivaldiego, a także przebojów zespołu The Doors.

W czwartek 3 września w restauracji Próżna-Hoiz wystąpi zespół Sebastiana Karpiela Bułecki Zakopower, który przedstawi własne wersje tradycyjnych żydowskich utworów.

W sobotę 5 września na placu Grzybowskim podczas „Nocy klezmerów” zagra  słynny amerykański klarnecista David Krakauer, który łączy muzykę klezmerską z nowoczesnymi, jazzowymi brzmieniami.

Będą także propozycje skłaniające do poważnej, głębokiej refleksji. Tym bardziej że podczas trwania festiwalu przypadają dwie rocznice wydarzeń boleśnie odciskających się na historii Żydów. Pierwsza to 65. rocznica likwidacji getta łódzkiego. Druga – 70-lecie wybuchu drugiej wojny światowej.

Podczas uroczystego koncertu, który 1 września o godz. 20 odbędzie się w synagodze Nożyków, wystąpią kantorzy: Yaakov Lemmer, Benzion Miller i Moshe Schulhof, zaśpiewa chór z Jerozolimy z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Opolskiej.

www.festiwalsingera.pl

www.jewish.org.pl

 
  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm