Aktualności
Savannah and the StringsWarszawa SingeraRozpoczął się Festiwal Kultury Żydowskiej, w jego ramach odbywa się Singer Jazz Festiwal.

Jak co roku pod koniec wakacji na Placu Grzybowskim i w jego okolicy powraca klimat żydowskiej, przedwojennej Warszawy. Zza każdego rogu będzie się dało słyszeć język jidysz, w tle będzie pobrzmiewała muzyka klezmerska a w powietrzu będą unosiły się aromaty żydowskich przysmaków.

Festiwal to przede wszystkim muzyka. Jak co roku jego uroczyste otwarcie nastąpiło w niedzielę 28 września w wyjątkowej oprawie Synagogi im. Nożyków. Wystąpili najznakomitsi światowi kantorzy wraz z Orkiestrą Warszawskiej Opery Kameralnej.


The Klezmatics

Różnorodność gatunków i kultur objawią nam takie zespoły i artyści jak brytyjska grupa Hamsa,  zaś gwiazdą finałowego koncertu tegorocznej edycji będzie nowojorska grupa klezmerska The Klezmatics, której wszechstronna i eklektyczna twórczość łączy różnorodność stylów od tradycyjnych pieśni żydowskich, jazzu, poprzez gospel, do rocka. Usłyszymy recital Alony Szostak „Z nadzieją przez życie”, utalentowanej artystki moskiewskiego Teatru im. Gogola oraz recital Aloszy Awdiejewa, artysty estradowego, aktora, a jednocześnie wybitnego naukowca, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Już po raz trzeci cieszący się wielkim zainteresowanie Singer Jazz Festiwal zaprezentuje nam wybitne projekty jazzowe. Obejrzymy występ Włodzimierza Nahornego, obchodzącego jubileusz 75-lecia urodzin, Braci Oleś i Jorgosa Skoliasa z najnowszą płytą „Maggid”, „Coś przyjdzie: miłość lub wojna” – projekt muzyczny Leny Piękniewskiej i Pawła Skorupki. Po raz pierwszy w Warszawie wystąpi izraelskie trio z Tel Awiwu Savannah And The Stringz ze swoimi  eksperymentami muzycznymi. Kuba Stankiewicz zaprezentuje projekt „The Music of Henryk Wars”, jako kontynuacja projektu poświęconego amerykańskim twórcom polskiego pochodzenia. Leszek Żądło, polski saksofonista mieszkający w Niemczech, zawita do nas z muzyką miłośnika kultury żydowskiej Krzysztofa Komedy, pochodzącą z musicalu „Wygnanie z Raju”.

Teatralną twórczość polską oraz izraelską poznamy dzięki utalentowanym i wszechstronnym aktorom. Obejrzymy performans powstały według idei Gołdy Tencer „Matki”, poświęcony niemowlętom ocalałym z Holokaustu oraz matkom, ratującym je od niechybnej śmierci. Adaptacja sceniczna powieści Ota Pavla w reżyserii Jana Szurmieja „Śmierć pięknych saren” opowie historię wojennej, brutalnej rzeczywistości w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy. W kulinarną podróż śladami żydowskiej kuchni ze Wschodniej Europy zabiorą nas „The Kishke Monologues”. Na pytania o sens ludzkiego życia i wartość śmierci odpowiedzą Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś w spektaklu „Blizny pamięci” poświęconemu postaci Jana Karskiego.W ramach „Czytelni pisarzy żydowskich: Mistrzowie czytają” ujrzymy także wybitnych polskich aktorów filmowych i teatralnych, Olgierda Łukaszewicza i Janusza Gajosa.

Kulinarna odsłona Festiwalu „Kuchnia mamy Soni” to przede wszystkim warsztaty kuchni żydowskiej, wykłady o koszerności, degustacja win izraelskich, warsztaty z zaplatania chałki i pokazy wypiekania tradycyjnych bajgli. Ponadto restauracje i bary działające wokół Placu Grzybowskiego przygotują specjalne festiwalowe menu, inspirowane przysmakami mieszkańców dawnej, żydowskiej Warszawy. Spośród tych pozycji będzie można głosować na potrawy, i wraz z jury z Maciejem Nowakiem w składzie, dokonać wyboru tych najlepszych. Goście biorący udział w głosowaniu będą mogli liczyć na nagrody. W piątkowy wieczór Festiwal zaprosi na tradycyjną świąteczną wieczerzę Szabat Shalom z gospodynią Festiwalu Warszawa Singera Gołdą Tencer.

Celebrowanie święta żydowskiej sztuki i kultury potrwa do 4 września.

Więcej: www.festiwalsingera.pl oraz www.facebook.com/FestiwalSingera

  MKIDN      stoart       stoart       stoart     psj      ejm